Ознака: самит на нато
Македонија 15.06.21 | 20:08

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Ова беше историски самит. Ќе остане во аналите како наша прва шанса не само да сте на масата, туку да бидете присутни во целиот процес, рече вечерва министерката за одбрана...

Македонија 14.06.21 | 14:00

Шекеринска – Баке Јенсен: Интензивна сојузничка соработка за подобра колективна одбрана

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска пред почетокот на лидерскиот Самит на НАТО се сретна со министерот за одбрана на Норвешка, Франк Баке Јенсен. На...

Свет 14.06.21 | 13:34

Бајден: Членот 5 на НАТО е света обврска за САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, пред почетокот на лидерскиот самит на НАТО, пред новинарите изјави дека членот пет од Повелбата на Северноатлантската алијанса е света...

Македонија 14.06.21 | 13:25

Заев – Дуда: Полската поддршка исклучително важна за Македонија

Во рамките на своите дополнителни активности за време на Самитот на НАТО во Брисел, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев имаше средба...

Македонија 14.06.21 | 12:20

На маргините на Самитот на НАТО, Заев ќе се сретне со Румен Радев

Премиерот Зоран Заев при неговото пристигнување на првиот Самит на НАТО на кој Македонија учествува како полноправна земја членка на Алијансата, изјави дека...

Македонија 14.06.21 | 12:11

Заев: Со нашето членство НАТО ја подобри безбедноста и стабилноста на регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Бујар...

Свет 14.06.21 | 11:39

Столтенберг: Членството на Македонија и Црна Гора е доказ дека вратите на НАТО се отворени

Пред почетокот на денешниот Самит на НАТО, генералниот секретар на Пактот, Јенс Столтенберг утрово се осврна на клучните теми кои ќе бидат на маса на лидерите на земјите...

Македонија 14.06.21 | 10:26

Заев: Еден за сите, сите за еден, затоа што заедно сме посилни

Република  Македонија првпат учествува како горда рамноправна членка на НАТО, заедно со останатите 29 сојузници и пријатели на денешниот Самит на НАТО, напиша на неговиот...

Македонија 14.06.21 | 08:07

Oд Букурешт Заев замина на Самит на НАТО во Брисел

Во Брисел денеска се одржува Самит на НАТО, на кој  Македонија ќе ја претставува премиерот Зоран Заев. Ова е прва средба на шефовите на држави или влади на членките на...

Македонија 02.06.21 | 09:17

Шекеринска: Од Самитот на НАТО се очекуваат амбициозни одлуки кои ќе ја направат Алијансата посилна

Во пресрет на лидерскиот самит на земјите – членки на Алијансата кон средината на месецов, вчера попладне преку заштитена видео-конференциска врска се одржа состанок...