Ознака: рекорд
Фудбал 10.10.21 | 09:41

Кристијано Роналдо скромен по новиот рекорд: Уште еден успешен тест на патот кон сонот

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо уште еднаш ја истакна посветеноста кон репрезентацијата. Роналдо синоќа го постигна водечкиот гол на пријателскиот натпревар...

Свет 08.10.21 | 18:19

Во Русија за 24 часа починале рекордни 936 лица од ковид-19

Во Русија во изминатите 24 часа починале 936 луѓе како последица на ковид-19, што е нов најголем број смртни случаи во еден ден од почетокот на епидемијата. Стапката на вакцинација...

Свет 07.10.21 | 15:14

Италија сруши европски рекорд во количество врнежи: Половина милион молњи за 48 часа

Во Италија вчера падна рекорден дожд за време на силно невреме, толку многу што беше соборен европскиот рекорд во количина на дожд што паднала во 12 часа. Сателитската...

Балкан 01.10.21 | 09:01

Романија има рекордни 12.032 заразени со ковид-19, најмногу од почетокот на пандемијата

Во Романија вчера се регистирани 12.032 нови заразени со коронавирус, што е најмногу од почетокот на пандемијата. Во последниот месец, бројот на заразени лица во Романија...

Балкан 25.08.21 | 11:55

Дуда Алексиќ победи на натпреварот за лежење во Црна Гора , новиот рекорд е 117 часа

Натпреварот во лежење, што започна на 20 август, во Црна Гора, заврши, а победник е Дуда Алесиќ. Новиот рекорд е 117 часа, а го постигнаа речиси сите тројца натпреварувачи...

Останати спортови 01.08.21 | 10:12

Пливачите од САД со светски рекорд го освоија златото во штафета 4×100 метри мешано

Американската штафета утрово постави нов светски рекорд на Олимпијадата во Токио во пливачката дисциплина 4х100 метри мешано. Рајан Марфи, Мајкл Ендру, Калеб Дресел и...

Останати спортови 28.07.21 | 15:44

Во Токио нов највисок дневен број на заразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Домаќинот на Летните олимписки игри, Токио, денеска забележал највисок дневен број на случаи на коронавирус од избивањето на пандемијата, со број на новозаразени кој...

Црна хроника 11.07.21 | 18:36

Летал со 320 км на час – неславен рекорд на македонските патишта

Рекордни 320 километри на час регистрирале полициските радари на автопат во земјава, а исто така, надминат е рекордот кај оние кои седнуваат пијани зад волан, па кај возач...

Свет 25.06.21 | 10:07

Во Бразил рекорден број на новозаразени од коронавирус во еден ден

Во Бразил беше постигнат рекорд со над 115.000 случаи на заразени со коронавирус во еден ден, соопштија здравствените власти. Според Министерството за здравство, во Бразил...

Фудбал 20.06.21 | 00:04

Полјакот Козловски стана најмладиот фудбалер во историјата на Европските првенства

Полскиот репрезентативец, Кацпер Козловски, стана најмладиот фудбалер кој некогаш настапил на некое европско првенство во фудбал. Со 17 години и 246 денови Козловски...

Фудбал 10.06.21 | 10:11

Кристијано Роналдо повторно постигна гол, го делат само пет од светскиот рекорд

Кристијано Роналдо го постигна вториот гол за Португалија која синоќа во Лисабон го совлада Израел со 4:0 во пријателски натпревар. Со новата реализација, Роналдо дојде...

Свет 08.05.21 | 14:53

Во Индија за еден ден починаа рекордни 4.187 луѓе од ковид-19 и над 400 илјади новозаразени

Во Индија за еден ден починаа рекордни 4.187 луѓе, а државата регистираше над 400 илјади новозаразени од ковид-19, покажуваат официјалните податоци од здравствените власти. Досега...

Останати спортови 24.04.21 | 23:40

Фати топка фрлена од хеликоптер: Роб Гронковски се запиша во книгата на рекорди

Еден од најдобрите НФЛ играчи на денешницата, Роб Гронковски се запиша во Гинисовата книга на рекорди, кога успеа да фати топка која беше фрлена од дури 183 метри. Играчот...

Свет 14.04.21 | 09:32

Во Москва измерени рекордни 21 степен

Во Москва во вторникот е постигнат апсолутен рекорд на температурата. Измерени се 21 степен Целзиусов. Ова е највисоката вредност за 140 години метеоролошки опсервации. Невообичаено...

Останати спортови 08.03.21 | 21:26

Ѓоковиќ го прослави рекордот со спектакуларен огномет пред стотици навивачи

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ вечерва со своите навивачи го прослави соборувањето на рекордот според најмногу недели минати на АТП листата, со спектакуларен...

Останати спортови 06.03.21 | 08:25

Резултатот не е од ракомет, туку од футсал: Шкупи славеше над Кратово со 37:0

Актуелниот шампион Шкупи испиша историја забележувајќи го највисокиот триумф во македонскиот клупски футсал со првенствената победа од 37:0 над екипата на Кратово. Претходно,...

Балкан 01.03.21 | 11:14

Албанија го заврши месецот со рекорден број на починати од Ковид-19

Албанија во изминатиот месец бележи највисоки бројки од секој апсект од почетокот на пандемијата на Ковид-19. Според официјалните податоци, коишто секојдневно ги објавува...

Кошарка 20.02.21 | 10:33

Џамал Мареј испиша историја во НБА

Кошаркарите на Денвер триумфираа синоќа на гостински терен против Кливленд со 120:103, предводени од одличниот Џамал Мареј, кој имаше ноќ за паметење во НБА лигата. Канаѓанецот...

Кошарка 06.02.21 | 11:02

Јута со 26 тројки го урна клупскиот рекорд

Кошаркарите на Јута триумфираа синоќа на гостувањето кај Шарлот со 138 :121, постигнувајќи фантастични 26 тројки со што го соборија клупскиот рекорд. Дури тројца кошаркари...

Фудбал 31.01.21 | 18:53

Пандев го израмни рекордот на Серија А според бројот на настапи од клупа

Kапитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, го израмни рекордот во Серија А според бројот на натпревари на кои некој фудбалер влегол во игра од...