Ознака: роман
Култура 17.08.23 | 09:28

Промоција на „Единствен матичен број“- новиот роман на Лидија Димковска

Новиот, четврти роман на писателката Лидија Димковска, насловен „Единствен матичен број“ ќе биде промовиран во четврток, 17 август во кафе-бар „Филхармонија“. Со почеток...

Култура 03.05.23 | 09:18

Романот за љубовта на Гоце Делчев и Јанка Каневче денеска ќе се промовира во „Матица ексклузив“

Книгоиздателството „Матица македонска“ денеска напладне во книжарницата „Матица ексклузив“ ќе го промовира романот „Ако се родат некакви чувства“ од Блаже Миневски,...

Култура 24.02.23 | 16:04

Во време кога сите сакаат да напишат современ, јас напишав старовремски роман, рече академик Влада Урошевиќ на промоцијата на „Вистинита но не многу веројатна историја…“

Секогаш кога ќе напишам нов роман долго размислувам каков наслов да му ставам. Знаете, насловот се пишува на крајот. Откако го составив овој долг наслов, во една миговна...

Култура 05.11.22 | 12:02

Романот „Фантомско стапало“ на Миневски објавен на бугарски јазик

Романот „Фантомско стапало“ од Блаже Миневски, чие второ издание беше објавено деновиве во „Матица македонска“ од Скопје, излезе на бугарски јазик во Софија. Бугарскиот...

Култура 27.10.22 | 11:04

Онлајн промоција на романот „Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од Бјорн Расмусен

Романот „Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од данскиот поет и писател Бјорн Расмусен, ќе биде промовиран онлајн, вечерва (27 октомври, четврток),...

Култура 12.09.22 | 09:47

Белградскиот писател Бранко Росиќ во Скопје го промовира романот „Доаѓањето на матадорот“

Во организација на Српскиот културно информативен центар СПОНА, на 14-ти септември (среда), во кафе-книжарницата „Буква“ (со почеток во 19 часот), белградскиот писател,...

Култура 01.09.22 | 12:47

Објавен романот „Фауна“ на канадската писателка Кристијан Вадне

Деновиве од печат излезе романот „Фауна“ од канадската писателка Кристијан Вадне, како 211 книга во едицијата „ПРОаЗА“ на издавачката куќа „Или-Или“. Преводот од...

Култура 04.08.22 | 10:11

„Фантомско стапало“ на Блаже Миневски објавен на руски јазик во Москва

Романот  „Фантомско стапало“ од Блаже Миневски излезе на руски јазик во Москва. Преводот од македонски на руски за книгоздателството „Рудомино“ е на Олга Панкина,...

Култура 27.04.22 | 09:52

Промоција на романот „Најосаменото место“ од Симеон Јанков вечерва во „Буква“

Со почеток во 20 часот во среда (27 април) во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи промоција на романот „Најосаменото место“ од Симеон Јанков во издание на „Или-Или“. Промоторка...

Култура 08.03.22 | 12:31

Објавен романот „Болка во џебот“ од данската писателка Аста Оливија Норденхоф

Во чест на денот на жената и борбата за правата на жената, а во склоп на акцијата „Силни женски гласови“, „Антолог“ го објави романот за слепата љубов, насилството...

Култура 01.02.22 | 11:17

„Или-Или“ го издаде „Колибри“ – најдобриот италијански роман во 2020 година

„Или-Или“ го издаде преводот на најдобриот италијански роман во 2020 година, романот „Колибри“ од Сандро Веронези. „Колибри“ е 206 издание во едицијата „ПРОаЗА“. По...

Култура 10.01.22 | 21:43

Објавен конкурс за наградата „Македонска книжевна авангарда“

Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација „Македонија презент од Скопје објави конкурс за наградата „Македонска книжевна авангарда“ за најдобра...

Култура 31.12.21 | 12:05

„Бата прес“ го објави романот „Олгица и дедото вреден милиони“ од познатиот романски писател Алекс Молдован

Во издание на „Бата прес“ на се објави преводот на романот за деца и тинејџери „Олгица и дедото вреден милиони“, од познатиот романски писател Алекс Молдован. Делото...

Калеидоскоп 09.08.21 | 11:53

Стивен Кинг ќе пишува роман за пандемијата

Познатиот американски писател Стивен Кинг има намера да напише книга за пандемијата на корона вирусот. Вакво нешто тој најави во емисијата „Поглед“ на Вупи Голдберг. Сакам...

Култура 02.07.21 | 15:24

Промовиран романот „Лазарка“ од Љупчо Петрески

Романот „Лазарка“ од Љупчо Петрески − еден од победниците на книжевната награда „Пегаз“ за 2020 година − беше промовиран онлајн вчеравечер (1 јули), на фејсбук-страницата...

Култура 30.06.21 | 15:50

Промовиран романот „Мртвите знаат најдобро“ од Владо Јаневски – добитник на наградата „Пегаз“ за 2020 година

Еден од победничките романи на книжевната награда „Пегаз“ за 2020 година, „Мртвите знаат најдобро“ од Владо Јаневски, беше промовиран вчеравечер (29 јуни), онлајн, на...

Култура 27.04.21 | 15:10

„Арс Ламина“ и Фондацијата „Славко Јаневски“ го распишаа третиот конкурс „Пегаз“ за најдобар необјавен роман за 2021 година

Издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат третиот конкурс за книжевната...

Култура 23.11.20 | 11:59

„Или-или“ го објави новиот роман на Кица Колбе, „Витезот и Византијката“

Издавачкатта куќа „Или-или“ го објави новиот роман на реномираната македонска писателка Кица Колбе „Витезот и Византијката“. Ова е 189 книга од популарната едицијата...

Култура 20.10.20 | 11:20

Утре промоција на третиот роман на Владимир Јанковски „Скриени желби, немини патувања“ на Фестивалот „Книжевни ѕвезди“

В среда, на 21 октомври, со почеток во 19 часот во Кинотека ќе биде промовиран романот на Владимир Јанковски „Скриени желби, немирни патувања“ во рамките на Фестивалот...

Култура 21.09.20 | 10:56

„Скриени желби, немирни патувања“, нов роман на Владимир Јанковски во издание на „Антолог“

Во издание на издавачката куќа „Антолог“ излезе новиот роман на Владимир Јанковски, „Скриени желби, немирни патувања“. „Скриени желби, немирни патувања“ е мозаичен...