Ознака: Ресен
Црна хроника 05.06.23 | 16:27

Монструм од Ресен го силувал 6-годишното комшиче, искористил момент кога девојчето си играло со неговата внука

Основното јавно обвинителство – Битола донесе „наредба“ за спроведување истражна постапка против жител на Ресен, против кого е поднесена пријава за кривично дело...

Македонија 06.05.23 | 20:19

Разговарале за идни заеднички проекти: Градоначалникот на Ресен во посета на Мала Преспа, за поддршка на Панди Јани за градоначалник

Градоначалникот на општина Ресен, Јован Тозиевски, беше во посета на Мала Преспа, каде што се сретнал со кандидатот за градоначалник на Пустец, Панди Јани. Денеска ја...

Македонија 27.11.22 | 14:03

Тозиевски: Ресен го наследив со блокирана сметка, централната власт активно работи против Ресен и заштитата на Преспанското езеро

И покрај наследената блокирана општинска сметка, со сопствени средства и добро менаџирање на општинскиот буџет, успеавме да реализираме голем број на проекти за нашите...

Црна хроника 22.10.22 | 13:26

Хрват и битолчанец направија сообраќајка на патот Ресен-Битола

Едно лице е тешко повредено во сообраќајна несреќа која се случи вчера на патот Ресен-Битола, после местото викано „Чешмите“. Како што информираат од МВР, сообраќајната...

Економија 20.07.22 | 08:55

Како да се возиш на пруга: Патот Прилеп-Битола еден од најлошите, во конкуренција му е само Кичево-Охрид

Иако возачите при секоја регистрација на автомобилите плаќаат за одржување  на патните правци а згора на тоа ги имаме и најскапите патарини, патиштата во Македонија...

Црна хроника 26.06.22 | 14:24

Запрен со пукање во гумите: Кривична за ресенчанецот кој се обиде да прегази полицаец и комунален инспектор во Прилеп

Прилепската полиција до Основното јавно обвинителство поднела кривична пријава против 53-годишниот ресенчанец со иницијали Н.К. поради основано сомнение дека сторил...

Македонија 18.05.22 | 17:56

Мицкоски: Крани, Мите Богоевски, Асамати…, се дел од нашата убава младост, не уништувајте ја оваа вековна убавина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска истакна дека продолжуваат со активностите низ Македонија, денеска во Ресен. -Јас ја користам оваа прилика да...

Црна хроника 08.02.22 | 20:43

Во тек се големи акции на полицијата, запленети се големи количини дрога во Струмица и Ресен

Големи акции на полицијата за заплена на дрога се во тек вечерва во Струмица и Ресен. Ова вечерва го соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во Деневникот...

Култура 01.11.21 | 08:53

Почна реконструкцијата на Домот на културата „Драги Тозија“

Започнаа градежните работи околу реконструкција на покривната конструкција на Домот на културата „Драги Тозија во Ресен. Како што информираат од општината, реконструкцијата...

Македонија 31.10.21 | 22:02

Гошаревски му ја честита победата на Тозиевски од ВМРО-ДПМНЕ во Ресен

Актуелниот градоначалник на Ресен, Живко Гошаревски (СДСМ), вечерва му ја честита победата на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Ресен, Јован Тозиевски. Гошаревски на Фејсбук...

Македонија 30.10.21 | 20:53

Поткуп и во Ресен: На Роми им се делат пари и земаат личните карти, полицијата асистира

Социјалните мрежи денеска се полни со информации на предизборен поткуп. Последниот пример е од Ресен каде во кафеаната „Две Лири“ каде наводно полицијата го блокирала...

Македонија 25.10.21 | 13:04

Милошоски во Ресен: Победата на листата на советници ќе ја поткрепиме и со градоначалник, излезете масовно и гласајте за Јован Тозиевски

Tука од Ресен, од Јанковец, сакам да испратам една порака. Mногу сме задоволни од победата на нашата листа на советници во општина Ресен, сметаме дека ќе биде клучна во...

Македонија 24.10.21 | 15:18

Трипуновски: Новата влада на ВМРО-ДПМНЕ заедно со Јован Тозиевски како градоначалник ќе го реши проблемот со откупот на јаболкото

Се наоѓам во срцето на Преспанскиот регион во ресенско, каде што денеска во средбите со граѓани, со земјоделците разговаравме за тешката ситуација во која што во моментов...

Македонија 23.10.21 | 11:33

Николоски: Ресенчани излезете масовно на 31 октомври, гласајте за проекти за развој на Ресен

Јасно е дека промените ќе се случат и дека заедно со сите жители на Ресен ќе создаваме нова иднина и за Ресен и за Македонија, изјави денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 20.10.21 | 13:36

Тозиевски: На овој ден вгодина ќе се прославува успешно завршена берба, успешен пласман

Традиционално, октомври е месец на берба на јаболката. А, Преспа е баш позната по тоа – преспанското јаболко, бренд кој што заслужува да си го добие заслуженото место,...

Македонија 12.10.21 | 17:44

Тозиевски: Нови пазари за јаболкото и спас за Преспанското Езеро

Кандидатот за градоначалник на Ресен Јован Тозиевски рече дека во програмата предвидува многу проекти кои ќе ја подобрат лошата слика во Преспа. Ги вметнавме во топ...

Македонија 06.10.21 | 22:29

Шекеринска од Ресен: Преспа од занемарен стана европски центар

Радмила Шекеринска, од партиската трибина на СДСМ во Ресен, изјави дека во најтешките моменти за Преспа и Ресен луѓето знаеле дека одлуките што се носат на избори не...

Македонија 28.09.21 | 22:13

Тозиевски: Јаболкопроизводителите ќе си го добијат заслуженото, а локалната самоуправа ќе биде нивни партнер

Кандидатот за градоначалник на Општина Ресен од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Тозиевски за време на неговиот говор на денешниот митинг рече дека до поуспешна и попросперитетна...

Македонија 28.09.21 | 20:32

ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Ресен

Следете го во живо централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ на градскиот плоштад „Цар Самоил“ во Ресен на кој ќе се обрати и претседателот на партијата Христијан Мицкоски:

Сервиси 12.09.21 | 11:57

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа денеска 10 часа без струја

Жителите на градот Ресен и на сите населени места во Преспа денеска од 8:00 до 18:00 часот ќе бидат без напојување со електрична енергија, поради реконструкција на дистрибутивната...