Ознака: Самит на ЕУ
Свет 20.07.20 | 08:53

По маратонските целоноќни разговори, Самитот на ЕУ продолжува и денеска

Лидерите на 27 земји-членки на Европската унија ги продолжија маратонските разговори и по полноќ во Брисел во обид да постигнат договор за пакетот за економско закрепнување...

Македонија 14.01.20 | 11:46

Амбиција на Хрватска е да обезбеди поддршка за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Организирањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб и отворањето преговори за членство на Македонија и Албанија во Унијата се меѓу главните приоритети на претседавањето...

Македонија 18.10.19 | 12:49

Димитров до ЕУ: Граѓаните заслужуваат да знаат ако нема датум

Најмалку што Европската унија му должи на регионот е да биде директна со нас, напиша денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров обраќајќи се до лидерите...

Македонија 18.10.19 | 00:06

ЕУ ќе даде само „браво“, а не и датум за Македонија?

Наместо датум за почнување на преговорите, Македонија ќе добие само тапкање по рамо? Според извори од Европската комисија, се очекува Советот на Европската унија да...

Македонија 17.10.19 | 17:45

Макрон не нè ни спомна

Непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа...

Македонија 17.10.19 | 17:32

Заев на „Твитер“ пред Самитот: Немојте да ја гасите светлата ѕвезда кон која се стремиме

Пред почетокот на Самитот на лидерите на Европската унија во Брисел, премиерот Зоран Заев преку „Твитер“ уште еднаш упати молба до европските лидери да ѝ дадат зелено...

Македонија 17.10.19 | 16:54

И Хрватска има „ама…“ за нас: Не е фер сега да се менуваат правилата за влез

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, пред почетокот на Самитот на ЕУ, порача дека може да се расправа за нова методологија на преговарачкиот процес за земјите кандидати,...

Македонија 17.10.19 | 16:42

Фон дер Лајен: Најверојатно и денеска нема одлука

Најверојатно нема да има одлука за почнување на преговори за прошурување на денешниот Самит, смета претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјeн, која...

Свет 17.10.19 | 11:16

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни...