Ознака: Северна Кореја
Свет 05.02.21 | 10:24

Северна Кореја ќе добие речиси два милиона вакцини иако нема официјално пријавено ниту еден заболен од Ковид-19

Северна Kореја нема официјално пријавено ниту еден случај на заразен со корона вирусот, но очекува да добие речиси два милиони дози вакцини против Ковид-19. Според водечките...

Вести 15.01.21 | 23:13

Северна Кореја се пофали со „најмоќно оружје“: Презентира нови балистички ракети

Северна Кореја презентираше нов вид балистичка ракета, која државните медиуми ја опишаа како „најмоќното оружје на светот“. Како што објавија државните медиуми, во...

Калеидоскоп Свет 13.01.21 | 10:06

Вакви се цртаните филмови што ги гледаат децата во Северна Кореја

Северна Кореја и животот во неа за многумина е мистерија. Како одминува времето се повеќе медиуми добиваат пристап до земјата, но сепак, се уште малку се знае за најзатворената...

Свет 05.01.21 | 12:00

Северна Кореја нема ниту еден случај на корона, ама си побара вакцина

Северна Кореја, која тврди дека од почетокот на пандемијата, нема регистрирано ниту еден случај на заразени со корона вирус, побара вакцини против Ковид-19 преку Глобалниот...

Балкан 03.01.21 | 12:13

Денот кога Тито ја посети Северна Кореја: Највеличенствениот државнички пречек во историјата

Јосип Броз Тито е светскиот државник што го доби најспектакуларниот пречек при официјална посета на Севрена Кореја. Тоа се случи летото 1977 година, кога Тито имаше долга...

Свет 03.11.20 | 08:57

Нов извештај на СЗО: Во оваа земја нема коронавирус

Во Северна Кореја и натаму не е забележан ниту еден случај на коронавирус, покажа последниот извештај на Светската здравствена организација. До сега во оваа земја се...

Свет 27.10.20 | 11:11

Американски шпионски авион надлетува околу Северна Кореја

Американски шпионски авион утрово прелетал во близина на Корејскиот Полуостров, во обид да ја надгледува Северна Кореја, објави јужнокорејската служба за следење на...

Свет 23.10.20 | 19:15

Доаѓа жолта прашина од Кина и носи корона: Како ги плашат Севернокорејците за да седат дома

Северна Кореја ги предупреди своите граѓани да останат во затворен простор од страв дека жолтата прашина што дува од Кина може да донесе коронавирус. Улиците на главниот...

Свет 10.10.20 | 16:28

Северна Кореја на воената парада претстави нова интерконтинентална балистичка ракета

Северна Кореја покажа претходно невидени интерконтинентални балистички ракети на воена парада во саботата, за прв пат во последните две години. Аналитичарите изјавија...

Свет 10.09.20 | 19:16

Трамп за Ким Џонг-Ун: Не го потценувајте, тој е во добра здравствена состојба

Американскиот претседател Доналд Трамп, ги сопре шпекулациите во светските медиуми кои известуваа за наводно влошеното здравје за претседателот на Северна Кореја,...

Свет 01.09.20 | 14:09

Исчезна сестрата на лидерот на Северна Кореја

Каде се наоѓа сестрата на Ким Јонг Ун останува мистерија, додека се погласни се шпекулациите дека од неа се „ослободил“ родениот брат, кој е познат по егзекуцијата...

Свет 26.08.20 | 11:34

Ким Јонг-ун е жив и носи нови мерки против корона вирусот

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун побарал да се преземат мерки за спречување на корона вирусот. Како што пренесе државната агенција КЦНА, Ким исто така побарал и навреме...

Свет 30.07.20 | 13:20

Во Северна Кореја нема ковид-19, од 1.000 тестови ниту еден позитивен

Во Северна Кореја за коронавирусот до сега се тестирани над илјада луѓе, меѓу кои немало заразени лица, потврди за Си-Ен-Ен претставникот на Светската здравствена организација...

Свет 08.07.20 | 10:19

Јужна Кореја му нареди на Ким Џонг-Ун да обештети воени затвореници

Судот во Сеул донесе пресуда во средата со која му се наложува на севернокорејскиот врховен лидер Ким Џонг-ун дека треба да обештети двајца воени затвореници кои со...

Свет 03.07.20 | 10:29

Ким Џонг Ун се пофали со „блескав успех“ во борбата против корона вирусот

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун прв пат се огласи во јавен настап по повеќе од еден месец. Тој на состанокот на политбирото на Работничката партија изјави дека Северна...

Свет 18.06.20 | 09:00

САД ги продолжуваат санкциите кон Северна Кореја за уште една година

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одлучи да ги продолжи постојните санкции кон Северна Кореја за уште една година. Ваквата одлука е донесена поради „невообичаената...

Свет 17.06.20 | 19:30

Снимка одблизу кога Пјонгјанг ја уништи канцеларијата за врски меѓу Корејците

Нови снимки направени одблиску го прикажуват моментот кога Северна Кореја ја крена во воздух канцеларијата за меѓукорејски врски отворена во 2018 година како симбол...

Свет 16.06.20 | 11:54

Северна Кореја „ја разнесе во воздух“ канцеларијата за меѓукорејски врски

Северна Кореја во вторникот потврди дека „целосно ја уништи“ канцеларијата за меѓукорејски врски во пограничниот град Каесонг, по првичните извештаи за експлозија...

Свет 03.05.20 | 08:47

Ким се појави жив и тензиите почнаа: Северна и Јужна Кореја разменија оган во погранично подрачје

Северна и Јужна Кореја разменија утрово во близина на стражарски пункт на Јужна Кореја, зголемувајќи ги тензиите еден ден откако лидерот на Северна Кореја Ким Џонг...

Свет 27.04.20 | 18:45

Поради неизвесност дали лидерот починал: Севернокорејците ги полнат фрижидерите со залиха

Шпекулациите за здравствената сосотојба на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун предизвикаа паника кај граѓаните, кои ги испразнија продавниците, стравувајќи од граѓанска...