Ознака: република
Балкан 15.07.20 | 19:11

Премиерот на Република Српска позитивен на Ковид-19

Претседателот на Владата на Република Српска, Радован Вишковиќ е тестиран на Универзитетскиот клинички центар и резултатот од ПЦР тестот покажал присуство на корона...

Македонија 12.07.20 | 18:42

Се моли медиумскиот партиски џган да не ја става „Република“ во уста

Медиум за информирање на јавност или застапник на СДСМ. Порталот, или можеби подобро кажано, парапорталот А1 он се стави во улога на портпарол, па дури и правен застапник...

Македонија 29.05.20 | 15:22

Манчевски бара извинување за смрдливите полициски часови и преполните контејнери

Преживеавме вонредна состојба во две продолженија, денови под полициски час, неизвесност поради вирусот и уште поголема поради безидејноста на властите кои не водат...

Твитови 08.10.19 | 12:23

И Република му го честита роденденот на водачот

И „Република“ сака да учествува во групната хипноза на честитање на роденденот на водачот, кое започна уште завчера. Му посакуваме да ни е жив и здрав по патот прав...

Македонија 29.09.19 | 09:25

Следиме слобода на медиумите

Додека власта од една страна декларативно тврди дека е за слобода на медиумите, од друга страна се тужат медиуми, се вршат полициски упади во новинарски редакции. Еден...

Вести 27.09.19 | 14:04

Оркестрираниот напад врз медиумите продолжува: Кирацовски го тужи лично директорот на Република

Пораката од вчерашниот протест на МАН пред Обвинитеството не допре до власта, која е решена по секоја цена да им ја затвори устата и да им го одземе перото на критички...

Македонија 19.09.19 | 18:28

Милески до Димитров: Од кога тоа борба за земјата е да ѝ го смениш личниот опис?

Граѓанскиот активист и бизнисмен Роберт Милески реагира на изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров, за кого политиката е „чист идеал и борба за...

Македонија 19.09.19 | 16:36

Кирацовски упорен да ја тужи „Република“, за „пребегнатото лице“ Душко Млекарот нема три чисти

Поранешниот генерален секретар на СДСМ Александар Кирацовски не ја напушта старата практика да им се закнува на медиумите кои од неговата маленкост не прават величина. Осамна...

Македонија 19.09.19 | 16:07

Димитров има мисија, нема да ја тужи „Република“

Министерот за надворешни работи Никола Димитров испрати изјава до редакцијата на „Република“, во која вечи дека е задоволен од одлуката на Советот за етика во медиумие,...

Македонија 24.08.19 | 20:31

Толку многу гнев во една навидум кревка жена… жално

Лажеме, крадеме и имаме вошки. Можеби не носиме лобутинки, Пради и Луј Витони, но мирно спиеме, дури и на тавани, и немаме посебна потреба да гракаме наоколу дека некој...

Македонија 24.08.19 | 20:07

Свиткајте ја опашката, министре, образот не ви е бел

Кој да знае, но ете сега знаеме сите, „Република“ да ти била најголемата закана за власта во овој момент. Не „Рекет“, не инволвираните во него, не глобалното затоплување,...

Македонија 01.08.19 | 10:03

Кирацовски, немаше сол во очи да си фрлиш, а сега се расфрлаш по адвокати

Пратеникот Александар Кирацовски доцна синоќа реагираше до „Република“ за објавениот текст, во кој е пренесен статусот на неговиот сограѓанин Душко Илиевски, познат...

Македонија 31.07.19 | 23:38

Кирацовски, седи, кец!

Вечерва пред затворање во нашата редакција пристигна Демант и Барање извинување за клевета и навреда Александар Кирацовски – Прва Република потпишано од правниот...

Македонија 23.06.19 | 19:16

Кирацовски, ти извини се!

Во петокот во нашата редакција пристигна Демант и Барање извинување за клевета и навреда Александар Кирацовски – Република потпишано од правниот застапник на довчерашниот...

Републиканка на денот 25.03.19 | 06:31

25.3.2019


Републиканка на денот 20.03.19 | 06:31

20.3.2019