Ознака: ресторан
Здравје 14.05.20 | 09:02

Kако се шири вирусот во ресторан и тоа само на една маса, предупредува виролог

Белгискиот виролог Марк Ван Ранст сподели снимка од јапонски експеримент кој прикажува колку брзо коронавирусот се пренесува меѓу луѓето во кафулињата и рестораните. Во...

Балкан 11.05.20 | 11:13

Во Словенија на иста маса во рестораните ќе можат да седат и луѓе кои не живеат заедно

Само неколку денови траеше одлуката на Владата која предвидуваше во рестораните и кафулињата во Словенија да можат да седат само членови на исто домаќинство, односно...

Калеидоскоп 30.03.20 | 10:29

Таткото на Лејди Гага барал донција од 50.000 долари, но фановите на пејачката го подбраа!

Џо Германоти, татко на пејачката Леди Гага побара хуманитарна помош и ги замоли луѓето да му донираат дури 50.000 долари, за да може да ги плати вработените во ресторанот...

Калеидоскоп 09.12.19 | 14:17

Mажите и жените во Саудиска Арабија ќе можат во ресторан да влегуваат од ист влез

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мора да имаат посебни влезови за жени и мажи, соопшти Министерството за локален развој и рурални работи. Портпаролот...

Калеидоскоп 30.09.19 | 19:48

На менито пишувало цена 6,5 евра, а сметката ги запрепастила

Јапонски туристи останале во шок откако за две порции шпагети и риба во ресторан во Рим добиле сметка од 430 евра. Се работи за брачна двојка, која ручала во ресторанот...

Црна хроника 26.08.19 | 15:39

Велешко во пламен, огнот зафати и еден од рестораните

Ресторанот „Глориус“ на велешкото езеро Младост е само еден од објектите кои во моментов се во пламен. Дечкиииии!!! Молам за помош!!! Ни се запали Глориус ресторанот...

Балкан 23.08.19 | 12:31

Срушен албанскиот ресторан чиј сопственик нападна туристи кои му се пожалиле на услугата

Надлежните служби го срушија угостителскиот објект „Панорама“ во Порто Палермо, кај Химара во јужниот дел на Албанија, каде пред неколку дена сопственикот нападна...

Калеидоскоп 23.04.19 | 10:49

Зошто во Турција веќе нема да има соларници на масите?

На масите во турските ресторани веќе нема да има соларници, јави Анадолија повикувајќи се на претседателот на Федерацијата на сопственици на ресторани и слаткарници...

Свет 24.12.18 | 13:21

Напаѓач со калашников пукал кон ресторан во центарот на Брисел

Непознат напаѓач денеска околу 10 и 50 часот во Брисел пукал со калашников во ресторан во Брисел. Напаѓачот избегал, а полицијата потврдила дека во прозорите на ресторанот...

Црна хроника 14.12.18 | 18:33

Пет пожарникари го гаснеа пожарот во ресторан во Драчево

Со 2 возила и 5 пожарникари интервенираше Противпожарната бригада утрово кога околу 9 часот се запалила ковна конструкција на ресторан на ул. „Бранко Заревски“. Како...