Ознака: самит
Македонија 10.06.22 | 18:13

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, регионалната соработка и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со лидерите на државите и владите на земјите членки во Процесот за соработка во...

Македонија 07.06.22 | 10:51

Започнува Самитот на Отворен Балкан во Охрид

Денеска во Охрид, премиерот Димитар Ковачевски ќе ги пречека лидерите од регионот по повод Самитот на Отворен Балкан кој се одржува во хотел „Метропол“, Охрид. Самитот...

Македонија 18.05.22 | 10:58

Почна Самитот „Македонија 2025“

Во Скопје почна Самитот што го организира „Македонија 2025“ на кој присуствуваат креатори на политики, лидери на компании, претставници на дипломатскиот кор, меѓународни...

Свет 29.04.22 | 15:45

Путин ја прифати поканата за учество на Самитот Г20

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати поканата да присуствува на самитот Г-20 што ќе се одржи на индонезискиот остров Бали во ноември, изјави претседателот на...

Свет 23.03.22 | 10:55

Москва го најави првото патување на Путин по нападите, ова е земјата што планира да ја посети

Рускиот претседател Владимир Путин има намера да присуствува на овогодинешниот Г20 самит во Индонезија, изјави во средата рускиот амбасадор во островската држава, спротивно...

Македонија 28.02.22 | 12:03

Македонија е добра дестинација за странски инвестиции, порача Ковачевски на Самитот на ЕБРД

Македонија е добра дестинација за инвеститорите да ги инвестираат своите пари. Нудиме макроекономска стабилност, две децении имаме стабилна валута, а воедно нудиме...

Свет 23.02.22 | 17:39

ЕУ свика итен самит за руско-украинската криза

ЕУ утревечер во Брисел ќе одржи итен самит за „агресивните дејствија“ на Русија против Украина. Важно е да продолжиме да бидеме обединети и одлучни и заеднички да го...