Ознака: СДСМ – ДУИ
Скопје 17.10.21 | 21:34

Падна албанскиот бастион на СДСМ – Арачиново прејде кај ДУИ

Организацискиот секретар на ДУИ, Артан Груби ја објави победата на партијата од каде што доаѓа во уште четири општини. Тој на Фејсбук напиша дека и Арачиново, Боговиње,...

Македонија 11.10.21 | 23:55

Незири: Оваа влада ја исмеваше болката на семејствата на жртвите

Еден месец од трагедијата во модуларната болница во Тетово, каде што 14 тетовци изгореа живи, сè уште нема ниту морална, ниту правна одговорност, порача пратеникот Аднан...

Македонија 02.10.21 | 22:17

Кандидатот на ДУИ во Арачиново: Ако не одам во втор круг ќе го поддржам кандидатот на опозицијата, не на СДСМ

Во меѓусебното соочување во ТВ21 на кандидатите за градоначалници на ДУИ и опозициската коалиција, Алијанса-Алтернатива, кандидатот на ДУИ Ридван Ибраими вети дека...

Македонија 22.09.21 | 08:53

СДСМ и ДУИ си ја префрлаат топката за тоа кој е виновен за трагедијата во Тетово за да избегнат одговорност

СДСМ и ДУИ бедно и очајно преку медиуми си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово каде што живи изгореа 14 пациенти, велат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ...

Македонија 30.07.21 | 14:38

Касами му простил на Заев за љубовта со Ахмети

Касами или Арифи? Иако се закани со напуштање на владината коалиција ако не добие поддршка за Тетово, Биљал Касами му простил на „големиот брат“ во Владата. Наместо...

Македонија 23.07.21 | 16:48

Заев: Коалицијата со ДУИ за локалните избори е многу флексибилна и е 100-процентно заокружена за целата наша земја

Коалицијата со ДУИ за локалните избори е многу флексибилна и е 100-процентно заокружена за целата наша земја со цел да води грижа и внимание и за помалку бројните политички...

Македонија 23.07.21 | 16:16

Хоџа за коалицијата СДСМ-ДУИ: Да почекаме да видиме на што ќе се држи таа коалиција

Генералниот секретар на Беса Арјанит Хоџа вели дека неговата партија нема да се приклучи кон евентуалната коалиција на СДСМ и ДУИ за локалните избори, и оти се подготвуваат...

Македонија 21.07.21 | 15:23

Османи: ДУИ не може да ја напушти сопствената Влада, ова е Влада на ДУИ!

За ДУИ е прифатлив кој било датум за локалните избори за кој ќе се договорат политичките партии, изјави шефот на дипломатијата и член на ДУИ Бујар Османи. Kога политичките...

Македонија 17.07.21 | 15:41

ДУИ или Беса, Заев сардисан: Поддршка ќе добие таа партија со која имаме коалиција

Претседателот на СДСМ Зоран Заев за ТВ21 истакна дека до крајот на месецот ќе бидат готови коалициските договори. Тој додава дека поддршка ќе добие таа партија со која...

Македонија 16.07.21 | 21:38

СДСМ во небрано: Беса се заканува ако не добие поддршка за Касами во Тетово, а и ДУИ смета на гласовите за Арифи

Освен ДУИ, и другиот албански коалициски партнер во Владата – Бeса ја очекува поддршката од најголемиот партнер СДСМ на локалните избори во Тетово, каде што кандидати...

Македонија 07.06.21 | 21:02

Можна е коалција ДУИ-СДСМ за локалните избори, вели Ахмети

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 истакна дека на локалните избори е можна коалиција со СДСМ. На прашање на ТВ21, дали ДУИ ќе настапи сама, или во коалиција со...

Македонија 03.06.21 | 13:58

Ќе се пушти теза и правиме шлагче, црешка па торта, нема потреба, вели Заев на прашањето дали со ДУИ ќе предложат кандидат Албанец

ДУИ има убава работа да соопшти во сабота, рече денеска премиерот Зоран Заев, за изненадувањето што го најави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, но не откри за што станува збор....

Македонија 03.06.21 | 09:13

Изненадувањето на ДУИ ќе биде кандидатот за градоначалник на Скопје?

Владејачката партија ДУИ вчера во Липково ја започна постапката за избор на кандидати за градоначалници, но и за советници на локалните избори, а лидерот Али Ахмети...

Македонија 27.05.21 | 14:19

Заев: Тенкото мнозинство ја крепи демократијата, те држи буден и подготвен за компромиси

Истакнувајќи дека задачата на политичарите е да обезбедуваат услови и да ги решаваат проблемите, а не да ги заобиколуваат тешкотиите, додека од државата си одат младите,...

Македонија 28.01.21 | 16:21

Во последниве 18 години највисоко ниво на корупција се појавува кога на власт е коалицијата СДСМ и ДУИ

По објавата на последниот извештај на Транспаренси интренешнл дека Македонија падна за 5 места на индексот за корупција, опозицијата бара оставка од цела влада. Извештајот...

Македонија 15.01.21 | 09:28

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис

СДСМ има коалициски договор со ДУИ за фалсификат попис, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека ќе собираат граѓански потписи за негово поништување. СДСМ и понатаму...

Македонија 27.11.20 | 17:28

Ахмети ја охрабри опoзицијата да бара недоверба на Владата: Заев ја ризикува политичката кариера со своите изјави

Претседателот на Демокрaтската унија за интеграција Али Ахмети коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот медиум БГНЕС истакна дека кај него има...

Македонија 12.11.20 | 22:46

За ДУИ нема нестабилно мнозинство: Потребни се 61 пратеник за функционирање на Собранието, а имаме 62

Пратеникот на ДУИ Арбр Адеми во емисија на Алсат-М телевизија, рече дека Собранието не се соочува со недостиг на кворум и оти функционира нормално. Според него, потребни...

Македонија 20.10.20 | 11:33

Шефот на „Пошта“ Рустеми сега директор на „Државни патишта“

Досегашниот директор на АД „Македонски пошти“ Ејуп Рустеми ќе биде нов директор на јавното претпријатие за државни патишта, потврди премиерот Зоран Заев. Рустеми...

Македонија 18.10.20 | 22:14

СДСМ и ДУИ се тепаат за Државни патишта зошто ЕУ ќе додели милијарда за инфраструктура?

Нејасно е зошто за повеќето државни институции и фирми и по три месеци од изборите сè уште нема назначено директори од страна на Владата, иако беше најавено дека тоа...