Ознака: сдсм
Економија 23.05.21 | 21:16

АА и Алтернатива контра СДСМ: Невработеноста, енергијата и цените зголемени неколку пати повеќе од просечната плата

Коалицијата Алијанса за Албанците-Алтернатива реагираше на наводите соопштени на прес-конференцијата на СДСМ. СДСМ и Владата предводена од оваа партија заедно со ДУИ,...

Македонија 21.05.21 | 21:00

Сугаревски избран за претседател на Надзорниот одбор на СДСМ

Попладнево се одржа првата седница на новоизбраниот Надзорен одбор на СДСМ, на којашто покрај членовите присуствуваа генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски...

Македонија 21.05.21 | 11:01

Стојко Пауновски: Ако СДСМ навистина станал приватна партија како што зборуваат сите, можат да ме истераат

Поранешниот директор на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски првпат излегува во јавноста по одлуката на Владата да биде разрешен од функцијата оти не се...

Македонија 20.05.21 | 22:31

Лукаревска: Предизвик ми е да ја заменам Шекеринска, таа е идол за многу жени во политиката

Новата заменичка претседателка на СДСМ, Сања Лукаревска, изјави дека за неа како личност не е товар, туку предизвик да ја замени досегашната заменичка претседателка...

Македонија 20.05.21 | 13:08

Нема една изборна единица: Заев ги излажа коалициските партнери, висат ли и отворените листи за локалните?

Пропадна уште едно предизборно ветување на премиерот Зоран Заев. Иако тој ветуваше дека за следните избори ќе има една изборна единица со цел и на помалите партии да...

Македонија 20.05.21 | 08:54

Вработените во високото образование од септември добиваат за 10% повисоки плати

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска грижа за образованието и наставниот кадар.Самостојниот синдикат за образование за првпат...

Економија 19.05.21 | 13:33

Милошоски: СДСМ нема концепт за економски реформи

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски во денешната изјава од Кочани во однос на кадровските промени во СДСМ изјави дека СДСМ нема концепт за економски реформи. „Поврзано...

Македонија 18.05.21 | 09:47

ВМРО-ДПМНЕ: Членовите на СДСМ сами велат дека проблемите се зголемуваат

Зоран Заев ја окупирал СДСМ за свои лични и бизнис интереси. Тоа не го говори само ВМРО-ДПМНЕ, тоа не го говори само јавноста, туку за тоа се свесни и дел од членовите на...

Македонија 17.05.21 | 19:51

Илиевски: Зборувајте за да не ве замолчат-Аудио материјалот во кој се слуша како Шекеринска жално се одјавува од партијата е отстранет од Фејсбук

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил го коментираше отстранувањето на аудио материјалот од вчерашниот конгрес на СДСМ. Аудио материјалот во кој се слуша како...

Македонија 17.05.21 | 12:07

СДСМ не стана „северен“: Заев полесно го смени името на државата, отколку на партијата

Пред неколку месеци лидерот на СДСМ најавуваше дека согласно договорот од Преспа ќе го промени името на својата партија и ќе го довие преднакот „Северна“. Една од опциите...

Македонија 16.05.21 | 20:44

Филипче, Царовска, Битиќи и Спасовски се нови потпретседатели на СДСМ

Министерот за здравство, Венко Филипче и вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи се двајцата новоизбрани потпретседатели на СДСМ. Покрај нив функциите ги...

Македонија 16.05.21 | 20:41

Кумановски делегати револтирани затоа што Максим Димитриевски не е кандидат за член на ЦО

Делегати на конгресот кои се од Куманово реагирале до врвот на партијата затоа што градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски не е кандидат за член на ЦО и побарале...

Македонија 16.05.21 | 20:13

Кумашинот на Заев, Мухамед Зекири, извиси на денешниот конгрес на СДСМ

Мухамед Зекири, еден од потпреседателите на СДСМ го загуби своето партиско место. Кумашинот на претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на денешниот конгрес не беше...

Македонија 16.05.21 | 19:53

Мицкоски: Шокирана ќе е македонската јавност кога ќе види со кого сè Заев се среќавал и што се договарал

Потребни се промени во Карпош за да направиме најмодерна и најурбана општина во државата, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, додавајќи дека СДСМ...

Македонија 16.05.21 | 13:56

Почна конгресот на СДСМ: Заев вели дека наследиле опустошена држава од Никола Груевски

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на денешниот Конгресот пред сопартијците порача дека партијата е успешна и државнички успеси. Заев рече дека од претходната влада...

Македонија 15.05.21 | 13:23

Заев: Партијата е отворена за нови луѓе

СДСМ утре бира заменик претседател на партијата, членови на Централниот одбор на СДСМ, членови на Надзорниот одбор, а после тоа следуваат состаноците на кои ќе се бираат...

Македонија 15.05.21 | 10:33

Шекеринска: Не сум од оние кои припаѓаат на некоја партија само како функционери

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска уште еднаш повтори дека не треба да биде дел од раководната структура на СДСМ во следниот период и тоа, како што истакна,...

Македонија 14.05.21 | 18:29

Лукаревска заменик на Заев, а Филипче, Битиќи и Спасовски потпретседатели на СДСМ

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, најверојатно ќе биде заменик на претседателот на СДСМ Зоран Заев во новото раководство на партијата кое...

Македонија 12.05.21 | 13:11

СДСМ сака да украде 600.000 евра преку маркетинг кампања

Владата на СДСМ сака да даде 600.000 евра преку два тендери објавени од Генералниот секретаријат за маркетинг услуги и рекламни кампањи, објави на денешната прес-конференција Димче...

Македонија 12.05.21 | 11:36

Ременски: Секој лојален член на СДСМ нема да размислува да се приклучи кон новоформирана партија на Црвенковски

Доколку Бранко Црвенковски има идеја, ако е политички нереализиран или пак, оставил нешто нереализирано додека бил на политички или партиски позиции, а не го препознава...