Ознака: самит
Македонија 02.12.19 | 14:17

Владина делегација на Самитот на НАТО во Лондон

Владина делегација, предводена од премиерот во заминување Зоран Заев ќе учествува утре и задутре на Самитот на НАТО во Лондон, на кој се одбележува 70-годишнината од...

Балкан 12.11.19 | 19:56

Заев ќе учествува на годинашниот Самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој под покровителство на претседателот на Република Грција, Прокопиус Павлопулос,...

Свет 12.11.19 | 10:09

Хан: Не сакам да подгревам надежи за одлука за преговори во март

Еврокомесарот Јоханес Хан не сака одново да ги подгрева надежите дека е можно Европската унија наскоро да донесе одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија...

Економија 01.10.19 | 10:12

Заев: Регионот е сменет, должни сме да создаваме услови за развој

Верувам дека добрата вест за почнување преговори со Европската унија ќе влијае позитивно на целиот регион и на Европската унија и оти ќе биде препознаен напредокот...

Македонија 23.09.19 | 17:59

Владина делегација на Самитот за климатски промени во Њујорк

Светските лидери учесници на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во седиштето на организацијата во Њујорк, денеска го започнаа официјалниот дел од програмата...

Македонија 03.07.19 | 11:30

Самит во Познањ: Западен Балкан со европска перспектива, но и со нерешени прашања

Западен Балкан, европската перспектива на шестте земји и соработката меѓу нив ќе биде во фокусот на Самитот во полскиот град Познањ на кој е најавено присуство на шефови...

Свет 03.07.19 | 10:12

Почнува самитот за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес

Шестиот самит на држави од Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес почнува денеска во Познањ во Полска, која претседава со процесот. Во рамки на самитот денеска...

Скопје 16.02.19 | 08:30

Скопје во мај домаќин на самит на европски слободни економски зони

Скопје ќе биде домаќин на самит на европските слободни економски зони, што ќе се одржи од 2 до 4 мај годинава. Се очекуваат над 350 претставници од цел свет, а организатор...