Ознака: северна македонија
Македонија 11.10.21 | 22:37

Македонија не им е Cеверна, ама само во предизборие

„За многу години Македонци“, порача вечерва министерот за здравство Венко Филипче на „Фејсбук“ споделувајќи го видеоспотот снимен за потребите на неговата партија...

Македонија 02.09.21 | 11:38

Заев: Да се кажува C. Македонија е понижување за државата и Уставот

Апсолутно не е коректна употребата на Република Македонија и е понижување кон државата и Уставот кажа премиерот Зоран Заев денес на прес-конференција. Нашата држава...

Македонија 01.09.21 | 11:38

Северномакедонштина во хрватски „Кој сака да биде милионер“

Вп оследната епизода на хрватскиот „Кој сака да биде милионер“ се најде и „северномакедонска“, забележаа од „Оффнет“. Прашањето е чија државна химна се вика „Европа“....

Македонија 01.07.21 | 15:31

Милановиќ вели Македонија, Пендаровски од уста не ја вади „Cеверна“

Претседателот Стево Пендаровски е во официјална посета на Хрватска, каде меѓу останатите активности, вчера имаше и заедничка прес-конференција со хрватскиот претседател...

Македонија 25.06.21 | 09:07

Спасовски потврди: Од четврток пасоши со „Ceверна“

Од четврток ќе почнат да се издаваат пасоши со новото уставно име – Република Cеверна Македонија, потврди министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на вчерашната...

Македонија 23.06.21 | 13:45

Од 1 јули ќе се издаваат пасоши со „Cеверна“, застојот е поради надградбата на системот за новото име

Од први јули годинава ќе започне издавањето на патните исправи со новото уставно име, потврдуваат од МВР за „Фокус“. Што се до однесува за прашањето за рокот на важење...

Македонија 18.06.21 | 13:30

Заев: Фудбалерите ја претставуваат Cеверна Македонија, без разлика што има на дресовите

Веќе го покренавме конкретниот аспект со Федерацијата и во наредниот период ќе го решиме прашањето врз основа на Договорот од Преспа и правилата и традицијата на УЕФА,...

Македонија 14.06.21 | 16:49

АНА-МПА: Коментаторите на МРТ мора да користат „Македонија“

АНА-МПА, државната новинска агенција на Грција, објави реакција со која побара коментаторите на македонскиот национален сервис да го користат официјалното државно...

Македонија 18.05.21 | 12:54

И за Апасиев Македонија стана Северна?!

Како го шитнавте ИМЕТО, така ќе го вратиме, напиша еднаш лидерот на Левицта, Димче Апасиев. Сѐ тече, сѐ се менува… ПА се смени и навидум цврстиот став и големото ветување...

Македонија 24.09.20 | 13:33

Пасоши и лични карти со „Сeверена“ од следната година, вети Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски очекува следната година да почне примената на проектот за пасоши и лични карти со „Македонија“. Управувачкиот...

Твитови 25.06.20 | 19:13

Општина Арачиново е Македонија во мало – не можам, а да не се сложам


Македонија 17.06.20 | 09:55

Груби: Го направивме Заев премиер за да го смени името на Македонија и да воведе двојазичност

ДУИ, со своите гласови во Собраниeто, го направи Зоран Заев премиер за да го смени Уставот и името на Македонија, разговарајќи за идните постизборни коалиции за формирање...

Македонија 28.05.20 | 11:19

Пред избори не сме „Северна“: Заев порача дека „нашата татковина“ има потреба од избори

Нашата татковина има потреба од избори во првиот можен термин за да го дочекаме новиот бран на коронавирусот наесен целосно подготвени, објави денеска на „Фејсбук“...

Твитови 08.04.20 | 11:17

Кажете ѝ на госпожата на МТВ во „ТВ Училница“ да престане да кажува Македонија


Твитови 07.04.20 | 13:07

Антески: Нас граѓаните на Република Македонија нема да нè замоли?


Твитови 06.04.20 | 08:32

Апасиев до власта: Окупатори да бевте, па ќе имавте поише емпатија за овој народ


Македонија 24.02.20 | 20:03

Во Штип се уринира врз таблата со „северна“

На видеото кое е објавено на социјалните мрежи денеска може да се види како едно лице уринира врз новата табла на бирото за вработување во Штип затоа што го содржи зборот...

Македонија 06.01.20 | 19:03

Не е фотомонтажа: Заеви си имаат посебен „северен“ лампион на елка

Во фамозното новогодишно интервју за ТВ24 на Зоран Заев, она во кое откри дека на Алексис Ципрас „на шега“ му кажал дека би му ја дал ќерката за остров во Грција, покрај...

Македонија 01.01.20 | 16:10

Заев: Благодарение на Глигоров граѓаните на Македонија се движат по јасно трасиран пат

Премиерот во заминување Зоран Заев со порака до граѓаните преку „Фејсбук“ ја одбележа осумгодишнината од смртта на македонскиот претседател Киро Глигоров. Тој напиша...

Македонија 01.01.20 | 15:34

На „Твитер“ Македонија, пред новинарите „Северна“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој за два дена треба да ја преземе функцијата премиер во техничката влада пред одржувањето на изборите, при денешната...