Ознака: серија
Фудбал 16.07.21 | 11:18

Серија А ќе забрани употреба на зелени дресови

Италијанската Серија А донесе одлука да забрани екипите во домашните натпреварувања да употребуваат дресови со зелена боја стартувајќи од сезоната 2022/23. Има неколку...

Филм 14.05.21 | 10:16

„Пријатели“ се враќаат на 27 мај

Долгоочекуваниот повторен собир на „Пријатели“ конечно доби термин за првото свое прикажување, по одложувањето на снимањето предизвикано од пандемијата на коронавирусот. „Пријатели“...

Филм 13.05.21 | 12:14

Многу сплетки, интриги и убиство до крајот на 4та сезона на „Забрането јаболко“: Eден лик ќе почине во серијата

Се наближува крајот на 4та сезона на турската серија „Забрането јаболко“ која се прикажува на  Канал 5 телевизија. Крајот ќе има неочекуван расплет. Имено, во последните...

Филм 25.04.21 | 09:39

Се снима серија за сопругата на Тито: „Јованка Броз и тајната служба“

Јованка Броз имаше животен пат  кој ја надминува фантазијата и на холивудските сценаристи, а послужи за играно-документарна серија „Јованка Броз и тајната служба“...

Македонија 12.03.21 | 22:48

Серија земјотреси вечерва ја потресоа Македонија

Серија земјотреси ја погодија Македонија во вечерните часови. Како што објавија од Европско-медитаеранскиот центар од каде ги следат сите потреси од минута во минута,...

Филм 24.11.20 | 14:27

Во серијата „Круна“ има битни нешта што не се вистинити, вели братот на принцезата Дајана

Братот на принцезата Дијана, Чарлс Спенсер (56) говорејќи за ТВ-серијата „Круна“, кажа дека во неа има битни нешта што не се вистинити. Серијата во основа се држи до фактите,...

Филм 15.10.20 | 09:41

По пауза од осум години „Декстер“ се враќа со 10 нови епизоди

Американската ТВ-мрежа „Шоутајм“ објави дека ќе ја оживее наградуваната серија „Декстер“ со нови десет епизоди. Мајкл Си Хол, кој освои Златен глобус за најдобар...

Филм 09.07.20 | 20:00

Јули носи проклетство за серијата „Glee“, досега четворица починаа

Американските служби се уште се во потрага по актерката Наја Ривера, која исчезна на езерото Пиру во Јужна Калифорнија. Полицијата верува дека 33-годишната sвезда од...

Сцена 01.07.20 | 21:30

Чендлер од серијата „Пријатели“ изгледа како бездомник

Метју Пери беше еден од омилените телевизиски актери кога се појави во улогата на популарниот Чендлер во светски популарната серија „Пријатели“. По крајот на серијалот...

Филм 10.04.20 | 09:53

ТВ серијата „Зоки Поки“ почнува на 4 мај на МРТ

ТВ серијата „Зоки Поки“ започнува со емитување во понеделник, 4 мај 2020 година на Македонската радио телевизија. Десетте епизоди ќе се емитуваат секој понеделник и четврток...

Филм 08.06.19 | 18:57

Серијата на „Ејџ-би-о“ предизвика туристички бум во Чернобил

Успехот на американската телевизиска мини-серија во продукција на „Ејџ-би-о“, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, го зголеми бројот на...

Свет 30.04.19 | 09:30

Зголемен број самоубиства кај деца по прикажување на серијата „13 причини зошто”

Според една студија, од април 2017 година, бројот на самоубиства кај децата на возраст од 10 до 17 години во САД е зголемен за една третина, а тоа зголемување се случило откако...

Филм 08.03.19 | 15:14

Историска, возбудлива и емотивна: Во сабота на Тв Алфа втората епизода од серијата за судскиот процес на Гаврило Принцип

На 28 јуни 1914 г, Гаврило Принцип извршува атентат врз австро-унгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд. Неговото убиство е повод за започнување на I светска војна...

Калеидоскоп 28.02.19 | 20:41

Ја гледаме во „Далеку од дома”, aктерката е секси бомба во реалноста

Шебнем Хасани e 34 годишна турска актерка која гледачите на турските серии сега ја гледаат во улогата на грчката пејачка Ефтелија во воената драма „Далеку од дома“,...

Филм 28.12.18 | 10:36

Првата епизода на серијата „Успех“ од денеска може да се гледа на „јутјуб“

За првата регионална „Ејџ-би-о адрија“ серија, „Успех“, се зборува веќе со месеци, а сега првата епизода ќе биде достапна на официјалниот „Ејџ-би-о Македонија јутјуб...