Ознака: селектор
Ракомет 22.04.21 | 12:54

Симе Симовски повеќе не е ракометен селектор на Македонија

Најдобрата женска ракометка репрезентација доживеа два високи порази од Романија во баражот за пласман на Светското првенство, мечеви по кои Ракометната федерација...

Кошарка 19.04.21 | 13:14

Драган Бајиќ нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Српскиот кошаркарски стручњак Драган Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација. Бајиќ доаѓа на местото на Александар Тодоров кој не доби...

Фудбал 20.02.21 | 14:25

Драган Стојковиќ – Пикси, официјално нов фудбалски селектор на Србија

Поранешниот прославен српски фудбалер Драган Стојковиќ – Пикси е назначен за нов селектор на репрезентацијата на Србија, официјално е соопштено денеска во Белград. Договорот...

Ракомет 13.02.21 | 12:49

Лазаров за селекторската позиција: Maкедонија не сум ја одбил никогаш, без размислување го прифатив предизвикот

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, кој беше назначен за нов селектор на Македонија, вели дека без размислување ја прифатил понудата...

Ракомет 26.01.21 | 13:02

Данило Брестовац повеќе не е селектор на ракометната репрезентација

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац и Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ја прекинаа соработката. Брестовац беше селектор...

Фудбал 11.12.20 | 14:10

Тренерот кој со Франција беше вицешампион на светот прифатил понуда да биде селектор на Србија

Познатиот француски фудбалски тренер, Рајмон Доменек, призна дека добил повик да биде селектор на репрезентацијата на Србија. Францускиот стручњак, за „Блиц“ открива...

Фудбал 09.10.20 | 00:26

Ангеловски: Ништо не е готово, против Грузија се бориме за ЕП

Само уште една победа ги дели избраниците на фудбалскиот селектор Игор Ангеловски до историски пласман на ЕП, откако вечерва на Националната арена „Тодор Проески“...

Фудбал 07.10.20 | 19:34

Косовскиот селектор: Македонија е силна репрезентација, но одиме на победа

Селекторот на фудбалската репрезентација на Косово, Бернард Шаланде на денешната прес-конференција пред дуелот со Македонија утревечер, во полуфиналниот бараж за...

Фудбал 24.09.20 | 12:00

Франк де Бур е нов селектор на Холандија

Франк де Бур е назначен за нов селектор на Холандија. 50-годишниот тренер на оваа позиција ќе го замени Роналд Куман, кој минатиот месец го презеде кормилото на Барселона....

Ракомет 14.01.20 | 20:01

Брестовац: Со мене или не, мора да градиме една нова силна, квалитетна репрезентација

Македонија изгуби од селекцијата на Австрија 32:28. Ова беше најважниот натпревар на Македонската репрезентација која не успеа да го добие. Македонските ракометари се...

Кошарка 25.12.19 | 14:28

Александар Тодоров е новиот селектор на кошаркарите

Александар Тодоров денеска беше промовиран во нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација. Тодоров го наследува Јорданчо Давитков, кој досега ги водеше...

Вести 17.11.19 | 22:40

Игор Кокошков е нов селектор на српските кошаркари

Игор Кокошков е нов селектор на репрезентацијата на Србија, објавија медиумите во оваа земја. Тој доаѓа на местото на Александар Ѓорѓевиќ чиј договор истече по завршувањето...

Фудбал 29.10.19 | 10:15

Македонец стана селектор на женската фудбалска репрезентација на САД

Македонецот Влатко Андоновски стана нов селектор на женската фудбалска репрезентација на САД и ја наследи Џил Елис, која ги освои последните две Светски првенства,...

Фудбал 07.06.19 | 23:56

Ангеловски: Можевме да постигнеме гол, но не успеавме

Селекторот Игор Ангеловски жали што противникот успеал од една шанса да дојде до трите бода и поради фактот што дојдоа огромен број на навивачи на трибините. Една лошо...

Фудбал 31.05.19 | 14:03

Мрме останува селектор на фудбалерите до декември 2020 година

Игор Ангеловски и натаму ќе биде селектор на македонската фудбалска репрезентација. Ангеловски и ФФМ се согласија да биде потпишан нов договор кој е важечки до 2020 година,...

Ракомет 26.02.19 | 11:06

РФМ денеска го бира наследникот на Раул Гонзалез

Конкурсот што Ракометната федерација на Македонија го отвори пред една седмица веќе е завршен, па до крајот на неделава би требало да го добиеме новиот селектор на машката...

Ракомет 16.02.19 | 17:49

Мукаетов јасно порача каков ќе биде новиот селектор: Тој мора да биде посветен само на Македонија!

Првиот човек на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов денеска испрати јасна порака за тоа каков профил на тренер ќе добие македонската сениорска селекција...