Ознака: села
Македонија 10.09.22 | 18:22

Села: Мојата политичка активност не завршува со оставката од претседател на партијата

Зиадин Села денеска се сретна со структурите на Алијанса за Албанците во Струга Ви благодарам на сите активисти и официјални политички претставници на огранокот за...

Македонија 04.07.22 | 12:32

Следете во живо: Изјава по средбата Ковачевски – Села

Изјава по средбата  на премиерот Димитар Ковачевски со претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села по консултацијата за францускиот предлог.

Македонија 28.12.21 | 17:18

Села место Божик, честиташе велигденски празници, Таравари се згази од смеење

Наместо Божик, лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, денеска на прес-конференција по грешка ги честиташе велигденски празници. Сакам да ви ги честитам сите...

Македонија 21.10.21 | 13:00

Утринава се одржа средба Мицкоски – Села, реафирмирана соработката и меѓусебната поддршка

Утринава во македонското собрание се оствари средба помеѓу претседателите на партиите ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски и Алијанса на Албанците Зијадин Села. На...

Македонија 11.10.21 | 15:13

Села по средбата со Мицкоски: На добар пат сме да победиме секаде каде настапуваме со заеднички кандидати

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села денеска истакна дека опозицијата во државата е на добар пат да оствари позитивни резултати насекаде каде настапува...

Македонија 05.10.21 | 22:14

Села: Заев се обидува да го обвини медицинскиот персонал и да го спаси Филипче

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, од митингот во Арачиново, го обвини премиерот Зоран Заев, дека конечно докажал дека не ги третира подеднакво...

Македонија 28.08.21 | 18:01

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со албански партии ќе ги смени математиките на СДСМ и ДУИ, сметаат аналитичарите

Логичен, прагматичен и политички исправен чекор е коалицијата на Мицкоски со Села и Гаши, сметаат експертите кои говореа за  Сител. Според нив, таа носи значителна промена...

Балкан 18.07.21 | 19:46

Бела чума во Хрватска: Преку 150 хрватски села останале без ниту еден жител

Според последниот попис, ширум Хрватска има 150 села во коишто повеќе нема ниту еден жител, а повеќето од нив се во општината Делнице и во Карловачката жупанија и Истаркста...

Македонија 04.07.21 | 20:08

Мицкоски, Села и Гаши со заеднички кандидати на локалните избори?

По најавата од СДСМ и ДУИ дека наскоро ќе ја официјализираат нивната коалиција за изборите во октомври, можност за здружување на силите најавија и од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Сервиси 15.02.21 | 11:06

Неколку села сè уште отсечени поради неисчистени патишта

Поради обилните врнежи од снег и наносите предизвикани од ветерот отсечени се планинските села во Старо Нагоричане и во Липково, соопштија денеска од РЦУК Куманово....

Македонија 19.12.20 | 12:00

Кога политичар што е на власт 18 години ќе добие титула, укажува на тоталитаризам и политизираност на универзитетот, коментира Села

За докторската титула која Али Ахмети ја доби деновиве, Села коментираше во синоќешното гостување на ТВ 21. Не би сакал да добијам никаква титула како на Али Ахмети барем...

Македонија 19.12.20 | 11:33

Проблемот со административците кои седат дома за кој ДУИ се фали дека го решава, го креираше самата ДУИ

Зијадин Села во синоќешното гостување на Тв21 се осврна и на проблемот со административците. Проблемот со административците кои седат дома за кој се фали ДУИ дека го...

Македонија 19.12.20 | 11:02

Села: Предложивме широка влада кога ни побараа поддршка во парламентот, а Заев тврдеше дека има стабилно мнозинство

Зијадин Села во синоќешното гостување на ТВ21 рече оти чекале 100 дена да видат што ќе направи власта, па да дадат предлози. Сега ние ќе ги дадеме и нашите предлози,...

Македонија 02.07.20 | 23:40

Сеља во Дебар: Кај ДУИ се чувствува нервоза зашто е свесен дека губи

Под мотото „Сега е време“ изборен митинг вечерва во центарот на Дебар одржа коалицијата Алијаса за Албаниците-Алтернатива. Заеднички именител на многуте обраќања...

Македонија 13.03.20 | 21:50

Поради затварање на Дебар, забрането е движење после мостот на Радика кај Бошков мост, оневозможен пристап до селата

Поради актуелната мерка за затварање на Дебар, забрането е движење после мостот на Радика кај Бошков мост, со тоа што е оневозможен пристап и до дебарските села. Жителите...

Македонија 10.05.19 | 16:20

Алијансата на Села: ДУИ само се чаламеше, зошто нема албански на новите банкноти

Алијансата на Села прашува зошто нема албански на новите банкноти, откако од Народна банка соопштија дека првите пари со новото име на државата ќе бидат пуштени во оптек...

Македонија 19.03.19 | 22:38

Села до Заев: Дали сега преку законска рамка ќе го направите СЈО специјален партиски суд!?

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство,...