Ознака: рекет
Македонија 29.04.21 | 08:53

Сè додека нема истрага дека парите од рекетот завршиле кај Заев, ќе нижеме негативни извештаи за криминал и корупција

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение за јавноста вели дека Владата на Заев сериозно доживеала дебакл со борбата со корупцијата. Извештајот на ГРЕКО...

Македонија 31.03.21 | 15:19

Каракачанов: Власта на Зоран Заев сака со рекет да им ги земе парите на успешните бизнисмени, ако сакаше Орце Камчев да бeгa ќе го земевме со дипломатско возило

Македонија е земја во која власта на Зоран Заев сака да им ги земе парите со рекет на успешните бизнисмени, а успешните луѓе да ги прогонува, вели Красимир Каракачанов,...

Македонија 16.03.21 | 10:19

ВМРО-ДПМНЕ: Го апси ли Заев Камчев за да не пропее за „Рекет“?!

Го апси ли Заев Камчев за да не пропее за Рекет?! Дали Заев се плаши дека Камчев ќе каже каде завршиле парите од Рекет, прашува во партиското соопштение ВМРО ДПМНЕ. Првоосудениот...

Македонија 12.02.21 | 14:28

Заев тврди дека не е на чело на рекетот тежок 20 милиони евра

Премиерот Зоран Заев ги отфрла сите обвинувања наведени од страна на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски дека е дел од рекетот тежок 20 милиони евра....

Македонија 12.02.21 | 13:54

Николоски: Не е рекетиран само еден, туку повеќе бизнисмени, а вклучена е цела пирамида во СДСМ на чиј врв е Заев

Заев се наоѓа на врвот на пирамидата во случајот „Рекет“, повтори и денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски по граѓанското судско рочиште каде...

Македонија 12.02.21 | 12:26

Заев и Николоски во судница гледаат тв-прилози за „Рекет“

На денешното рочиште за случајот за клевета, во кој премиерот Зоран Заев го тужи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во судницата се гледаат телевизиски...

Македонија 31.01.21 | 14:05

Андоновски: Нема правда во случајот Рекет, ниту поткуп за Ден Дончев, ниту пак за Дијамед, ете затоа сме најкорумпирани во Европа

СДСМ и Зоран Заев се најголемите производители на корупција во Македонија. Со 4-годишното владеење на СДСМ, Македонија има историски најлош пад на 111 место на меѓународниот...

Македонија 19.01.21 | 20:59

Кој е Коки Поки и како изгледа новата рекетарска шема во СДСМ?

Kако може луксузна вила во резиденцијалниот дел на Водно, на површина од 1.658 квадратни метри, со сопствен базен, претходно користена како резиденција на шведската амбасада...

Македонија 18.01.21 | 10:17

Заев пред децата морал да објаснува дека не зел рекет од 60 милиони евра

Премиерот Зоран денеска се појави како тужител во случајот против новинарот Зоран Божиновски. Заев истакна дека ретко тужи, но оти ова ги поминале сите граници. Тој...

Црна хроника 09.01.21 | 18:37

Жител на Чегране по три години се сетил дека бил рекетиран

На 08.01.2021 во СВР Тетово, Е.М.(45) од с.Чегране пријавил дека во периодот од 2017 и 2018 година на неколку наврати му е извршена изнуда на пари од С.Е. и Б.С.(31) двајцата од с.Чегране...

Македонија 05.01.21 | 11:57

Николоски: Со „Рекет“ се покажа дека целиот систем скапува од корупција

Потпретседателот на ВМРО- ДПМНЕ Александар Николоски изјави дека со случајот „Рекет“ повеќе од јасно е дека целиот систем скапува од корупција и дека во државата корупција...

Македонија 03.01.21 | 10:25

Ковачки: Прочистувањето на судството се само празни зборови, нека го расчистат најголемиот докажан рекетарски скандал

Драган Ковачки и порача на Владата, наместо да зборува за прочистување на судството, да ја расчистат најголемата рекетарска афера во историјата на Македонија. Ќе го...

Македонија 22.12.20 | 15:22

Во пресрет на најавеното прочистување на судството, Боки 13 поднесува кривични против премиер, поранешни пратеници, министри

Во пресрет на најавите на премиерот Зоран Заев за прочистување на судството и отчетност на обвинителството, денеска извори од обвинителството информираат дека в четврток...

Македонија 12.12.20 | 15:30

Дукоски: Русковска не ја говори вистината за предметите „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“

Aдвокатот Сашо Дукоски реагира на интервјуто на Обвинителката Вилма Рускоска во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5. Тој вели дека во емисијата биле  изнесени ноторно...

Македонија 30.11.20 | 09:05

Героски за Кирацовски: Вистината е како шило, фактите што некогаш беа негирани сега се интерпретираат

Осврнувајќи се на интервјуто на Александар Кирацовски, кој за „Фокус“ зборува за неговата улога во „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“, новинарот Бранко Героски, кој прв...

Македонија 25.11.20 | 14:41

Боки кривично ќе ја гони судијката од „Меѓународен сојуз“

Бојан Јовановски најави дека кривичо ќе ја гони судијката Софче Ефремова Гаврилова. Тој најави тужба како за актуелната судика во Меѓународен сојуз ,  така и за Васка...

Македонија 14.11.20 | 17:00

Очигледно е дека Заев ѝ е миленик на обвинителката Русковска

По изјавата на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека сè уште нема јавно соопштено одлука, но ќе се донесе резолуција за отфрлање на пријавите од пратеникот Антонијо...

Црна хроника 30.10.20 | 15:32

Апелација одлучи: Боки 13 излегува од Шутка, оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина мерката притвор и определи мерка куќен притвор. „Апелациониот...

Црна хроника 26.10.20 | 13:14

Зоран Милески – Кичеец влезе во затворот во Струга

Зоран Милески – Кичеец денеска влезе во Казнено поправниот дом (КПД) Струга за отслужување на правосилната затворска казна од три години на која е осуден во случајот...

Македонија 24.09.20 | 08:06

Заев го тужи Николоски: Премиерот е навреден од изјавата дека е на врвот на пирамидата која изрекетирала 20 милиони евра

Премиерот Зоран Заев и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денеска ќе се соочат на суд поради тужба која ја поднел лидерот на СДСМ. Тој е навреден од...