Ознака: сад
Свет 15.11.21 | 08:54

САД и Израел заедно ќе се борат против кибер нападите

Американското Министерство за финансии соопшти дека заедно со Израел ќе се бори против хакерските напади, при кои се бара откуп во криптовалути, а двете земји ќе формираат...

Свет 12.11.21 | 09:25

Кина и САД ја нагласуваат важноста на соработката за климатските промени

Главните претставници на Кина и САД ја истакнаа важноста на соработката откако двете земји издадоа заедничка декларација за борба против климатските промени. Кина...

Свет 12.11.21 | 08:27

Во понеделник виртуелен состанок на претседателите на САД и Кина

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот кинески колега Си Џинпинг се очекува во понеделник да одржат виртуелна средба на која ќе разговараат за трговијата,...

Свет 10.11.21 | 15:57

Поранешен вработен во „Хјундаи“ доби 24 милиони долари од САД зашто откри информации дека компанијата прикривала дефекти на автомобилите

Поранешен вработен во „Хјундаи“ ќе добие 24 милиони долари од американските власти за да обезбеди информации за сериозни дефекти во моторите на јужнокорејските автомобили...

Свет 09.11.21 | 15:28

Во САД се зголемува бројот на загинати во сообраќајни незгоди

Во првата половина на 2021 година во сообраќајни несреќи во САД загинале повеќе од 20.000 луѓе, што е околу 18 отсто повеќе во споредба со истиот период лани. Според статистиката...

Свет 09.11.21 | 09:26

САД ја олеснува имиграциската процедура за Авганистанците

Американската администрација ќе ги поедностави процедурите за имиграција за авганистанските бегалци за тие да може брзо да се интегрираат во американското општество,...

Свет 09.11.21 | 08:48

Низ САД се шират дезинформации поврзани со корона вирусот

Дезинформациите поврзани со корона вирусот продолжуваат да се шират и да претставуваат проблем затоа што точната информација не стигнува до луѓето, се заклучува од...

Свет 07.11.21 | 19:15

По 20 месеци рестрикции, САД се подготвуваат утре да ги отворат границите за вакцинираните странци

По 20 месеци рестрикции, САД се подготвуваат утре да ги отворат своите копнени и воздушни граници за странските патници кои се вакцинирани против ковид-19. Рестрикциите...

Свет 06.11.21 | 23:27

Американски суд ја суспендира одлуката на Бајден за задолжителна вакцинација на работниците

Федералниот апелациски суд на САД ја суспендира наредбата издадена од администрацијата на претседателот Џо Бајден за задолжителна вакцинација против корона вирус...

Свет 06.11.21 | 10:44

Осуммина загинати и повеќемина повредени во стампедо на фестивалот „ Астроворлд“ во САД

Најмалку осум лица загинаа, а неколку други се повредени на фестивалот „Астроворлд“ во Хјустон, во американската сојзуна држава Тексас, соопштија локалните власти. Противпожарната...

Свет 05.11.21 | 20:41

САД обезбедиле милиони дози од експерименталното апче за Ковид-19 на „Фајзер“

Американскиот претседател Џо Бајден соопшти дека САД обезбедиле милиони дози од експерименталната антивирусна таблета на „Фајзер“ за лекување на Ковид-19, доколку...

Свет 04.11.21 | 22:05

САД понуди награда од 10 милиони долари награда за фаќање на хакерите од „Дарк Сајд“

Американските власти понудија награда од 10 милиони долари за информации за локацијата и идентитетот на водачите на хакерската група „Дарк Сајд“ (DarkSide) вклучена во...

Свет 04.11.21 | 16:13

Сите во компаниите со над 100 вработени во САД мора да бидат вакцинирани

Во САД стапи на сила наредбата на претседателот Џозеф Бајден, согласно која десетици милиони луѓе во компаниите со 100 или повеќе вработени мора да се вакцинираат против...

Свет 04.11.21 | 13:06

Три жени се убиени во вооружен напад во САД

Најмалку три жени се убиени, а две се повредени во оружен напад вчера во град во Норфолк, Вирџинија. Претставник на полицијата изјавил дека најверојатно станува збор...

Свет 03.11.21 | 08:51

САД: Почнува вакцинација против Ковид-19 на деца од пет до 11 години

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) препорача вакцинирање деца на возраст од пет до 11 години со вакцината Фајзер/Бионтек против Ковид-19, откако...

Свет 03.11.21 | 08:15

САД почнува со вакцинирање на деца на возраст од пет до 11 години

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) препорача вакцинирање деца на возраст од пет до 11 години со вакцината против Ковид-19 „Фајзер/Бионтек“...

Свет 02.11.21 | 19:20

Градски служби за јавна безбедност, наместо полциски патроли: Минеаполис гласа за реформа на полицијата

Граѓаните на Минеаполис гласаат за предлогот за спроведување радикални полициски реформи во нивниот град каде што полицијата пред 1,5 година го уби Афроамериканецот...

Свет 02.11.21 | 18:40

Директорот на ЦИА во Москва се сретна со директорот на руската безбедносна служба

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, во Москва се сретна со многу влијателниот директор на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, со кого разговарале за „руско-американските...

Македонија 01.11.21 | 20:44

САД ќе продолжат да соработуваат со Владата на Македонија на евроинтегративниот пат, рече Стејт департментот по оставката на Заев

САД очекуваат да ја продолжат соработката со Македонија во областите од заеднички интерес, соопшти Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски јазик,...

Калеидоскоп 01.11.21 | 18:33

Во САД за Ноќта на вештерките убиени најмалку 12 луѓе

За време на викендот при одржувањето на Ноќта на вештерките во САД имало најмалку 11 вооружени инциденти при што загинаа 12 луѓе, а 52 се повредени. За време на викендот...