Ознака: РФМ
Ракомет 18.01.23 | 08:02

Навивачите бараа оставки, но од кого?

Навивачите на Македонија пред крајот на мечот со Аргентина бараа одговорност за лошиот пласман на СП. Тие скандираа „оставки“, „оставки“. Но, нејасно е од кого се бараат...

Ракомет 16.01.23 | 13:51

РФМ: Поразите болат, сите заедно да одиме на трета среќа и победа над Аргентина!

Машката ракометна селекција на Македонија беше вторпат поразена, овој пат од Холандија, во натпреварите по групи на Светското првенство кое е во тек во Полска и Шведска....

Ракомет 03.01.23 | 15:49

РФМ со важно известување за сите кои ќе присуствуваат вечерва на спектаклот во „Борис Трајковски“

Ракометната федерација на Македонија излезе со соопштение до јавноста во кое се вели: Сите билети за настанот „Сите ѕвезди за СОС Детско село“ се распродадени. За целите...

Ракомет 02.11.22 | 12:37

РФМ ќе субвенционира 40 отсто од цената на билетите за ЕП

Македoнската ракометна федерација (РФМ) ја информира јавноста дека ќе ги субвенционира 40 отсто од цената на билетите од категорија 2 и од категорија 3 кои ќе бидат купени...

Ракомет 21.06.22 | 11:52

РФМ во одбрана на Вардар, испрати официјално писмо до ЕХФ

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) испрати писмо преку генералниот секретар Филип Милошевски до Европската ракометна федерација (ЕХФ) за проблемот со кој се...

Ракомет 01.06.22 | 18:21

Левче Китевски не е веќе директор на машките и женските ракометни репрезентации

Левче Китевски не е веќе директор на машките и женските ракометни репрезентации. Оваа вест ја официјализираа од Ракометната федерација со соопштение во кое се вели...

Ракомет 21.04.22 | 23:02

Македонија ќе биде домаќин на женското ракометно светско првенство до 18 години

Македонија ќе биде организатор на женското младинско светско првенство што ќе се одржи годинава, информираат од ракометната федерација (РФМ). Ве информираме: Ракометната...

Ракомет 19.04.22 | 13:49

Иако најави повлекување, Живко Мукаетов останува на чело на РФМ

Живко Мукаетов останува претседател на Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) најмалку до крајот на својот мандат, уште три години. Ова Мукаетов го соопшти на крајот...

Ракомет 17.04.22 | 22:41

Ракометарите добиваат премија од 50.000 евра за пласманот на СП

Ракометната репрезентација на Македонија одново ја израдува нацијата и ја оствари зацртаната цел по лошиот настап на последното Европско првенство. Нашите избраници...

Ракомет 17.02.22 | 22:49

РФМ распиша иницијатива за проширување на Супер лигата

Управниот одбор (УО) на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) одржа онлајн-седница и распиша иницијатива за проширување на Суперлигата, истовремено има и план за...

Ракомет 17.02.22 | 10:36

Мукаетов си заминува од РФМ, ќе го замени Александар Стефанов?

Живко Мукаетов си заминува од функцијата претседател на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) и на негово место доаѓа Александар Стефанов, генералниот спонзор...

Ракомет 06.01.22 | 12:49

Падна првата паричка: Среќата на ракоемтарите на ЕП ќе им ја носи Серафимов

Ракометната репрезентација го обележа големиот христијански празник Бадник. Паричката падна кај репрезентативецот Мартин Серафимов. Во пресрет на претстојното Европско...

Ракомет 09.05.21 | 19:47

Марјан Начевски по исклучувањето од РФМ: Јас сум жртва на измислени изјави на Бајрамовска, лага е дека сум се заканувал!

Ракометната федерација на Македонија денеска соопшти за казната исклучување од сите структури на федерација изречена против Марјан Начевски, по обвинение за вербални...

Ракомет 02.05.21 | 21:45

РФМ ќе ги награди ракометарите со вкупна премија од 50.000 евра

Ракометната Федерација на Македонија за овој квалификациски циклус ќе ги награди ракометарите со вкупна премија од 50.000 евра. Ракометарите добија 20.000 евра за триумфот...

Ракомет 31.01.21 | 08:36

Денеска изборно Собрание на РФМ, Живко Мукаетов добива нов мандат

Денеска во 12 часот во хотелот „Александар Палас“ ќе се одржи редовното изборно Собрание на ракометната федерација, на кое ќе биде доделен нов мандат на актуелниот...

Ракомет 29.01.21 | 11:23

Му спрема ли СДСМ пуч на Мукаетов во Ракометна федерација на Македонија?

Деновиве низ спортските кулоари кружат информации за евидентно насилно мешетарење на Наумче Мојсоски, Даниел Димевски од МОК и други функционери од СДСМ во спортските...

Ракомет 26.01.21 | 13:02

Данило Брестовац повеќе не е селектор на ракометната репрезентација

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац и Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ја прекинаа соработката. Брестовац беше селектор...

Ракомет 02.11.20 | 19:16

РФМ ги обелодени позитивните: Тројца се играчи, а тројца тренери

Пред дуелите со Финска в среда и со Швајцарија в сабота, ракометната репрезентација на Македонија се соочува со шестмина позитивни на Ковид-19, дијагностицирани во редовниот...

Ракомет 17.09.20 | 14:28

Групата А од ракометната Суперлига ќе биде во мирување 15 дена поради позитивни ковид-19 случаи во клубот Голден Арт КЛ7

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) донесе одлука групата А од ракометната Суперлига да биде ставена во мирување во наредните 15 дена. Ова откако ракометниот...

Ракомет 13.05.20 | 23:56

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа следната сезона

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија на денешната седница одлучи дека нема да има шампион за сезоната 2019/20. Наредното, пак, првенство ќе се игра според...