Ознака: СДСМ – ДУИ
Македонија 10.10.19 | 21:33

ДУИ е дел од проблемот во правосудството, а не од решението

Случајот со меѓусебните обвинувања на градоначалникот Блерим Беџети и Зоран Заев за ургенции и влијание во Судскиот совет е конкретен доказ за мешањето на владата...

Македонија 28.09.19 | 18:08

Албанските интелектуалци: Заев донесе само полошо

Промена на власта е реалност во Македонија Зоран Заев не ги исполни очекувањата на граѓаните, е ставот на албанските интелектуалци во државата. Тие велат дека премиерот...

Македонија 25.09.19 | 21:26

Божиновски: На власта не ѝ одговараат предвремени избори, знаат дека ќе изгубат

Ако сметаше дека има и најмала шанса да победи на избори, ќе ги распишеа уште минатата година, вели политичкиот аналитичар Владимир Божиновски. Божиновски во денешната...

Македонија 26.08.19 | 10:49

Некогаш суден за „Мавровски работници“, наскоро министер

Откако Ибрахим Дехари од ДУИ ја одби понудата за министер за привлекување на странски инвестиции, за оваа функција премиерот Зоран Заев доби друг предлог од владиниот...

Македонија 22.08.19 | 22:24

Ахмети ќе го изгори Заев: Бомбите на Ел Чека потекнуваат од Скопје

Во врска со албанскиот фактор, Героски смета дека Али Ахмети ќе го повтори гамбитот, односно она што го направи со Никола Груевски. Кој е виновен што Никола Груевски...

Македонија 19.07.19 | 16:19

Мицковски до ДУИ: Како ве брани Заев, сам ќе пушти некоја бомба за себе

Секој пат кога ДУИ е во очај, како сега со криминалов од бомбите за нив, за што цела држава се прави дека не го гледа, се повикуваат на УЧК, борби за права, и слични глупости,...

Македонија 15.07.19 | 11:12

ДУИ со услов за СДСМ: Бежовска во финансии, Бесими за гувернер

Премиерот Зоран Заев за нова министерка за финансии да ја именува само актуелната гувернерка на Народна банка, Анита Ангеловска Бежовска, а на нејзино место да биде...

Македонија 16.06.19 | 20:44

Да му беше важен соживотот, ќе изградеше водовод во Арачиново

На вечерашново обраќање во Македонската филхармонија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потсети дека економската катастрофа се прикрива со вештачки теми. Па...

Македонија 11.06.19 | 11:21

Тиранската се враќа на голема врата: Удрил ли Заев потпис за уште еден голем пораз?

Победата на Стево Пендаровски во вториот изборен круг е тешко заработена и на грбот на целата држава. Сметката ќе ја платат и оние кои гласале за него, а и оние кои не...

Македонија 30.05.19 | 21:38

Новиот формат на Владата ќе биде „Заев2“

Лидерите на СДСМ и на ДУИ веќе 90 отсто го имаат постигнато договорот за новиот формат на Владата и во наредните денови се очекува да биде соопштен, најави потпретседателот...

Македонија 01.05.19 | 15:24

Ќе испорачаме 80.000 гласови за Пендаровски во вториот круг

Потпретседателот на ДУИ и шефот на изборниот штаб за поддршка на Стево Пендаровски, Изет Меџити на денешната прес-конференција порача дека во вториот круг ќе испорачаат...

Македонија 22.04.19 | 17:51

Изет Меџити: Ние ја направивме разликата помеѓу Пендаровски и Силјановска

Шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори Изет Меџити вели дека владиниот коалиционен партнер не може...

Македонија 22.04.19 | 08:43

Опозицијата убедливо победи, најголем гyбитник Заев

Политичкиот аналитичар и поранешен амбасадот Арсим Зеколи ѝ честита убедчива победа на опозицијата на претседателските избори одржани вчера. Зеколи констатира дека...

Македонија 03.04.19 | 15:24

Ахмети: Не работам да ги добијам изборите, туку за добри дела за Албанците

Претседателот на ДУИ Али Ахмети на граѓаните од Бутел им порача дека се создадени условите за гласање на заеднички кандидат за претседател кој ќе ги преставува сите...

Македонија 25.03.19 | 22:35

Да не беше СДСМ, ДУИ сега ќе имаше само два градоначалници

Да не беше СДСМ, ДУИ сега ќе имаше градоначалници само во Липково, Сарај и можеби во Кичево, изјави вечерва градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари во вечерашниот...

Македонија 07.03.19 | 11:27

Бејта: Со изборот на Стево Пендаровски за претседател и Претседателството ќе дише албански

На состанок со раководството на општинската организација, Форумот на жени, Форумот на млади и претседателите на локалните совети на Демократската унија за интеграција...

Македонија 06.03.19 | 11:28

СДСМ и ДУИ го усогласуваат Законот за попис

Законот за попис е во Владата и во моментот тече усогласувањето меѓу коалициските партнери, информираа денеска владините портпароли Миле Бошњаковски и Муамет Хоџа. Најверојатно...

Македонија 01.03.19 | 20:48

Стево Пендаровски е заедничкиот кандидат на СДСМ и на ДУИ

Раководството на СДСМ вечерва ги разгледале кандидатурите на сите 24 кандидати, по што зазеле официјален став Стево Пендаровски да биде кандидат за претседател на СДСМ...

Македонија 01.03.19 | 15:11

СДСМ и ДУИ вечерва го утврдуваат заедничкиот претседателски кандидат

СДСМ, коалициските партнери и другите партии кои даваат поддршка за заеднички претедателски кандидат, вечер ќе одржат средба на која треба да биде утврдена личноста...

Македонија 27.02.19 | 09:49

Заев не се откажува од ДУИ: Без нив немаме мнозинство

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека без пратениците на ДУИ, тие нема да имаат 61 пратеник и дека ситуацијата не е баш едноставна. Имаме коалиција од 68 пратеници....