Ознака: република
Македонија 03.02.23 | 19:09

Цензура, замолчување, селективност: Владата им забрани на „Република“ и „Пресинг“ да присуствуваат на роденденот на Гоце Делчев

Војната на власта со медиумите зема замав. Откако Али Ахмети, Димитар Ковачевски, Крешник Бектеши… им залепија шлаканици на телевизиите, се сетија на стариот медиумски...

Свет 11.05.22 | 13:47

И Херсон ќе се присоединува кон Русија: Регионот ќе побара анектирање од Путин

Украинскиот регион Херсон, кој е под окупација на руските сили, планира да побара од рускиот претседател Владимир Путин да го припои кон Русија, објави руската новинска...

Здравје 31.01.22 | 11:15

„Ги запознаваме ретките болести“: Од утре до 28 февруари „Република“ ќе објавува по еден информативен текст

Од утре, 1. февруари 2022 година започнува новата, 4-та сезона на националната кампања „Ги запознаваме ретките болести“ која „Република“, како и секоја година ја поддржува. Од...

Македонија 05.05.21 | 17:08

Сарачини шири лажни вести, веста на „Република“ не е избришана

Новинарот Петрит Сарачини, експерт за медиуми шири лажна вест дека веста на „Република“ со наслов „Пи-арот на Владата се засилува со Жарко Трајановски и Петрит Сарачини“...

Македонија 14.04.21 | 16:02

Република до портпаролот на Владата: Недозволиво е Владата да линчува новинари и медиуми обвинувајќи ги дека водат хајка против неа

Бидејќи и по еден ден од портпаролот на Владата Душко Арсовски не најде време да одговори на нашето писмо испратено по електронска пошта, принудени сме комуникацијата...

Македонија 29.09.20 | 09:10

Љупче, со камшик по медиумите Елиот Нес не се станува

Вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски не бил човекот кој го спроведе најголемиот поткуп, смета лично тој. ВМРО-ДПМНЕ, пак, мисли спротивно. А тука...

Свет 04.09.20 | 10:46

Франција денес чествува 150 години од прогласување на Републиката

Шефот на фрацуската држава Емануел Макрон денеска организира церемонија во Пантеон за одбележување на 150-годишнината од прогласувањето на Третата Република, на 4 септември...

Балкан 15.07.20 | 19:11

Премиерот на Република Српска позитивен на Ковид-19

Претседателот на Владата на Република Српска, Радован Вишковиќ е тестиран на Универзитетскиот клинички центар и резултатот од ПЦР тестот покажал присуство на корона...

Македонија 12.07.20 | 18:42

Се моли медиумскиот партиски џган да не ја става „Република“ во уста

Медиум за информирање на јавност или застапник на СДСМ. Порталот, или можеби подобро кажано, парапорталот А1 он се стави во улога на портпарол, па дури и правен застапник...

Македонија 22.06.20 | 19:54

Шекеринска лаже! „Република“ не се извинила и нема да се извини!

„Република“ ги измешала конците и се извини – вака гласеше изјавата на потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска во вечерашното ТВ дуел со нејзиниот колега...

Македонија 29.05.20 | 15:22

Манчевски бара извинување за смрдливите полициски часови и преполните контејнери

Преживеавме вонредна состојба во две продолженија, денови под полициски час, неизвесност поради вирусот и уште поголема поради безидејноста на властите кои не водат...

Твитови 08.10.19 | 12:23

И Република му го честита роденденот на водачот

И „Република“ сака да учествува во групната хипноза на честитање на роденденот на водачот, кое започна уште завчера. Му посакуваме да ни е жив и здрав по патот прав...

Македонија 29.09.19 | 09:25

Следиме слобода на медиумите

Додека власта од една страна декларативно тврди дека е за слобода на медиумите, од друга страна се тужат медиуми, се вршат полициски упади во новинарски редакции. Еден...

Вести 27.09.19 | 14:04

Оркестрираниот напад врз медиумите продолжува: Кирацовски го тужи лично директорот на Република

Пораката од вчерашниот протест на МАН пред Обвинитеството не допре до власта, која е решена по секоја цена да им ја затвори устата и да им го одземе перото на критички...

Македонија 19.09.19 | 18:28

Милески до Димитров: Од кога тоа борба за земјата е да ѝ го смениш личниот опис?

Граѓанскиот активист и бизнисмен Роберт Милески реагира на изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров, за кого политиката е „чист идеал и борба за...

Македонија 19.09.19 | 16:36

Кирацовски упорен да ја тужи „Република“, за „пребегнатото лице“ Душко Млекарот нема три чисти

Поранешниот генерален секретар на СДСМ Александар Кирацовски не ја напушта старата практика да им се закнува на медиумите кои од неговата маленкост не прават величина. Осамна...

Македонија 19.09.19 | 16:07

Димитров има мисија, нема да ја тужи „Република“

Министерот за надворешни работи Никола Димитров испрати изјава до редакцијата на „Република“, во која вечи дека е задоволен од одлуката на Советот за етика во медиумие,...

Македонија 24.08.19 | 20:31

Толку многу гнев во една навидум кревка жена… жално

Лажеме, крадеме и имаме вошки. Можеби не носиме лобутинки, Пради и Луј Витони, но мирно спиеме, дури и на тавани, и немаме посебна потреба да гракаме наоколу дека некој...

Македонија 24.08.19 | 20:07

Свиткајте ја опашката, министре, образот не ви е бел

Кој да знае, но ете сега знаеме сите, „Република“ да ти била најголемата закана за власта во овој момент. Не „Рекет“, не инволвираните во него, не глобалното затоплување,...

Македонија 01.08.19 | 10:03

Кирацовски, немаше сол во очи да си фрлиш, а сега се расфрлаш по адвокати

Пратеникот Александар Кирацовски доцна синоќа реагираше до „Република“ за објавениот текст, во кој е пренесен статусот на неговиот сограѓанин Душко Илиевски, познат...