Ознака: саем на книга
Култура 12.02.21 | 23:51

И годинава одложен Саемот на книга во Лајпциг

Втора година во низа поради пандемијата на коронавирусот е откажан Саемот на книгата во Лајпциг, кој требаше да се одржи од 27 до 30 мај, но поради сѐ уште присутната пандемија,...

Култура 15.09.20 | 10:38

20 илјади посетители дојдоа на Саем на книгата, кој првпат се одржа на отворено

Саемот на книга оваа година го посетија 20.000 посетители кои максимално ги почитуваа сите протоколи за спречување на ширење на коронавирусот. На саемот оваа година се...

Култура 12.09.20 | 10:17

Промоција на ново издание на драмите на Горан Стефановски

Kнижарницата „Полица“, на Саемот на книгата го промовира своето ново издание, драмски избор од Горан Стефановски, кој ги опфаќа драмите: „Диво месо“, „Лет во место“,...

Култура 11.09.20 | 12:21

Денеска и утре продолжено работното време на Саемот на книга

Поради зголемениот интерес од страна на читателската публика, а воедно и поради почитување на протоколите за заштита од Ковид – 19, организаторите на Саемот на книга...

Култура 10.09.20 | 10:55

Петар Андоновски најуспешен домашен автор меѓу двата саеми на книга според Асоцијацијата на издавачи

Четврта година по ред Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) доделува награди во повеќе категории за периодот меѓу двата саема (мај 2019 – септември 2020). Признанието...

Култура 08.09.20 | 17:59

Почна Саемот на книгата, првпат на отворено поради коронакризата

Под слоганот „Замисли еден поинаков поглед“ денеска почна Саемот на книга 2020 на отворено што се одржува во А1 Арена СЦ „Борис Тајковски“, кај Аква Паркот, под монтажни...

Култура 07.09.20 | 14:10

Државниот архив ќе учествува на 32. Саем на книгата

Државниот архив ќе учествува на Саемот на книгата, што од утре до 14 септември ќе се одржи на отворениот простор кај СЦ „Борис Трајковски“, на кој ќе се претстави со шеесет...

Култура 01.09.20 | 10:24

Од денес онлајн продажба на карти за Саемот на книга во Скопје

Саемот за книга 2020 ќе се одржи од 8. до 14. септември на отворено во СЦ „Борис Трајковски“, кај Аква Паркот под монтажни објекти. Преземени се сите безбедносни мерки за...

Култура 31.10.19 | 09:14

Пармаковска, Андоновски, Свидерски и Гаџова- Свидерска на Саем на книгата во Истанбул

На Меѓународниот саем на книгата во Истанбул, в сабота (2 ноември) со почеток во 17.30 часот, македонските автори Славица Гаџова Свидерска, Петар Андоновски, Фросина Пармаковска...

Култура 15.05.19 | 13:27

Над 48.000 посетители на Саемот на книга

31. издание на Саем на книгата 2019 кој траеше од 8 до 14 мај, вчера се затвори и ја надмина вообичаената посета од страна на читателите. Заклучно со вчерашниот ден, саемот...

Култура 14.05.19 | 09:18

Здружeнието на издавачи ги додели наградите на Саемот на книга

Во рамки на на годинашниот XXXI Меѓународен саем на книгата во Скопјe, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија традиционално ги додели наградите за најдобрите...

Култура 13.05.19 | 10:24

Томас Енгер во Скопје: Норвешкиот писател денеска промовира книга на Саемот

На штандот на „Бата прес“ на Саемот на книгата, денеска норвешкиот писател Томас Енгер ќе присуствува на промоцијата на преводот на неговиот роман „Каменувана“. издавачот...

Култура 10.05.19 | 14:46

Неле Карајлиќ: Напишав приказна за куќата која ја изградил мојот прадедо пред повеќе од 100 години

Ѕвездата на „Забрането пушење“ и „Топ-листа на надреалистите“, д-р Неле Карајлиќ, вчеравечер (9 мај) ја промовира својата втора книга „Солунска 28“ на штандот на „Арс...

Култура 10.05.19 | 13:46

„Полица“ со атрактивни промоции на Саемот на книга

Издавачката куќа „Полица“ подготви атрактивни промоции на Саемот на книга кој е во тек во Арена „Борис Трајковски“. Големи класици, книги закитени со најголемите...

Култура 08.05.19 | 16:30

Контроверзната Ведрана Рудан и д-р Неле Карајлиќ од „Забрането пушење“ и „Топ-листа на надреалистите“ на штандот на „Арс Ламина“

Промоции на популарната хрватската писателка Ведрана Рудан и на ѕвездата на „Забрането пушење“ и „Топ-листа на надреалистите“, д-р Неле Карајлиќ, повеќе од 400 нови...

Култура 08.05.19 | 09:51

Почнува 31. Меѓународен саем на книгата

31.издание на Меѓународниот саем на книга ќе се одржи во период од 8 до 14 мај на просторот во салата „Борис Трајковски“ Организаторите соопштуваат дека свеченото отворање...

Култура 07.05.19 | 11:28

Автобуските линии 100 и 200 на ЈСП повторно активни за Саемот на книга

По повод оджувањето на Саемот на книга, во соработка со ЈСП, за полесен пристап на посетителите на Саемот на книга, и оваа година се воведуваат две нови линии, 100 и 200. Линијата...

Култура 06.05.19 | 13:36

Министерот без ресор Зоран Шапуриќ ќе го отвори Саемот за книга

Министерот без ресор Зоран Шапуриќ ќе го отвори претстојниот 31. Меѓународен саем на книгата во Скопје кој ќе се одржи од 8 до 14 мај во Арена „Борис Трајковски“. Свеченото...

Култура 05.05.19 | 16:48

Посебни автобуски линии за време на Саемот на книга

По повод оджувањето на Саемот на книга, во соработка со ЈСП Скопје, за полесен пристап на посетителите на Саемот на книга, се воведуваат две нови линии, 100 и 200. Линијата...

Култура 21.04.19 | 14:49

На годинашниот Саем на книгата богата унгарска литература

Повеќе од 60 издавачи од Македонија, Унгарија, Србија, Косово, Албанија, Данска се дел од 31-то издание на Меѓународниот саем на книгата кој ќе се одржува од 8 до 14 мај во...