Ознака: сдсм
Македонија 06.02.24 | 23:53

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ има двојно повеќе поддршка од СДСМ во ИЕ2

ВМРО-ДПМНЕ ќе освои речиси двојно повеќе гласови во однос на СДСМ во ИЕ2, покажуваат резултатите од Анкетата на Институтот за Политички Истражувања Скопје (ИПИС), презентирани...

Македонија 02.02.24 | 09:16

Има разлика, со СДСM нема повеќе држава

СДС и ДУИ ја уништија државата, наместо подобро како што ветуваа, се не само што направија полошо, туку и го уништија и тоа што функционираше. СДС и ДУИ седум години кажуваа...

Македонија 31.01.24 | 14:01

Без СДСМ Џафери немаше да стане премиер

СДС се тие без кои Талат Џафери немаше да стане премиер. Без пратениците на СДС, ДУИ можеше само да фантазира за премиер.СДС 7 години го држи ДУИ во влада. Сите криминали...

Македонија 31.01.24 | 09:09

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја продаде СДС, за ден повеќе да им слугува на ДУИ и дезертерот Талат Џафери да стане премиер

Ковачевски, освен македонскиот народ, ги понижи и пратениците на СДС, кои гласаа за командант Форина, да стане премиер на Македонија, се вели во партиското соопштение...

Македонија 29.01.24 | 21:13

Ковачевски: Ќе славиме голема победа

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на отворањето на промотивна канцеларија на партијата во центарот на Скопје рече дека коалицијата што ќе ја предводи оваа партија...

Македонија 28.01.24 | 20:16

Лукаревска: Уште немаме конечна одлука за тоа дали ќе одиме на заедничка листа

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска денеска во „Отвореното студио“ на ТВ21 истакна дека се уште немаат став околу тоа дали ќе одат со заеднички листи со...

Македонија 28.01.24 | 14:05

Додека гласаат за поранешниот командант од УЧК да стане премиер, нека соберат храброст и нека гласаат и за оние кои загинаа или беа ранети од истата УЧК

Лидерот на Достоинство и директор на ЦУК, Стојанче Ангелов упати апел до пратеничката група на СДСМ за поддршка на предлог законот за обештетување на необештетените...

Македонија 28.01.24 | 10:24

ВМРО-ДПМНЕ: Само за да ги сочуваат фотелјите СДСМ ја даде државата како поклон на ДУИ

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека СДСМ само со цел да биде на власт, на поклон и ја даде државата на ДУИ и во намерата да си ги сочуваат фотелјите плаќаат скапа цена кај нивните...

Македонија 28.01.24 | 10:15

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ предложи слаби кадри за техничката влада

Од СДСМ велат дека ВМРО-ДПМНЕ понудило слаби и нестручни кадри и додаваат дека партијата нема никаква програмска понуда, а потврдила дека нема ниту кадровски потенцијал. За...

Македонија 25.01.24 | 09:11

СДСМ со коментар за техничките министри на ВМРО-ДПМНЕ

Се тресеше гората во Белата палата и на крајот ДПМНЕ за техничката влада понуди слаби и нестручни кадри, koментираат во СДСМ, Дел од предложените кандидати за во техничката...

Вести 24.01.24 | 13:01

Панова: СДСМ во 2016 не гласаа за техничката влада, а сега прашуваат дали има таков пример

Ковачевски упорно прашува каде во светот има пример техничка влада да не биде поддржана од опозицијата, иако тие не гласаа во 2016 година, изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 24.01.24 | 12:57

Има ли кормилар во СДСМ? Во 2016 токму тие не гласаа за техничката влада, сега прашуваат дали има таков пример

Ковачевски упорно прашува каде во светот има пример техничка влада да не биде поддржана од опозицијата. Во реалноста никаде во светот нема толку криминална влада, но...

Македонија 21.01.24 | 13:09

СДСМ ја брани директорката на УЈП дека немало поврат на ДДВ

ДПМНЕ лаже и продолжува да се заплеткува во сопствените ,,гачки”.Стоилковски лаже и се заплеткува во сопствените гачки. Фатени како изнесуваат невистини, дека износот...

Македонија 17.01.24 | 21:47

Раководството на СДСМ на баци-рака кај Самоопределување на Албин Курти

Денеска во Приштина, Косово, се одржа средба меѓу генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски, секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ, претседателот...

Македонија 13.01.24 | 12:27

Лукаревска: СДСМ ќе ја формира идната проевропска влада

СДСМ ќе има добар резултат на претседателските и на парламентарните избори и СДСМ ќе ја формира идната проевропска влада, изјави заменик-претседателката на СДСМ, Сања...

Македонија 13.01.24 | 09:19

СДСМ се пофали дека инвестира во здравството, опозицијата обвинува здравството е „на апарати“

СДСМ континуирано вложува во унапредување и модернизација на здравството во државата, со капитални инвестиции и повисоки плати за здравствените работици, за обезбедување...

Македонија 13.01.24 | 08:58

ВМРО-ДПМНЕ: СДС – ДУИ – Алијанса ја претворија Македонија во мафијашка држава

СДС – ДУИ – Алијанса ја претворија Македонија во мафијашка држава, се пука во болници, а министерот се правда дека не е поврзано со здравството. Не е првото прашање дали...

Македонија 13.01.24 | 08:48

ВМРО-ДПМНЕ: СДС се власт уште четири месеци, а потоа одат во долга опозиција

СДС се власт уште четири месеци, а потоа одат во долга опозиција. Седум години СДС не покажаа ништо друго освен криминал, корупција и проблеми за граѓаните. Додека останатите...

Македонија 12.01.24 | 17:10

СДСМ ја почна постапката за избор на кандидати за претседател и пратеници, од ВМРО-ДПМНЕ им порачаа дека оадат во долга опозиција

Портпаролката ан СДСМ, Богданка Кузеска, изјави дека е почната постапката за избор на кандидат за претседател на државата од редовите на СДСМ, како и утврдувањето на...

Македонија 03.01.24 | 10:44

СПМ: Фалбите и лагите на СДСМ и ДУИ за повисоки палати се неодговорни

Социјалистичката партија на Македонија како неoдговорни ги цени фалбите и лагите на СДС и ДУИ дека граѓаните годинава ќе имаат повиски плати. Споредбите што ги прави...