Ознака: семејно насилство
Црна хроника 02.02.21 | 11:25

Бугарите го уапсиле Игор Спасов поради семејно насилство, а не по барање на Македонија

Игор Спасов бил приведен по пријава за семејно насилство, потврдија полициски извори за Бугарското национално радио, јави дописникот на МИА од Софија. За време на увидот...

Македонија 27.01.21 | 15:10

Собранието со консензус го донесе дополнетиот закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство

Собранието на денешната 32. седница со консензус го донесе дополнетиот Предлог на закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство. Исто така...

Црна хроника 24.01.21 | 17:38

Ги нападнал домашните, па полицијата: Приведен 16-годишник

Шеснаесетгодишно момче од Тетово, беше приведено вчера од страна на полициски службеници од СВР Тетово. Од слобода е лишен 16 годишен малолетник од Тетово, постапувајќи...

Свет 23.12.20 | 08:32

Три полицајци загинати, а еден ранет: Пукање во Франција

Тројца полицајци загинале, а еден е ранет во престрелка што се случила рано изутринава во Пи де Дом во централна Франција. Полицајците одговориле на повик за семејно...

Црна хроника 20.12.20 | 07:59

Приведен тетовец кој ја претепал својата сопруга

Полициски службеници од Тетово привеле жител на градот кој ја истепал својата сопруга. На 18.12.2020 година, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Т.М.(37),...

Калеидоскоп 10.12.20 | 13:21

Анџелина Џоли со порака до жртвите на злоупотреба: Секоја жена треба да разговара за своите проблеми со оние на кои им верува

Една од најпознатите холивудски актерки, Анџелина Џоли, испрати порака до сите жени што се исплашени дека во претстојните празници можат да доживеат злоупотреба и...

Црна хроника 01.12.20 | 15:19

Девојка претепана од постарото момче

Дваесетипетгодишната велешанка К.П.  вчера во 19:50 часот во СВР Велес пријавила дека на 29 ноември околу 18:30 часот во нивната семејна куќа физички била нападната од најзиниот...

Македонија 22.11.20 | 11:29

Високи казни за институции, попови и оџи ако даваат совети дека „жената треба да му служи на мажот“

Од 1.000 до 5.000 евра ќе се казнат Министерствата за внатрешни работи, за труд и социјална политика, за здравство, за правда, центрите за социјална работа, обвинителствата,...

Црна хроника 19.11.20 | 17:10

Семејна драма во Тетово: Жена била тепана од сопругот, МВР не интевенирало затоа што бил позитивен на Ковид-19

Тетовската полиција не влегла да интервенира во семејна куќа во градот по пријава за семејно насилство од жена, која била тепана од сопругот пред двете малолетни деца,...

Македонија 13.11.20 | 13:29

Ласовска: Сторителот на семејно насилство мора да биде санкциониран

Клучното прашање е зошто жените не пријавуваат семејно насилство, истакна пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска во вчерашното гостување во „Вин-Вин“ , додавајќи...

Црна хроника 03.11.20 | 11:37

Приведен тетовец, вреѓал и нападнал постара жена со која долго време бил во врска

Вчера вечер околу 20 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 34-годишниот М.М. од тетовско село. Како што соопшти СВР Тетово, М.М. претходно околу...

Балкан 02.11.20 | 08:50

Зголемено семејно насилство: Црногорците повеќе си ги тепаат жените за време на короната

Црногорската национална СОС-линија за жртви на семејно насилство од јануари до август годинава примила 2.110 повици, што е за десет проценти повеќе отколку во истиот период...

Балкан 07.10.20 | 11:58

Рамуш Харадинај си ја претепал сопругата, завршила во болница

Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај ја претепал својата сопруга, пишува косовскиот портал „Бота сот“. Извори од Ургентната клиника во Приштина за „Бота...

Црна хроника 22.09.20 | 12:31

Два пати крвнички ја претепал сопругата, еднаш и пред нивните деца

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено продолжено кривично дело – телесна повреда согласно член 130 став 2 во...

Црна хроника 17.09.20 | 12:07

22-годишен велешанец ја истепал сопругата

Жена од неготинско село пријавила физички напад од сопругот вчера околу 18 часот во СВР Велес. Дваесетгодишна жена пријавила дека во семејниот дом, по претходна расправија...

Црна хроника 25.08.20 | 15:55

На секои десет дена пријавa за семејно насилство во Штип

Во рок од два дена две жени од Штип и Кочани се жртви на семејно насилство. Според полицискиот билтен на СВР-Штип вчера во 10.40 часот во Полициската станица во Кочани 44...

Балкан 25.08.20 | 12:17

Затвор за туристка што двапати го истепала сопругот пред децата

Судот во Будва ѝ додели 32 дена затвор на странска државјанка која во два наврати го претепала сопругот. Како што пренесува црногорска „Побједа“, 29-годишната Л.Ч. го...

Црна хроника 19.08.20 | 11:19

Mлада тетовка претепеана од сопругот пред кафуле

Млада тетовка пријавила семејно насилство од сопругот што се случило на јавен простор пред угостителски објект. Таа пријавила дека сопругот користел и остар предмет. Дваесет...

Балкан 21.07.20 | 18:20

Гола жена ни тропна на врата, не ја препознавме Зорица, толку беше изгорена

Зорица чукна на нашата врата, а кога отворивме, се шокиравме! Беше гола зошто алиштата ѝ беа изгорени, црвена од изгореници, со изгорена коса. Бараше помош. Не ја познавме....

Балкан 13.07.20 | 08:00

Косор: Мајка ми ја тепаа и татко ми и очувот, a тој пак се обиде и мене да ме силува

Поранешната хрватска премиерка Јадранка Косор во интервју за „Јутарњи лист“ зборува за обидот на нејзиниот очув да ја силува. Причината за интервјуто е нејзината...