Ознака: самит
Балкан 29.02.24 | 11:19

Самитот на Западен Балкан почна во Тирана без лидерите на Црна Гора и Косово

Лидерите на Западен Балкан се собраа денеска во Тирана на самит посветен на европската интеграција на регионот и спроведувањето на Планот за раст за Западен Балкан. Учесниците...

Македонија 16.01.24 | 15:29

Самит на иницијативата „Отворен Балкан“ и самит „Западен Балкан и ЕУ“ на 21 и 22 јануари во Скопје

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска најави дека ќе престојува во Македонија на 21 и 22 јануари. Ќе учествува на состанокот „Западен Балкан и ЕУ“...

Македонија 30.11.23 | 17:11

На маргините на Министерскиот состанок на ОБСЕ потпишана заедничка изјава за борба против корупцијата

Министрите за надворешни работи на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора, на маргините на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, потпишаа заедничка...

Свет 20.11.23 | 15:41

Во Лондон отворен глобалниот Самит за безбедност на храната

Британскиот премиер Риши Сунак денеска во Лондон го отвори Глобалниот самит за безбедност на храната на кој присуствуваа претставници на повеќе од 20 земји, јавува Би-Би-Си. Во...

Свет 13.11.23 | 09:50

Си и Бајден ќе разговараат за „глобалниот мир и развој“ на самитот во Сан Франциско

Кинескиот лидер Си Џинпинг и американскиот претседател Џо Бајден ќе разговараат за „глобалниот мир и развој“ на самитот оваа недела во Сан Франциско, соопшти денеска...

Свет 06.10.23 | 09:06

Политико: Самитoт во Гранада без резултати

 Неформалниот самит на европската политичка заедница во Гранада, Шпанија, заврши неуспешно вчера, бидејќи лидерите на речиси 50 земји и највисоките претставници на...

Свет 04.10.23 | 11:32

Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

На Самитот на ЕУ во декември очекувам одлуки поврзани со проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан, согласно извештајот на Европската комисија за усогласеноста...

Свет 27.08.23 | 14:29

ИФИМЕС: Самитот на БРИКС покажа дека Африка е дипломатско бојно поле за светските сили

На самитот БРИКС што се одржа во Јоханесбург се разговараше за глобалните тензии кои произлегуваат од конфликтот во Украина, ескалацијата на тензиите во Источна Азија,...

Свет 06.08.23 | 10:12

Невозможно е решение без учество на Русија: Заврши мировниот самит за Украина

Во саудискиот град Џеда, на брегот на Црвеното Море, синоќа заврши мировниот самит за Украина, на кој учествуваа високи претставници од околу 40 држави, но немаше претставник...

Свет 27.07.23 | 20:17

Пригожин во Санкт Петербург

Водачот на руската приватна армија „Вагнер“ Евгениј Пригожин, кој во јуни предводеше неуспешен еднодневен бунт против руското воено раководство, е фотографиран во...

Свет 09.11.22 | 10:39

Столтенберг: Самитот на НАТО ќе се оддржи следната година во Литванија

Средбата е закажана за 11 и 12 јули во Вилнус. Се соочуваме со најсложеното и најнепредвидливото безбедносно опкружување од крајот на Студената војна, а состанокот во...

Свет 13.10.22 | 11:44

Путин учествува на три меѓународни самити во Казахстан

Рускиот претседател, Владимир Путин, пристигна во главниот град на Казахстан, Астана, каде што во следните два дена ќе учествува на три мултилатерални самити, пренесува...

Свет 24.08.22 | 13:39

Чешка планира да организира вонреден самит на ЕУ поради цените на струјата и на гас

Претседавачот со Европска Унија, Чешка планира да организира вонреден самит на ЕУ, изјави денеска чешкиот министер за индустрија и трговија Јозеф Сикела. Пазарот е...

Свет 22.07.22 | 19:18

Одложен Светскиот самит на муџахедините во Албанија, по предупредувањата за сериозни закани

Одложен е Светскиот самит на Слободен Иран, што требаше да се одржи следните два дена во Албанија, во кампот на муџахедините во близина на Драч. Самитот е одложен по предупредувањата...

Свет 26.06.22 | 13:04

Германија домаќин на самит на лидери на Г-7

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ги пречекува лидерите на групата најразвиени светски демократии на почетокот на тридневниот самит на Баварските Алпи, во сенка...

Македонија 22.06.22 | 12:32

Се предомислија, сепак ќе одат во Брисел: Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе присуствуваат на самитот ЕУ – Западен балкан

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе одат во Брисел и ќе учествуваат на самитот...

Македонија 10.06.22 | 18:13

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, регионалната соработка и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со лидерите на државите и владите на земјите членки во Процесот за соработка во...

Македонија 07.06.22 | 10:51

Започнува Самитот на Отворен Балкан во Охрид

Денеска во Охрид, премиерот Димитар Ковачевски ќе ги пречека лидерите од регионот по повод Самитот на Отворен Балкан кој се одржува во хотел „Метропол“, Охрид. Самитот...

Македонија 18.05.22 | 10:58

Почна Самитот „Македонија 2025“

Во Скопје почна Самитот што го организира „Македонија 2025“ на кој присуствуваат креатори на политики, лидери на компании, претставници на дипломатскиот кор, меѓународни...

Свет 29.04.22 | 15:45

Путин ја прифати поканата за учество на Самитот Г20

Рускиот претседател Владимир Путин ја прифати поканата да присуствува на самитот Г-20 што ќе се одржи на индонезискиот остров Бали во ноември, изјави претседателот на...