Ознака: Русино
Црна хроника 01.09.20 | 20:25

Ковчезите најверојатно се од починати лица во странство, донесени за погреб во Македонија

Полициските служби преземаат мерки за откривање и трагаат кој и зошто ги оставил се празните мртовечки ковчези, кои изминатите неколку дена на неколку локации во Гостивар. Ковчезите...

Црна хроника 01.09.20 | 16:59

Ковчезите биле најдени на новите гробишта, полицијата испитува кој ги оставил

Несекојдневната и морничава појава изминатата недела кога на повеќе локации се појавија празни мртовечки ковчези и натаму ја бранува гостиварската јавност. Засега...

Црна хроника 31.08.20 | 18:37

Ковчези во кои се закопуваат починатите од ковид-19 пронајдени во Русино

На социјалните мрежи се појавија снимки и фотографии од депонијата Русино близу Гостивар, на кои се гледаат мртовечки ковчези фрлени на ѓубриштето. Едно лице откако...

Македонија 05.08.20 | 09:54

На депонијата Русино од синоќа се пропуштаат само камиони на гостиварски Комуналец

Комуналниот смет од гостиварската општина повторно се носи на депонијата Русино по речиси тридневната блокада. Локалната власт и граѓаните кои протестираа постигнаа...

Македонија 28.07.20 | 22:30

Јавна дебата: Од понеделник нема носење отпад на Русино, иднината ќе се одредува на референдум

Општината ќе ја спушти рампата за камионите на комуналните претпријатие од другите општини кои носат отпад на регионалната депонија Русино. Оваа одлука ја соопшти...

Црна хроника 24.07.20 | 14:30

Состојбата со регионалната депонија Русино е загрижувачка

Гостивар утрово се разбуди обвиткан во чад и непријатна миризба нецели 12 часа откако се одржаа протести за загадувањето кое го предизвикува депонирањето отпад во месноста...

Црна хроника 09.07.20 | 15:06

Таравари: Политиката ја потпалува депонијата Русино

Последниот пожар кој се појави вчера на депонијата Русино е подметнат, а мотивите се политички, тврди градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари. Тој од државата...

Живот 12.08.19 | 10:14

Изгаснат е пожарот во депонијата Русино

Состојбата по избувнувањето на пожар на регионалната депонија Русино, близу Гостивар од утрово е стабилна. Локалните власти велат дека огнот е изгаснат, но непријатна...

Македонија 11.08.19 | 08:53

Гори депонијата Русино, Таравари бара помош од државата

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари доцна синоќа преку Фејсбук побара помош од државните институции во гаснењето на пожарот во регионалната депонија Русино,...