Ознака: ретро фотографија
Македонија 04.11.20 | 10:17

„Изминаа три и пол години откако слугите на Хитлер – бугарските фашисти го поробија македонскиот народ“

Утрото на 4 ноември 1944 година, единиците од 49. дивизија на НОВ и ПО на Македонија, победоносно влегоа во Битола каде со воодушевување беа пречекани од граѓаните. Во чест...

Калеидоскоп 19.01.20 | 22:34

Кога охриѓани го фатија ледениот крст од смрзнатата Сава

На денешен ден во 1937 година, Патријархот Варнава во Белград го фрлил светиот крст во смрзнатата Сава. Крстот бил изработен од мраз од страна на една белградска ледарска...

Естрада 04.01.20 | 09:14

Kако изгледала Брена пред да стане Лепа, Карлуша без шминка, Шабан со коса…

Како изгледала Брена пред да го добие прекарот Лепа, Цеца во униформа, Карлеуша без шминка, природната Сека, Шабан со коса, Чола како Титов војник, Наташа Беквалац со...

Естрада 23.11.19 | 13:01

Kaко изгледаше Анабела на свадбата со Џогани во 1996 година

Гаги Џогани и Анабела се запознале во деведесетите, а се венчале на 8 март 1996 година, а набргу потоа ја добиле и ќерката Луна. Сите што ја погледнаа ретро фотографијата...

Калеидоскоп 22.02.19 | 11:24

Место зеленило, секс на покривот на ГТЦ

Откако град Скопе го претстави идејното решение за кровот на ГТЦ, повторно се актуелизираше една ретро фотка од покривот на најстариот трговски центар во Скопје.

Естрада 14.01.19 | 09:58

Нема да ви се верува која е оваа балканска пејачка

На 46-години, таа е една од најубавите пејачи на Балканот. Но, ретко кој може да ја препознае на овој настап од 1988 година. „Neka vječno živi domovina moja“ пее за Југославија тогаш...

Естрада 13.12.18 | 20:51

Млад и непрепознатлив – познатиот македонски пејач пред 46 години

  46 години… толку време помина откако оваа фотографија на попукарниот Зафир Хаџиманов беше објавена на страниците на „Екран“. Оваа ретрто фотографија датира...