Ознака: Рисима Рисимкин
Култура 08.05.23 | 11:34

Во Гевгелија продолжува националната турнеја на проектот „Простор за разговор“

На 9 мај, во 20 часот во Гевгелија во Домот на културата „Македонија“ продолжува националната турнеја на проектот „Простор за разговор“ на Интерарт културниот центар...

Култура 03.02.23 | 09:48

Скопје танцов театар со „Леди Магбет“ ќе гостува на Фестивалот на Шекспир во Верона

Скопје танцов театар под водство на Рисима Рисимкин од 24 до 31 август ќе гостува на сцената на Фестивалот на Шекспир во Верона, Италија. Ова е второ големо гостување на...

Култура 12.10.22 | 09:57

Со вистински животни приказни отсликани преку современ танцов перформанс почнува проектот „Простор за разговор“

Интерарт културниот центар во соработка и со поддршка на Швајцарската амбасада во Скопје, го започна проектот „Простор за разговор“ или „Dancing (Talking) Table“ со кој, преку...

Култура 03.10.22 | 16:44

Следната година ќе се отворат првите докторски студии за танц во земјава при Универзитетот „Гоце Делчев“

Денес во 11 часот се одржа првиот академски час за оваа наставна година, со студентите на Катедрата за современ танц при универзитетот „Гоце Делчев“, предводена од професор...

Култура 01.07.22 | 12:58

Предавање на Рисима Рисимкин за компјутерски генерирана кореографија во Кина

Од денеска до 3 јули, во рамки на Културната унија помеѓу Кина и земјите од Централна и Југоисточна Европа и програмата за танцови работилници, која ќе трае во следните...

Култура 19.05.22 | 12:52

Настап на студентите во класата на Рисима Рисимкин на Катедрата за современ танц во Дом на АРМ

Вечерва, на 19 мај во 21 часот на сцената на Дом на АРМ во Скопје, студентите на Катедрата за современ танц ќе настапат во претставата „Импулс“ на Скопје танцовиот театар...

Култура 13.04.22 | 10:10

Скопје танц фест слави 18. роденден во МНТ

Вечерва на сцената на Македонскиот народен театар (МНТ), во 20 часот  ќе се одбележи 18. роденден на Танц Фест Скопје. Во програмата, во короеграфијата „Котел“ на Рисимкин...

Култура 25.03.22 | 10:32

Брилијантна креација на авангарден кореограф, напиша француската критика за гостувањето на Скопје танцов театар во легендарниот „Шајо“

„Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ е креација која брилијантно покажува колку овој авангарден кореограф со талент и инвентивност го преиспитува кореографскиот...

Култура 10.03.22 | 09:23

„Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ во кореографија и режија на Рисима Рисимкин вечерва во МНТ

Вечерва во Македонскиот народен театар во 20 часот ќе биде изведена претставата „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ во кореографија и режија на Рисима...

Култура 02.12.21 | 16:18

Рисима Рисимкин e избрана за член на Интернационалниот комитет на Центарот за современ танц „Сузан Делал“

Кореографката Рисима Рисимкин е избрана за член на Интернационалниот комитет, кој за прв пат се формира во Центарот за современ тaнц во Tел Авив, Израел, „Сузан Делал“....

Култура 04.10.21 | 10:39

Катедрата за современ танц при Универзитетот „Гоце Делчев“ ја започнува сезоната во новите простории во Дом на АРМ

Катедрата за современ танц при Филската академија на Универзитетот „Гоце Делчев“ ја започнува новата студентска година, првпат во новите простории во Домот на Армијата...

Култура 17.06.21 | 10:41

На покана на светски познатиот националан театар „Шајо“, Скопје танцовиот театар и Рисима Рисимкин ќе гостуваат во Париз

На покана на светски познатиот национален театар „Шајо“ од Париз, Франција, Скопје танцовиот театар и кореографката Рисима Рисимкин, во март, 2022 година, ќе ја одиграат...

Култура 04.06.21 | 15:19

Катедрата за танц при УГД доби простории во Домот на Армијата во Скопје

Катедрата по современ танц при Универзитетот „Гоце Делчев” – Штип доби простор во Домот на Армијата во Скопје на користење кој ќе овозможи современи услови за едукација...

Култура 18.09.20 | 09:52

Рисимкин и Данчевска гостуваат на „Соло танц фестивал” во Анкара со дел од „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“

На покана на „Соло танц фестивал“ од Анкара, Турција, во периодот од 18 до 21 септември, кореографот Рисима Рисимкин и танчерката Адријана Данчевска од Скопје танцовиот...

Култура 12.12.19 | 11:55

Рисима Рисимкин дел од интеранционалното жири на унивезитетот „Антон Брукнер“ во Линц

Кореографката Рисима Рисимкин, која е редовен професор на Катедрата за танц на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип деновивe ќе престојува во Линц, Австрија, каде што...

Култура 21.10.19 | 11:57

Рисимкин на Фестивал за изведбени уметности во Шангај ги претстави „Танц Фест“ и Скопје танцовиот театар

На покана на 21. Интернационален фестивал за изведбени уметности од Шангај, Кина, Рисима Рисимкин деновиве престојува во Шангај, каде ја претставува работата на Танц...

Култура 09.07.19 | 13:44

Шокирани сме, ама позитивно, вели Рисима Рисимкин за учеството на „Скопје танцов театар“ во Националниот театар за современ танц „Шајо“ во Париз

Шокирани сме, ама во позитивна смисла, вели Рисима Рисимкин за учеството на „Скопје танцов театар“ во Националниот театар за современ танц „Шајо“ во Париз, Франција. „Скопје...