Ознака: Романија
Балкан 22.12.20 | 09:28

Иако ги изгубија изборите три романски десноцентристички партии ќе ја формираат новата влада

Три десноцентристички проевропски партии потпишаа договор за формирање нова влада во Романија, што ќе ја предводи актуелниот министер за финансии, Флорин Циту (48). По...

Фудбал 09.12.20 | 10:39

Романскиот судија поради кого беше прекинат ПСЖ-Башакшехир правел скандали низ цела кариера

Романскиот судија, Себастијан Колтеску, кој е обвинет дека расистички го навредил помошник тренерот на Башакшехир, Пјер Вебо, поради што натпреварот против ПСЖ беше...

Балкан 06.12.20 | 11:51

Романија одржува парламентарни избори

Повеќе од 18 милиони Романци денеска гласаат на парламентарни избори, а излезноста до 10 часот е 4,97 проценти, што значи дека до тоа време гласале 904.647 граѓани. Отворени се 18.802...

Свет 15.11.20 | 10:47

Гореле како свеќи: Потресни сцени од пожарот во Романија каде изгореа 10 пациенти, приклучени на респиратор

Најмалку 10 лица загинаа синоќа во пожар што зафати болница на северот на Романија каде се сместени пациенти кои се лекуваат од Ковид-19. Службата за итни случаи на северниот...

Балкан 14.11.20 | 22:33

Изгореа десет пациенти на респиратори

Во пожарот што избувна на одделот за интензивна нега во болница на северот на Романија, каде се лекуваат пациенти со коронавирус, загина десет лица, соопштија романските...

Свет 16.10.20 | 16:18

Романија во канџите на короната: Tрет ден по ред се бележат над четири илјади новозаболени

Во Романија, во последните 24 часа се потврдени 4.026 нови случаи на коронавирус, што е трет ден по ред дневниот број на новоизаразени да надминува 4.000 случаи, објави кризниот...

Свет 14.10.20 | 09:00

Го вклучи алармот: Романија забрани приватни прослави на отворено и во затворен простор

Романската Влада од утре воведува нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, а состојбата на тревога ќе биде продолжена до средината на ноември. Од утре...

Свет 09.10.20 | 10:41

Романија ги прекина летовите од 49 високоризични земји

Романските власти соопштија дека ќе ги прекинат летовите со високоризичните земји за да се запре наглиот пораст на новозаразени со коронавирус. Бројот на заразени...

Свет 17.08.20 | 17:45

Се носеле маски и се држела дистанца: Никој од 45.000 посетители не се заразил на фестивалот ТИФФ

Oколу 45.000 посетители имаше овогодинешниот Меѓународен филмски фестивал на Трансилванија ТИФФ, но според последните податоци, за време на фестивалот никој не се зарази...

Балкан 14.08.20 | 16:55

Унгарија, Романија и Бугарија со историски економски пад на квартално ниво поради вирусот

Унгарија, Романија и Бугарија регистрираа најголем економски пад на квартално ниво, невидено со децении, поради пандемијата на новиот коронавирус, покажуваат статистичките...

Култура 31.07.20 | 20:17

Вечерва премиера на „Врба“ во Романија, во август во Кина

„Врба“ на режисерот Милчо Манчевски вечерва ќе ја има романската премиера на тамошниот најстар и најголем интернационален фестивал, Трансилванија во Клуж-Напока....

Балкан 30.07.20 | 17:45

Во Романија нов рекорд – 1.356 заразени од коронавирус за еден ден

Во Романија во последните 24 часа од новиот коронавирус се заразиле 1.356 лица, што е нов рекорд по бројот на нови случаи за еден ден, соопштија денеска властите. Како што...

Балкан 19.07.20 | 18:28

Во Романија затворена фабрика за месо, заразени 93 вработени со ковид-19

Прекинато е производството во фабрика за преработка на месо во западниот регион Темиш во Романија, откако се регистрирани 56 работници заразени со вирусот Ковид-19, пренесува...

Балкан 16.07.20 | 19:21

Борисов го обвини Радев дека е „сценарист“ на антивладините протести

Румен Радев е сценарист на сè, затоа тој знае и повеќе од мене, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој денеска пристигна во Пловдив. Борисов посочи дека шефот на...

Балкан 10.07.20 | 09:27

Контроверзен закон во Романија ослободи стотици заразени со ковид од болниците и самоизолација

Стотици романски пациенти заразени со новиот коронавирус ги напуштија болниците, откако Парламентот одлучи да донесе нов закон со кој се наметнува изолација, во време...

Свет 09.07.20 | 21:21

Романци заразени со коронавирус масовно ги напуштаат болниците

Вкупно 624 пациенти кои имале позитивен тест на коронавирус побарале да ја напуштат болницата и сега го зголемуваат ризикот од трансмисија на болеста во заедницата,...

Свет 22.06.20 | 13:02

Заразени работници од германската кланица наместо во карантин побегнале дома, во Романија и Бугарија

Голем број заболени од германската месарска компанија „Тоени“, каде со коронавирус се заразени повеќе од 1.000 луѓе заминале на Балканот, тврдат германските медиуми. Округот...

Балкан 12.06.20 | 09:15

Во Романија уапсен дилер со лична карта на име Роберт Де Ниро

Романската полиција уапси дилер на дрога со лажна лична карта со името и фотографија на холивудскиот глумец Роберт де Ниро. Во документот се наведува дека „Де Ниро“...

Македонија 29.05.20 | 11:25

Николов со докази го дематира Филипче: Еве податоци кои покажуваат дека повеќе починати на милион жители од нас во регионот има само Романија

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ пласира докази со кои покажува дека поголема смртност од нас во регионот има само Романија. Број на починати од Ковид на 1 милион жители. Во...

Балкан 26.03.20 | 11:52

Романскиот министер за здравство поднесе оставка во екот на епидемијата

Романскиот министер за здравство Виктор Костаке поднесе оставка во екот на епидемијата на новиот коронавирус, од кој досега во Романија починаа 17 лица, објави новинската...