Ознака: рекет
Македонија 12.02.20 | 11:37

Боки и Зоки сепак не разговарале само еднаш

Досегашниот тек на судењето на случајот „Рекет“ открива неколку детали кои можат да го сменат целиот тек на настаните. Најголемо внимание предизвикува комуникацијата...

Македонија 11.02.20 | 17:15

Јовески: „Бомбите“нема да бидат докази за истрагите на СЈО, но тоа не се однесува за „Рекет“

Јавното обвинителство не може да го заснова обвинението на незаконски прислушувани материјали, оваа одредба од предложениот законот за јавно обивнителство се однесува...

Црна хроника 11.02.20 | 13:13

Имаш ли некоја информација од „мајка“?: Се читаат вибер-пораки меѓу Боки, Димишков и Панделески

На денешното рочиште за предметот „Рекет“, обвинителката Ивана Трајчевска читаше вибер-комуникациии помеѓу Бојан Јовановски со адвокатот Васил Димишков и со Дејан...

Црна хроника 11.02.20 | 12:46

Заев си пишувал со Боки шест дена пред да го пријави рекетот: Нè очекуваат крупни одлуки

Обвинителката Ивана Трајчева на денешното рочиште за „Рекет“ презентираше докази од комуникација помеѓу Бојан Јовановски и Зоран Заев Најпрвин уште во февруари...

Вести 10.02.20 | 12:19

Лила затаила 1,78 милиони денари данок, заработи кривична од Финансова

Управата за финансиска полиција поради постоење основи на сомневање за сторено кривично дело „Даночно затајување“ до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе...

Црна хроника 10.02.20 | 09:03

„Рекет“ и денес во судница

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случајот „Рекет“. Судскиот процес се наоѓа во доказна постапка и треба да продолжи со презентирање докази. На...

Македонија 09.02.20 | 16:15

Душко млекарот прашува: Зошто Кирацовски го кријат за случајот „Рекет“?

Душан Илиевски, познат како Душко млекарот со Фејсбук статус прашува зошто Кирацовски го кријат за случајот „Рекет“? Според Иливески Александар Кирацовски поседувал...

Црна хроника 07.02.20 | 14:42

Судењето за случајот „Рекет“ се одложува за 10 февруари

Судењето за случајот Рекет се одложува за 10 февруари, поради отсуство на претседателката на судечкиот совет судијката Васка Николовска-Масевска, од оправдани здравствени...

Македонија 07.02.20 | 11:55

Kолку пари легнале на сметката на судијката Дика Георгиевска од „малиот“ шопинг на Боки 13?!

150 000 евра за шопинг во Италија. Дали е ова мала сума? На вчерашното рочиште за случајот „Рекет“, беа презентирани фискалните сметки за шопингот на Бојан Јовановски-Боки...

Македонија 07.02.20 | 09:22

ВМРО-ДПМНЕ: Заев стои зад рекетарите Боки 13 и Катица

Изнудите на милиони евра, злоупотребите на функциите, расипништвото, неправдата, огромните суми на пари во готово за кои јавноста слуша во судкиот процес Рекет се само...

Твитови 06.02.20 | 20:35

Мицковски: Само шопингот на Боки ви е доволен да го оправдате бројчаникот


Црна хроника 06.02.20 | 13:04

Јовановски во Милано за три дена потрошил 148 илјади евра

Обвинителката Вилма Рускоска денеска во судот за случајот „Рекет“, објасни дека Бојан Јовановски за три дена во Милано потрошил 148 илјади евра. Шопингот кој Јовановски...

Македонија 06.02.20 | 12:58

Боки: Барам да се вештачи во целост мојот мобилен телефон

Обвинетиот Бојан Јовановски за случајот „Рекет“, денеска побара од судот да го вештачи во целост неговиот мобилен телефон. Тој објсни дека ова го бара во интерес на...

Македонија 06.02.20 | 12:22

Суми и до 10.000 евра: Обвинителството ги покажа фискалните сметки од луксузната гардероба на Боки

Обвинителството на денешното рочиште ги покажа фискалните сметки од гардеробата што ја купувал обвинитетиот Бојан Јовановски. Сумите од шопингот на Боки кој се одвивал...

Црна хроника 06.02.20 | 10:50

Боки 13 ја колнеше обвинителката Рускоска: Корумпирана обвинителке, вршите тортура врз мене

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, пред почетокот на денешното рочиште за случајот рекет ја колнеше обвинителкатаВилма Рускоска. Тој беше револтиран затоа што Рускоска...

Македонија 06.02.20 | 09:56

Продолжува судењето за „Рекет“

Денеска продолжува судењето за  случајот Рекет во Основниот кривичен суд во Скопје.  Ќе се продолжи со презентирање докази, а на ред се снимки доставени од сведокот...

Македонија 04.02.20 | 14:24

Филиповска: Ги вратив парите, некој сака да згази по мојата чест и углед

Водителката Лила Филиповска чие име се спомнува околу наводна измама со една градежна фирма, демантира дека учествувала во измама. Вели дека ги вратила парите за кои...

Македонија 31.01.20 | 14:08

Судењето за „Рекет“ продолжува на 6 февруари

Судењето за случајот „Рекет“ продолжува на 6 февруари, откако на денешното рочиште беа презентирани материјални докази. На следното рочиште ќе се продолжи со презентирање...

Македонија 31.01.20 | 11:14

Сребрената наметка од “Луј Витон” меѓу запленетата гардероба на Боки 13

“Рекет” денеска продолжи со презентација на фотографиите од брендираната гардероба која била запленета при претресот во домот на обвинетиот Бојан Јовановски. Се...

Македонија 31.01.20 | 08:00

„Рекет“ продолжува и денеска

Судскиот процес за предметот „Рекет” продолжува денеска со презентација на материјалните докази. На последното рочиште за овој предмет се читаа и се презентира наредби...