Ознака: рекет
Македонија 12.12.20 | 15:30

Дукоски: Русковска не ја говори вистината за предметите „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“

Aдвокатот Сашо Дукоски реагира на интервјуто на Обвинителката Вилма Рускоска во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5. Тој вели дека во емисијата биле  изнесени ноторно...

Македонија 30.11.20 | 09:05

Героски за Кирацовски: Вистината е како шило, фактите што некогаш беа негирани сега се интерпретираат

Осврнувајќи се на интервјуто на Александар Кирацовски, кој за „Фокус“ зборува за неговата улога во „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“, новинарот Бранко Героски, кој прв...

Македонија 25.11.20 | 14:41

Боки кривично ќе ја гони судијката од „Меѓународен сојуз“

Бојан Јовановски најави дека кривичо ќе ја гони судијката Софче Ефремова Гаврилова. Тој најави тужба како за актуелната судика во Меѓународен сојуз ,  така и за Васка...

Македонија 14.11.20 | 17:00

Очигледно е дека Заев ѝ е миленик на обвинителката Русковска

По изјавата на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека сè уште нема јавно соопштено одлука, но ќе се донесе резолуција за отфрлање на пријавите од пратеникот Антонијо...

Црна хроника 30.10.20 | 15:32

Апелација одлучи: Боки 13 излегува од Шутка, оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина мерката притвор и определи мерка куќен притвор. „Апелациониот...

Црна хроника 26.10.20 | 13:14

Зоран Милески – Кичеец влезе во затворот во Струга

Зоран Милески – Кичеец денеска влезе во Казнено поправниот дом (КПД) Струга за отслужување на правосилната затворска казна од три години на која е осуден во случајот...

Македонија 24.09.20 | 08:06

Заев го тужи Николоски: Премиерот е навреден од изјавата дека е на врвот на пирамидата која изрекетирала 20 милиони евра

Премиерот Зоран Заев и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денеска ќе се соочат на суд поради тужба која ја поднел лидерот на СДСМ. Тој е навреден од...

Црна хроника 04.09.20 | 13:51

Апелација делумно ја прифати жалбата на Зоран Милески – Кичеец, повторно ќе се рагледува запленувањето на имот

Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи жалбите на осуденито во случајот „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец, на начин што ја потврди првостепената пресуда, по однос...

Македонија 08.08.20 | 13:52

Зошто СДСМ крие неколку стотици илјади евра за реклами на социјални мрежи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ...

Црна хроника 05.08.20 | 22:50

Зaпaлeнo возило во Влае, веројатно поради рекет

Рано утрово во 02.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг просторот од бул.„Партизански одреди“ со ул.„Есперанто“, во населба Порта Влае, настанал пожaр...

Македонија 28.07.20 | 09:12

За „Рекет“ поддршка давале градоначалници, пратеници и други високи функционери на СДСМ

Случајот „Рекет“ најдобро го покажува криминалното владеење на Зоран Заев и СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Не само што се рекетирале милиони евра, туку истата операција...

Македонија 25.07.20 | 13:15

Да не беа Кирацовски и Царовска, ни Амзоски ни пензионерката немаше да прифатат проекти

Парите рекетирани во оваа Македонија барајте ги кај Зоран и Вице Заеви, порача на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Тој потенцираше...

Македонија 24.07.20 | 14:12

Стоилковски: Боки 13 не би можел да изрекетира ниту денар, ако зад него не стоело цело СДСМ

Целата влада на Зоран Заев и СДСМ била вмешана во Рекет. Боки 13 на суд вчера јасно кажа дека доколку не била поддршката од функционерите на СДСМ бизнисмените не би ни...

Црна хроника 21.07.20 | 13:27

Русковска: Парите од „Меѓународен сојуз“ завршиле во куќата на родителите на Боки-13

Имаме доста материјални докази кои главно произлегоа од вештачењето од телефонот на сега обвинетиот Бојан Јовановски. Што се однесува до парите кои се подигнати од...

Скопје 12.07.20 | 23:03

Бројчаникот проработе, сумата од 6 милиони евра рекет на Заев осамна на Порта Македонија

Легендарниот бројчаник за кој Зоран Заев толку пати вети дека ќе го постави на Порта Македонија, граѓаните никогаш не го дочекаа. Затоа, денеска на негово место осамна...

Македонија 12.07.20 | 19:22

Милески: Што уште треба да се случи за полицијата да го повика Заев на информативен разговор?

Што уште треба да се случи во оваа држава за полицијата да го повика Зоран Заев на информативен разговор, а обвинителството да покрене кривична постапка за рекет?, прашува...

Македонија 12.07.20 | 15:45

Нова бомба: Заев добивал совети и е близок со Васко Димишков и влегува во рекетот од 6 милиони евра

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави на каналот „Зоки рекетарот“ oд разговорот можеме да заклучиме...

Македонија 10.07.20 | 12:36

Цело СДСМ на чело со Заев и Шекеринска спроведувале рекет!

Целото СДСМ, на купче, на чело со Зоран Заев и Радмила Шекеринска правеле, спроведувале рекет и криминал, потенцираше денеска Наум Стоилковски. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 10.07.20 | 09:48

Целото писмо од Боки 13 испратено од затвор: Држен сум по секоја цена во притвор, додека вистинските криминалци шерифуваат и командуваат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе Боки 13. Тој од затворската ќелија каде...

Македонија 09.07.20 | 20:44

Шекеринска призна: Да, бев во домот на Боки 13, зборувавме за Законот за ЈО

Да, тоа беше средба на која зборевме за една тема која беше многу актуелна во тој период. А тоа беше зошто не може да се донесе законот за јавно обвинителство. Јас сум...