Ознака: Румен Радев
Македонија 26.05.21 | 07:44

Пендаровски и Радев заеднички во Рим ќе им оддадат почит на Кирил и Методиј

Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, утре заеднички ќе им оддадат почит на Светите...

Македонија 26.05.21 | 07:24

Радев за преговорите со Македонија: Поддршката на ЕУ е важна, но најважна е поддршката на Бугарија

Бугарскиот претседателот Румен Радев, вчера во Брисел изјави дека се очекува во втората половина на јуни да има напредок по прашањето за страт на преговорите за членство...

Балкан 25.05.21 | 10:02

Oткако пола Македонија се вакцинира со разни донации, на Радев му е приоритет да ни даде вакцини

Бугарскиот претседател Румен Радев, пред почетокот на вториот ден од ЕУ самитот во Брисел кој е посветен на борбата против Ковид-19 и климатските промени, изјави дека...

Балкан 24.05.21 | 22:07

Радев повика на политичка волја од Македонија за постигнување конкретни резултати за проблематични прашања

Постигнувањето на напредокот во европската интеграција треба да се заснова на почитување на човековите права и целосно почитување на копенхашките критериуми за членство...

Македонија 24.05.21 | 18:18

Радев: Патот на Македонија кон Европската унија води преку Бугарија

Претседателот на соседна Бугарија Румен Радев вели дека со претседателот Стево Пендаровски ќе ја објават заедничката јасна, заемна и политичка волја, но сепак подвлекува...

Македонија 24.05.21 | 12:53

Радев: Најважно е Бугарија, како одговорна членка, да не дозволи да се внесат многу проблеми во ЕУ

Oткако положи цвеќе пред споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во Софија, претседателот на Бугарија, Румен Радев, изјави дека дека одеднаш станал многу интересен...

Македонија 24.05.21 | 11:03

Заев е уверен дека европскиот дух на Пендаровски и Радев ќе даде поттик за исчекор напред во решавање на спорот

Премиерот Зоран Заев верува дека европскиот дух на претседателите на  Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев ќе даде поттик да се направи исчекор во...

Балкан 21.05.21 | 17:27

Радев: Сакаме не само декларации, туку јасни гаранции за нашите национални интереси

Бугарскиот претседател Румен Радев, за време на средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и шефот на португалската дипломатија Аугусто Сантош Силва,...

Балкан 20.05.21 | 17:59

Радев: Бугарија е подготвена да донира вакцини против Ковид-19 за соседите од Западен Балкан

Бугарскиот претседател Румен Радев изразил подготвеност Бугарија да донира вакцини против Ковид-19 за соседните држави од Западен Балкан. По видео-состанок со претседателот...

Балкан 20.05.21 | 12:03

Радев и Мицотакис разговорале за евроинтеграцијата на Западен Балкан

Претседателот на Бугарија, Румен Радев и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис одржаа телефонски разговор за европските интеграции на Западен Балкан, како и за стабилизирање...

Македонија 18.05.21 | 15:46

Пендаровски смета дека е добро што со Радев ќе одат со ист авион во Рим

Претседателот Стево Пендаровски, кој со ист авион со бугарскиот претседател Румен Радев ќе заминат во Рим каде што заедно ќе оддадат признание на Св. Кирил и Методиј,...

Балкан 11.05.21 | 13:17

Претседателот на Бугарија Румен Радев назначи привремената влада со премиер Стефан Јанев

Претседателот на Бугарија Румен Радев со декрет назначи привремена влада на Република Бугарија, која од утре ќе почне со работа. Вршителот на должноста премиер ќе биде...

Балкан 11.05.21 | 09:23

Секретарот за одбрана на Радев на чело на привремената воена влада на Бугарија

Бригадниот генерал Стефан Јанев најверојатно ќе биде изборот на претседателот Румен Радев за привремен премиер на Бугарија. Инаку, Јанев моментално е секретар за безбедност...

Балкан 09.05.21 | 13:01

Радев: Указ за привремена влада најрано во вторник

Бугарскиот претседател Румен Радев рече дека ќе стори се што е можно за да се назначи официјалната влада на земјата на најбрз начин. Како што јави дописникот на МИА...

Балкан 27.04.21 | 12:11

Радев утре ќе даде мандат за состав на нова бугарска влада на „Има таков народ“

Бугарскиот претседател Румен Радев утре претпладне ќе му даде мандат за состав на нова влада на кандидатот за премиер од втората по бројност парламентарна група –...

Балкан 23.04.21 | 11:20

Митов од ГЕРБ му го врати мандатот на претседателот Радев за формирање нова бугарска Влада

Даниел Митов, мандатарот за формирање на новата Влада од победничката партија ГЕРБ, на изборите во Бугарија, утринава му го врати мандатот на претседателот Румен Радев....

Балкан 19.04.21 | 12:30

Радев ги почна политичките консултации за составување на новата бугарска Влада

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска ги почна политичките консултации со парламентарните партии од новоизбраниот парламент, две недели по парламентарните...

Балкан 14.04.21 | 09:24

Првата дама на Бугарија примена во болница во сериозна состојба

Првата дама на Бугарија, Десислава Радева, е примена во софиската болница „Свети Иван Рилски“ во тешка состојба. Како што јавуваат тамошните медиуми, повикувајќи се...

Балкан 13.04.21 | 11:46

Радев за 15 април ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент

Бугарскиот претседател, Румен Радев, го потпиша указот за свикување на првото заседание на новото 45-то Национално собрание на Бугарија, на 15 април 2021 година, соопшти...

Балкан 01.04.21 | 18:47

Радев ги повика Бугарите да гласаат: Завршува еден мандат обележан со скандал

Бугарскиот претседател Румен Радев во обраќање ги повика своите сонародници да излезат и да гласаат на претстојните парламентарни избори на 4 април, јави дописникот...