Ознака: семејно насилство
Црна хроника 20.10.21 | 22:53

Гocтивapeц ја тепал cпopyгaтa co ремен и шлаканици, a ќepкaтa ја нападнал co нож

Ocнoвнoтo jaвнo oбвинитeлcтвo во Гocтивap пoднece Oбвинитeлeн пpeдлoг пpoтив 43-гoдишeн гocтивapeц зa кpивични дeлa тeлecнa пoвpeдa oд члeн 130 cтaв 2 вo вpcкa co cтaв 1 и зaгpoзyвaњe нa cигypнocтa oд члeн 144...

Црна хроника 16.10.21 | 10:28

Им се заканувал дека ќе ги обеси и заколи: Кривична за 43-годишник за напад врз сопругата и ќерката

Основното јавно обвинителство – Гостивар поведе постапка против 43-годишен гостиварец, за кој постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела „телесна повреда“...

Црна хроника 24.08.21 | 11:56

27-годишна неготинка ја нападнала мајка си

Неготинка пријавила физички напад од својата ќерка. Портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски информираше дека мајката го пријавила случајот денеска. Во Полициската...

Црна хроника 22.08.21 | 18:26

Љубовна драма во Тетово: Поранешното момче сосила ја однел кај него дома, успеала да избега

Вчера во 22:30 часот во СВР Тетово, 22-годишна жителка на Тетово пријавила дека на 20 август 2021 околу 23 часот на ул.„Видое Смилевски Бато“, М.А.(32) од Тетово, со кого порано...

Македонија 16.08.21 | 11:44

Потребни се итни постапки за почесто пријавување на семејното насилство

Брзото и итно водење на постапките за делата на семејно насилство делуваат охрабрувачки за жртвите и тие полесно одлучуваат да го пријавуваат малтретирањето во домот....

Црна хроника 30.07.21 | 17:45

Претепана жена завршила во болница – семејна драма во Сингелиќ

-На 29.07.2021 околу 14.15 часот во СВР Скопје, од Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив било донесено повредено женско лице, велат од МВР. По...

Црна хроника 28.06.21 | 14:33

Притвор за жената што вчера го уби партнерот, од тетовската полиција велат дека само еднаш го пријавила во полиција

Откако СВР Тетово поднесе кривична пријава за убиство до тетовското Обвинителство, денес судија во претходна постапка одредил мерка притвор за А.С (39) која вчера го...

Свет 28.06.21 | 13:12

Со укинување на карантинските мерки во Европа се зголемува семејното насилство

Со постепеното враќање во нормалниот живот во Европа се забележува раст на семејното насилство кон жените. Лицата на овие жртви деновиве се на насловните страни на...

Црна хроника 27.06.21 | 18:56

Жената постојано пријавувала семејно насилство, денеска конечно самата се одбранила откако ја нападнал

Жената која утрово го усмртила својот невенчан сопруг, постојано пријавувала семејно насилство, пренесува албанскиот портал ИНА повикувајќи се на свои извори. 39-годишната...

Црна хроника 10.06.21 | 12:13

Едниот ја удрил по сопругата, другиот по бившата: За насилство пријавени двајца гостиварци

Еден гостиварец е задржан во полициска станица под сомнение дека физички ја нападнал сопругата, а друг за физички напад врз жена со која претходно бил во љубовна врска. Според...

Црна хроника 03.06.21 | 13:21

Гостиварка претепана од сопругот и деверот

Вчера во 18.30 часот, полициски службеници од Полициската станица Гостивар ги лишиле од слобода С.Д.(34) и С.Д.(34), браќа од Гостивар, затоа што околу 16.15 часот во Гостивар физички...

Црна хроника 21.05.21 | 22:58

Жител на Гази Баба ја претепал сопругата

Вчера во 17.35 часот во СВР Скопје, 40-годишна жена од Скопје пријавила дека во семејниот дом на подрачјето на Гази Баба била физички нападната од нејзиниот сопруг М.М.(45). Се...

Твитови 30.04.21 | 13:34

„Ако е глупа нека седи со насилник“: Одговор на полиција на семејсно насилство во Центар, април 2021

ШТО БИ ПРАВЕЛЕ ВИЕ АКО ЗАБЕЛЕЖИТЕ НИЗ ПРОЗОРЕЦОТ НА СТАНОТ ОД СОСЕДНАТА ЗГРАДА ДЕКА МАЖ ЈА ДАВИ ЖЕНАТА ЗА ВРАТ, ДОДЕКА ТАА ОЧАЈНИЧКИ СЕ ОБИДУВА ДА ГО ОТВОРИ ПРОЗОРЕЦОТ...

Калеидоскоп 30.04.21 | 12:09

Кога семејното насилство останува зад затворена врата: Многу често жртвите не ги пријавуваат насилниците

Многу често семејното насилство останува зад затворена врата. Молчешкум се трпи. Најчесто жртвите не ги пријавуваат насилниците. За еден таков случај сведочи и Југослава...

Свет 28.03.21 | 16:51

Трите сестри кои го убија таткото злоставувач ги држат во затвор, но добиваат нова надеж: Се реотвара случајот што ја дигна Русија на нозе

Руските сестри, Кристина (21), Ангелина (20) и Марија (19) Хачатуријан во јули 2018 година го признаа убиството на 57-годишниот татко Михаил, но и неколку години подоцна, случувањата...

Црна хроника 23.03.21 | 15:55

Не добил пари за роденден по што со тупаници и клоци ги претепал родителите: Скопјанец обвинет за семејно насилство

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 49-годишно лице кое се товари дека сторил продолжено кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2...

Црна хроника 04.03.21 | 14:36

На гостиварецот кој со секира ја уби сопругата ќе му се суди за свирепо убиство со умисла

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело „убиство“ според член 123 став 2 точки...

Црна хроника 26.02.21 | 12:50

Уапсен 25-годишен неготинец кој физички ја нападнал 21-годишната сопруга

Полициски службеници од Полициска станица Неготино вчера лишиле од слобода 25-годишен неготинец бидејќи физички ја нападнал неговата 21-годишна сопруга. Како што информира портпарол...

Македонија 19.02.21 | 23:07

Потресно сведоштво на Македонка: Вечерва ќе беше фатално, ми става нож под грло, ми се заканува со убиство

Кога институциите не преземаат ништо, жртвите спасот го бараат преку јавни објави. Вечерва жена јавно објави дека е малтретирана од личност која неколкупати ја пријавува...

Црна хроника 13.02.21 | 12:38

Вонбрачниот партнер ја удирал и влечел за коса, завршила и во болница: Жртва на семејно насилство едвај излегла од пеколот

Жртва на семејно насилство, заедно со нејзините две малолетни деца на возраст од 5 и 7-годишна возраст во август 2019 година во канцеларијата на Хелсиншкиот комитет за...