Ознака: Северна Кореја
Свет 09.09.22 | 08:47

Cеверна Кореја со закон си зема право да изврши превентивен нуклеарен напад во самоодбрана

Cеверна Кореја усвои нов закон кој и дава право да изврши превентивен нуклеарен напад во самоодбрана, потег што, според лидерот Ким Џонг Ун, го прави статусот на земјата...

Свет 26.08.22 | 10:44

Папата Франциско сака да оди во Северна Кореја: Ве молам, поканете ме

Папата Франциско во телевизиско интервју во петок ги замолил властите во Пјонгјанг да го поканат на посета на Северна Кореја, додавајќи дека нема да пропушти можност...

Свет 11.08.22 | 09:52

Ким Џонг-ун прогласи победа над короната

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во средата прогласи „очигледна победа“ во борбата против Ковид-19 откако и самиот се разболел, откри неговата сестра, обвинувајќи...

Здравје 20.06.22 | 12:08

Нова болест се појави во Северна Кореја

Северна Кореја испрати медицински тимови и епидемиолошки истражители во провинција која се бори со појава на цревни болести, објавија државните медиуми. Најмалку 800...

Свет 17.06.22 | 09:53

Епидемија во Северна Кореја, поради непозната болест нареден карантин

Северна Кореја пријавила појава на неидентификувана цревна болест, која ја забавува борбата против ковид-19 во таа земја. Лидерот Ким Јонг-Ун наредил да се спроведат...

Свет 12.06.22 | 10:32

Путин доби поддршка од лидерот на Северна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и даде целосна поддршка на Москва честитајќи го Денот на Русија, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Рускиот народ...

Свет 25.05.22 | 07:59

Северна Кореја истрела три балистички проектили кон исток

Северна Кореја истрела три балистички проектили кон исток денеска, само ден откако заврши азиската посета на американскиот претседател Џо Бајден, јави ДПА. За едниот...

Свет 24.05.22 | 11:06

Северна Кореја: Ситуацијата со коронавирус е под контрола

Северна Кореја денеска увери дека ситуацијата со коронавирусот е „под контрола“, објави Ројтерс, цитирајќи ја државната новинска агенција КЦТА. Затворената комунистичка...

Свет 22.05.22 | 12:30

Cеверна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Cеверна Кореја соопшти дека во изминатите 24 часа биле пријавени над 186.090 случаи на симптоми на треска и дека уште едно лице починало како последица на веќе признаената...

Свет 21.05.22 | 10:06

Северна Кореја ја тресе корона – петти ден по ред над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени пациенти кои страдаат од треска предизвикана од епидемијата на Ковид-19, со што бројот на вакви...

Свет 18.05.22 | 12:07

Пијте чај и плакнете го грлото со солена вода: Совети во Северна Кореја за справување со ковид-19

Граѓаните на Северна Кореја добија насоки како да се заштитат од ковид-19 кои би го зачудиле секој стручњак. Им се советува да пијат чај и да го исплакнат грлото со солена...

Свет 17.05.22 | 21:26

СЗО загрижена од високото ниво на пренос на коронавирусот меѓу невакцинираните во Северна Кореја

Официјалниот претставник на Светската здравствена организација Мајк Рајан изјави денеска дека високото ниво на пренос на коронавирус меѓу невакцинираните луѓе, како...

Свет 14.05.22 | 09:11

До пред една недела таму „немаше ковид“, сега пријавени 21 починат во Cеверна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека ширењето на Ковид-19 ја довело земјата во „големи превирања“ и повика на сеопфатна битка за надминување на епидемијата,...

Свет 13.05.22 | 09:18

Северна Кореја го потврди првиот смртен случај од ковид-19

Шест лица починаа, а околу 350.000 се лекуваат од висока температура и болест, „брза експлозија“ ширум Северна Кореја, објавија денеска државните медиуми, еден ден откако...

Свет 13.05.22 | 08:53

Коронавирусот стигна во Cеверна Кореја, активни 18.000 случаи

Повеќе од 18.000 случаи на Ковид-19 се потврдени во Cеверна Кореја, објави денеска новинската агенција Јонхап, повикувајќи се на Корејската централна телеграфска агенција...

Свет 12.05.22 | 11:53

Северна Кореја воведе локдаун откако се појавија првите случаи на ковид-19 во земјата

Северна Кореја воведе блокада низ целата земја откако ги потврди првите случаи на Ковид -19 од почетокот на пандемијата. Инфекциите предизвикани од подваријантата БА.2...

Свет 12.05.22 | 11:01

Прв случај на коронавирус во Северна Кореја

Властите во Северна Кореја потврдија дека се појавило присуство на коронавирус за првпат од почетокот на пандемијата. Пјонгјанг воведе карантин низ целата земја, со...

Свет 07.05.22 | 17:49

Cеверна Кореја лансирала балистичка ракета од подморница: Проектилот прелетал 600 километри на височина од 60 километри

Cеверна Кореја тестирала балистичка ракета која најверојатно била истрелана од подморница, соопшти јужнокорејската армија. Ова е втор пат Cеверна Кореја да истрела...

Свет 05.04.22 | 09:02

Пјонгјанг ќе ја гаѓа Јужна Кореја со нуклеарно оружје доколку биде нападнат

Пјогнјанг ќе ја гаѓа Јужна Кореја со „нуклеарна борбена сила“ доколку биде нападнат, ја пренесуваат севернокорејските државни медиуми изјавата на Ким Јо-јонг, влијателната...

Свет 03.04.22 | 09:12

Дали ќе има нова војна: Северна Кореја се заканува на Јужна Кореја

Северна Кореја oтворено се заканува на Јужна Кореја. Ким Јо-џонг, сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, предупреди дека Северна Кореја ќе уништи големи цели...