Ознака: ресторан
Кујнски тефтер 10.01.23 | 08:53

Се затвора „Нома“, најдобриот ресторан во светот на тетовецот Рене Реџепи

„Нома“ светски познатиот ресторан во Копенхаген, најави дека ќе ги затвори вратите за посетителите на крајот на 2024 година. Од своето отворање пред 20 години, „Нома“...

Балкан 27.06.22 | 17:07

Ресторан во Приштина им забрани влез на државјани на ЕУ без косовска виза

Ресторан во Приштина на својот влез постави табличка, со која порачува дека им се забранува влезот на државјани од земјите на Европската Унија кои не поседуваат косовски...

Калеидоскоп 25.06.22 | 15:43

Забранет влез за граѓани од ЕУ „без косовска виза“ во ресторан во Приштина

Ресторан во главниот град на Косово постави на својот влез табличка, со која порачува дека им се забранува влезот на државјани од земјите на Европската унија кои не...

Црна хроника 06.05.22 | 20:41

Скопјанец дивеел во ресторан: Нападнал гостин, па го оштетил инвентарот

На 05.05.2022 во 12:20 часот во СВР Скопје било пријавено дека во угостителски објект на улица „Методија Шаторов – Шарло“, М.К.(28) од Скопје физички го нападнал М.Т.(28) од Скопје. Насилникот,...

Црна хроника 10.04.22 | 16:41

Пронајдени марихуана, кокаин, екстази во ресторани во Скопје

Во периодот од 21.30 часот на 09.04.2022 до 03.00 часот на 10.04.2022 полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога и Единицата за интервентна полиција при СВР...

Македонија 15.03.22 | 19:36

Ова е менито во ресторанот на Владата: Бифтек само 180 денари, стек за стотка, свинско 170

На социјалните мрежи се појави фотографија од менито во Владата. Документот кој е потпишан од Службата за општи и заеднички работи го дава менито за 15 март во кој се...

Економија 13.02.22 | 10:56

Гевгеличанец со кредит отворил ресторан, финансиска полиција го казнила 7.000 евра и забрана за работа за лажен сертификат на гостите

Гевгеличанец, еснаф, зел кредит за да отвори ресторан, пишува Јован укузел на својот фејсбук профил. Вработил луѓе, делел плата. Му се паркира финансиска полиција, му...

Свет 30.12.21 | 12:21

Во Австрија новогодишната ноќ нема да се слави, рестораните ќе работат до 22 часот

Во Австрија за новогодишната ноќ ќе има исклучоци во примената на епидемиолошките мерки, како што беше случајот и со католичкиот Божиќ, за граѓаните во најтесниот круг...

Скопје 17.09.21 | 16:58

Од први октомври нема влегување во ресторан и кафуле со една доза вакцина

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе биде валиден само со целосна вакцинација, а не како досега и со една доза од вакцините против Ковид-19, најави министерот...

Економија 19.08.21 | 13:51

Охридски ресторан ќе затвори во знак на протест против мерките на Владата

Во знак на протест од новите мерки на Владата, охридскиот ресторан Дедо Димо одлучи да затвори и да не работи. Почитувани, Поради новонастанатите мерки, со цел да нема...

Свет 06.07.21 | 14:03

Во ресторан во Токио речиси секоја нарачка ќе ви биде погрешена, работат само луѓе со деменција

Искуството да ви ја погрешат нарачката во ресторан, односно келнерот да ви донесе нешто што не сте наачале може да биде доста непријатно искуство, но еден ресторан во...

Балкан 29.03.21 | 14:55

Сопственик на ресторан во Белград призна дека организирал корона журка: Доби казна од три месеци куќен притвор

Триесет и тригодишниот Б.М. од Белград, сопственик на ресторан кој беше уапсен во саботата за организирање забава во ек на пандемија денеска ја признал вината и е осуден...

Црна хроника 28.01.21 | 18:43

Сопствeник на ресторан во Дебар Маало претепан од гости: Не сакале да си одат во 21 часот

На 27.01.2021 во 16.30 часот во СВР Скопје, З.В.(53) од Скопје пријавил дека во 14.20 часот, додека бил во неговиот угостителски објект во Дебар Маало, едно лице физички го нападнало,...

Економија 19.01.21 | 13:51

Само ги подлажаа: Рестораните и кафулињата нема да работат до 23 часот

Министерот за здравство Венко Филипче објави на неговиот Фејсбук профил дека на денешната седница на Влада е усвоен предлогот угостителските објекти да работат до...

Калеидоскоп 10.01.21 | 20:56

Мартина избркана од ресторан, келнерката сметала дека не е соодветно облечена

Келнерка сметала дека Мартина Коради не е соодветно облечена за да руча во ресторан покрај плажа во Австралија, каде постои дрес код – смарт кежуал. Туристката своето...

Свет 20.12.20 | 08:16

Ресторан во Сингапур почна да служи пилешко произведено во лабораторија

Ресторан во Сингапур почна да служи „пилешко месо“произведено во лабораторија. Според неговите творци, ваквиот потег може да помогне во намалувањето на штетата врз...

Скопје 02.11.20 | 13:57

Кафулињата и рестораните ќе се затвораат во 21 часот?

Комисијата за заразни болести ќе предложи до Владата кафулињата, кафеаните, рестораните и сите други угостителски објекти ќе работат до 21 часот наместо како досега...

Скопје 21.10.20 | 08:54

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се...

Свет 15.10.20 | 09:57

Џип се заби во ресторан во Калифорнија: Една жена загина, седум луѓе се во болница

Една жена починала, а седум луѓе се тешко повредени кога возач на џип влетал во градината на ресторан во американскиот град Сан Хозе. Десетици луѓе седеле во градината...

Црна хроника 11.10.20 | 15:50

Во тетовски ресторан уапсени 10 лица од кои пет се малолетнички

Десет лица, од кои пет малолетнички, се приведени во угостителски објект во Тетово. Како што информираат од МВР, во периодот од 23.20 часот на 10.10 до 00.30 часот на 11.10.2020, полициски...