Ознака: саем
Патувања 09.03.23 | 08:47

АППТ: Македонскиот туристички сектор дел од ИТБ Берлин со фокус на одржливост на дестинациите

Интернационалната туристичка берза ИТБ Берлин од 7ми до 9ти март ги отвори вратите за илјадници туристички посетители од целиот свет! Ова е шанса и за македонскиот туристички...

Сервиси 12.11.22 | 09:12

„Вкуси ја традицијата“ – Прв национален саем за храна и пијалаци

Под мотото „Вкуси го животот, вкуси ја традицијата“ денеска пред езерцето во скопскиот Градски парк ќе се одржи Првиот национален саем за храна и пијалаци. На саемот...

Македонија 31.08.22 | 20:04

Ковачевски: На саемот во Белград ќе биде изложена највкусната и најпознатата македонска традиционална храна

Нашата македонска кујна е позната по специфичната комбинација на вкусови составена од врвните зеленчуци и билки одгледувани под ова наше поднебје, напиша премиерот...

Македонија 13.08.22 | 12:07

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот „Винска визија на Отворен Балкан“ во Белград

Во Белград од 1 до 4 септември 2022 година ќе се одржи првиот меѓународен саем за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ кој се организира под покровителство на владите...

Кариера 20.05.22 | 09:47

Актуелните случувања во креативните индустрии, уметноста, дизајнот, културата и образованието во „Јавна соба“

На 21 мај (сабота), со почеток во 13 часот во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“, по вторпат ќе се одржи Саемот за размена на креативни искуства и размисли насловен...

Македонија 18.02.22 | 10:15

Идентитет „бетон“: На саем во Франција забрaнети термините „македонско вино“ и „македонско лозје“

Организаторите на саемот за вино во Франција ќе ги корегираат термините „македонско вино“ и „македонско лозје“, јавува дописникот на софиски Труд од Атина, повикувајќи...

Македонија 27.07.21 | 14:18

Македонски граѓани и натаму се вакцинираат на Белградскиот саем

Освен во Бујановац, Врање и Ниш, македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот Саем, јави дописникот на МИА од Белград. На пунктот на белградскиот саем...

Балкан 26.03.21 | 13:35

Сите патишта за вакцинирање водат кон Саемот во Белград

Масовната вакцинација на граѓаните во халите на Белградскиот саем е во тек, а покрај ризичните групи кои имаат приоритет, вклучени се и големи организирани групи на...

Здравје 14.09.20 | 15:51

Злато за медот на Нојкови од неготинско Дисан

Златен медал освоил медот на семејството Нојкови од неготинското село Долни Дисан на меѓународен саем во босанскиот град Тузла. Дисанското злато се препознава. Само...

Калеидоскоп 04.07.20 | 17:30

Откажан саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Фондацијата која стои зад Женевскиот саем на автомобили ја откажа организацијата на овој настан за следната година откако голем број од потенцијалните излагачи порачаа...

Економија 04.03.20 | 11:45

По инвестиции на затворен саем, директорот демантира: Ризикувам во време кога има коронавирус

Тричлена делегација од Македонија од Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони, ДТИРЗ, веќе два дена на државна сметка ужива на саем кој е откажан, наводно...

Технологија 28.02.20 | 12:52

Првпат за 79 години е откажан саемот за автомобили во Женева

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто...