Ознака: РКЕ
Економија 02.07.23 | 19:03

РКЕ за 18 месеци издала лиценци на 545 централи со вкупна моќност од 270 MW

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) од јануари минатата година до 30 јуни годинава издадала лиценци на 545 централи за производство на електрична...

Економија 19.06.23 | 14:12

Цените на бензините се намалуваат, дизелот ќе се продава по стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,38% во однос...

Економија 08.06.23 | 14:14

РКЕ донесе правила за сајбер безбедност за енергетските компании

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе Правила за сајбер-безбедност со цел да се обезбеди сигурност во снабдувањето и да се намалат ризиците...

Економија 27.05.23 | 13:48

Од РКЕ зависи дали ќе има евтина дневна струја

Обновливите извори на енергија, од кои најголем дел се фотоволтаици произведуваат најмногу во дневните часови кога има сонце и тоа овозможува Регулаторната комисија...

Економија 04.03.23 | 10:11

РКЕ: Во првите два месеци од годинава во државата има нови 88 фотонапонски електроцентрали

Во првите два месеци од годинава во државата има нови 88 фотонапонски електроцентрали со моќност од 29 MW за производство на електрична енергија од обновливи извори кои...

Скопје 02.03.23 | 16:02

РКЕ: Сметките во Скопје може да се зголемат за 29,5 денари месечно

Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ)  донесе одлука со која предложи  нова максимална и минимална тарифа за цената на водата  во Скопје и доколку се прифати максималната,...

Економија 18.02.23 | 10:18

РКЕ: Во јануари нови 26 фотонапонски централи со моќност од шест мегавати

Во јануари нови 26 фотонапонски електроцентрали со моќност од шест мегавати за производство на електрична енергија од обновливи извори се стекнаа со лиценци за работа...

Економија 02.01.23 | 12:35

Новогодишната честитка од Владата ќе ви ги смрзне срцата, ќе ви ги заледи домовите и ќе ви ги испразни џебовите – поскапе струјата!

Во новата година влеговме истоштени и истрошени. Во годината што останува зад нас основните прехранбени производи станаа луксуз, неделниот ручек се почесто е посен,...

Економија 28.12.22 | 08:42

Денеска ќе знаеме колку ќе поскапи струјата од 1 јануари

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ја соопшти цената на струјата што ќе важи од 1 јануари. Трите енергетски компании ги доставија своите барања до Регулаторната...

Економија 16.12.22 | 12:46

Од ноќеска поскапува дизелот

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,50, а на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 3,00 денари по литар. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР...

Економија 21.11.22 | 09:54

РКЕ денеска одлучува за новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата. Согласно последната одлука на РКЕ, за два денари се намали цената на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Економија 19.11.22 | 10:42

РКЕ издаде над 200 лиценци за производство на електрична енергија од обновливи извори

Од јануари до ноември 2022 година Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) има издадено лиценци за производство на електрична енергија од обновливи извори...

Економија 18.11.22 | 14:46

РКЕ: Увид во поднесените барања за промена на корисник ќе врши операторот на електродистрибутивниот систем

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) во реакција за информациите во однос на миграцијата од слободен на регулиран пазар укажува дека увид во поднесените барања...

Економија 06.11.22 | 14:53

За 15 дена произведени 199.830 мвч струја, од домашно производство целосно покриени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Во изминатите 15 дена во земјава вкупно се произведени 199 830 мегават часови на електрична енергија. Во истиот период продадени се 600 мегаватчасови електична енергија...

Економија 04.11.22 | 08:59

Бислимоски: И да не ја промени РКЕ цената на струјата, сметките ќе растат поради зголемувањето на ДДВ-то

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) и да не донесе промена на центата на електричната енергија само врз основа на ДДВ-то ќе се зголеми трошокот на граѓаните за...

Економија 31.10.22 | 10:19

РКЕ ќе одлучува за новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука на РКЕ, за два денари поскапе...

Економија 29.09.22 | 16:45

„Адора“: Подготвени сме за договор за закуп со АД ЕСМ и на наша штета, но само доколку се најде решение за барањата

Компанијата „Адора инженеринг“, во чија сопственост се топланите Исток и Запад, денеска соопшти дека е согласна, доколку се изнајде модел за да се подмират нивните...

Економија 12.08.22 | 00:01

Ова се цените на бензините од овој момент

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,34% во однос на одлуката од...

Економија 04.08.22 | 13:51

Се намалуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Економија 30.07.22 | 14:10

Мицкоски: Одлуката за поскапување на парното е грабеж што го прави власта, народот ќе плаќа до 120 евра повеќе за парно годишно

Покачувањето на цената на парното греење е грабеж на граѓаните – порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање за покачувањето...