Ознака: Румен Радев
Балкан 28.06.22 | 12:23

Румен Радев ги заврши консултациите пред да врачи прв мандат за нова влада на Бугарија

Претседателот на Бугарија Румен Радев по консултациите со најмалата партија во 47. Народно собрание „Преродба” изјави дека политичките консултации се завршени и дека...

Балкан 28.06.22 | 12:03

Радев: Во последните 30 години политичката класа ги заборави македонските Бугари

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска изјави дека не сака да ја компромитира слободата на изразување на следните консултативни совети и повторно го образложи...

Балкан 28.06.22 | 11:05

ДБ на консултации кај Радев: Важно е да се обидеме за кабинет со првиот мандат

„Важно е да се обидеме да формираме кабинет со првиот мандат“ – oва го порача копретседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов на консултациите со претседателот...

Балкан 27.06.22 | 19:49

Радев на консултации со ГЕРБ и ДПС: Партијата на Борисов ќе го врати мандатот

По оставката што ја поднесе бугарскиот премиер, Кирил Петков, претседателот Румен Радев ги почна консултациите со парламентарните партии за доделување на мандатот...

Балкан 27.06.22 | 14:55

Две партии од владејачката коалиција во Бугарија не отидоа на консултации кај претседателот Радев

Две партии од бугарската владејачка коалиција не присуствуваа на денешните консултации со претседателот на државата. „Промените продолжуваат“ на премиерот во оставка...

Балкан 27.06.22 | 14:55

Две партии од владејачката коалиција во Бугарија не отидоа на консултации кај претседателот Радев

Две партии од бугарската владејачка коалиција не присуствуваа на денешните консултации со претседателот на државата. „Промените продолжуваат“ на премиерот во оставка...

Балкан 25.06.22 | 13:12

Радев: Францускиот предлог содржи многу од бугарските барања, ама можеше и подобро

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во својот говор во воздухопловната база Граф Игнатиево кај Пловдив, каде што гостува на прославите по повод 110-годишнината...

Македонија 23.06.22 | 10:53

Петков до Радев: Ако си претседател веднаш треба да свикаш Совет за национална безбедност за Македонија

„Невозможно е да не се свика Консултативниот совет за национална безбедност за темата Македонија. Ако си претседател на лице место и веднаш свикуваш служби, партии,...

Балкан 22.06.22 | 19:11

Петков за темата Македонија: Радев да не филозофира, туку да го свика Советот за национална безбедност

Бугарскиот премиер Кирил Петков информира дека неговата партија „Продолжуваме со промените“ (ПП) секој ден ќе свикува комисија на тема  Македонија со идеја да го слушне...

Балкан 22.06.22 | 10:12

Радев: „Францускиот предлог“ е најдобар во моментов, но бугарските политичари да не брзаат со прогласување историска победа

„Францускиот предлог“ за деблокирање на евроинтегративниот процес на Македонија е најдобар за Бугарија, но бугарските политичари не треба да брзаат да прогласат...

Македонија 20.06.22 | 16:33

Радев откри: Веќе е прифатено менување на Уставот на Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска побара Владата на Бугарија да се произнесе со став за предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на европскиот...

Балкан 20.06.22 | 15:41

Радев со ново барање: Бугарите да не бидат малцинство туку народ, немало време да се крене ветото

Сега нема време Бугарија да го укине ветото за Македонија порача претседателот на источниот сосед од Летонија. Националната рамковна позиција беше развиена и усвоена...

Балкан 18.06.22 | 10:46

Радев: Францускиот предлог е чекор во правилна насока, но треба да се разјаснат некои прашања пред да се крене ветото

Предлогот на француското претседателство е чекор во правилна насока, но остануваат голем број прашања кои треба да се разјаснат пред да се укине ветото, оценува претседателот...

Балкан 17.06.22 | 12:08

Радев бара од Петков да потврди дека ќе има вето за Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев, коментирајќи пред новинарите во Софија, рече дека Владата на Кирил Петков треба да ги отфрли сите сомнежи дека може да се повлече...

Балкан 13.06.22 | 20:25

Радев: Бугарија очекува конкретни резултати, кои нема како да бидат проверени до овомесечната седница на ЕУ

Интеграцијата на Македонија мора да биде одржлив и неповратен процес и да се надоврзува на реални резултати во исполнувањето на критериумите за членство, e пораката...

Балкан 11.06.22 | 21:23

Радев барал од Шолц ЕУ да гарантира дека Бугарите ќе влезат во македонскиот устав

Во односите меѓу Бугарија и Република Македонија не станува збор само за историски спор, важно е и почитувањето на Копенхашките критериуми за членство во ЕУ,...

Балкан 11.06.22 | 19:58

Петков да ги следи стапките на Ципрас, а Радев да разбере дека историјата нема да го памти по мандатите туку по успесите

Поранешниот претседател на Бугарија Росен Плевнелиев во колумна насловена „Моментот на вистината за претседателот Радев – следните десет дена се решавачки за Бугарија“,...

Балкан 11.06.22 | 19:06

Што си кажаа Шолц и Радев во четири очи?

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска има разговор во „четири очи“ со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој се наоѓа во посета на Бугарија. Како што јави дописникот...

Балкан 10.06.22 | 17:42

Радев бара да остане ветото до формирање ново парламентарно мнозинство во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во изјава за медиуми побара ветото за Македонија да остане се додeка не се формира ново парламентарно мнозинство...

Балкан 10.06.22 | 15:25

Радев: Ветото за Македонија да не се трга

Политичката криза е факт, но за разлика од претходните кризи, таа се одвива во услови на прогресивна инфлација, социјална, економска и прехранбена криза предизвикана...