Ознака: рек битола
Македонија 31.05.21 | 19:46

Мицкоски: Наместо да реагира за направените криминали, власта се занимава со луѓето коишто алармираат за тие криминали

При гостување во вестите на ТВ „Сител“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, зборуваше за моменталната политичка ситуација во државата, секојдневните...

Македонија 31.05.21 | 12:37

Фирмата која со Вице Заев одземаше тендери оди во стечај, намерата е свесно да се затвори

Фамозната фирма „СВ Инвест“ на Столе Чифлигароски, еден од луѓето кој со Вице Заев одземаше тендери на компании кои што си добиле во РЕК Битола и праќаше луѓе со Васко...

Македонија 27.05.21 | 16:44

Мицкоски за новата афера: Никаде не посочивме дека се работи за Вице Заев, тој самиот се препозна

Се препозна ли братот на премиерот Зоран Заев сам во аферата 250 илјади евра за вицето?! Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по вчерашниот на брифинг за новинари...

Македонија 27.05.21 | 14:10

Еве ѝ шанса на Рускоска да ја освежи меморијата: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде документите за рекетот од Вице

До нас пристигнаа документи кои се сомнежи и индиции за огромен криминал со државни тендери во РЕК Битола во времето на Васко Ковачевски, а укажуваат за притисок и закани...

Македонија 27.05.21 | 11:30

СДСМ треба да го осуди Вице Заев за рекетот, вака е само приватна компанија на Заеви

Самиот факт што СДСМ му е портпарол на еден лик како Вице Заев, говори дека таа партија е претворена во приватна фирма на Заеви. СДСМ наместо да ги копира изјавите на...

Македонија 26.05.21 | 14:27

РЕК Битола ја демантира аферата „250 илјади евра за Вице од Рек Битола“

АД ЕСМ и Подружница РЕК Битола ги демантираат тврдењата за, како што велат, наводен скандал во РЕК Битола поврзан со ископот на јаглен во комбинатот што денес го обзнани...

Македонија 26.05.21 | 12:39

Мицкоски отвори нова афера – 250 илјади евра за Вице од РЕК Битола

250 илјади евра за Вице од РЕК Битола е името на новата афера која денеска на средба со новинарите ја откри лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Аферата, како што...

Економија 02.04.21 | 13:20

Втори избори го ветуваат истиот трансформатор: Како е можно државната МЕПСО да стане загубар со загуба од 8,5 милиони евра?

Oва денес за што се фалат Заев, Бочварски и Рамадани во Битола е само евтин маркетинг!  И тоа по втор пат, бидејќи и пред изборите во 2020 година се фалеа со истата инвестиција...

Македонија 31.01.21 | 12:35

Транспаранеси Интернешнл констатира висока корупција, а СДСМ продолжува со склучување на коруптивни договори

Состојбата во државата е секој ден се полоша во сите сегменти на живеењето. Тоа го потврди и последниот извештај од Транспаренси Интернешнл каде Македонија има пад...

Економија 30.01.21 | 13:22

Милошоски: Дали СДСМ намерно не реализираат набавка за купување на механизација за РЕК, за да може да склучуваат милионски договори во четири очи?!

Денес би сакал со оваа прес конференција да го предизвикам вашето внимание на коруптивните набавки и договори кои што случуваат во АД ЕЛЕМ и во РЕК Битола, вели Антонијо...

Македонија 27.01.21 | 11:59

Ангелевска: Во ек на грејна сезона, РЕК Битола работи на апсолутен минимум

Во ек на грејна сезона, столбот на електроенергетскиот систем во Македонија РЕК Битола веќе подолго време работи на апсолутен минимум. Од трите блока, само третиот блок...

Економија 26.01.21 | 16:51

Чии се четирите машини за кои РЕК Битола без тендер ќе плати до 3,2 милиони евра?

Багер – гасеничар, камион – дампер, едно скипче и голем булдожер се четирите машини за кои РЕК Битола ќе плати до 3,2 милиони евра (без ДДВ). Нема тендер за закупот затоа...

Економија 25.01.21 | 20:03

Милевски: РЕК Битола го доведува под прашање снабдувањето со струја среде зима

Пеце Милевски од ВМРО-ДПМНЕ, истакнува дека РЕК Битола работи со минимален капацитет со што се доведува под прашање снабдувањето со струја среде грејна сезона т.е. среде...

Македонија 17.01.21 | 21:36

Мавровски: РЕК Битола работи со минимален капацитет и нема јаглен, се работи само со еден термо блок

РЕК Битола работи со минимален капацитет и нема јаглен, најлоша година за РЕК, се подготвува ли страшно сценарио за комплетно исклучување на РЕК Битола од електроенергетскиот...

Економија 15.01.21 | 20:38

РЕК Битола работи со минимален капацитет и нема јаглен, ова е најлошата година за РЕК

Вчерашниот ден раководството на АД ЕСМ го помина во релаксирана и забавна атмосфера во РЕК Битола, иако состојбата во Комбинатот беше повеќе од аларманта. Депонијата...

Економија 19.12.20 | 15:34

Заев: Сакаме нашата земја да биде лидер во регионот во поглед на користење чиста обновлива енергија

Премиерот Зоран Заев на промоција на шест нови еко-автобуси во РЕК Битола, изјави дека заштитата на животната средина во минатото била запоставена, а сега претставува...

Економија 26.11.20 | 23:02

Мицкоски со нов скандал – Дали полициски службеник менувал белешки за случај во РЕК Битола, бидејќи се споменувале имиња блиски до фамилијата Заеви

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата Клик Плус обелододени нов скандал каде посочува дали висок полициски финкционер на...

Црна хроника 20.08.20 | 09:50

Загина работник во рудникот Суводол во РЕК Битола

При несреќен случај во Рудникот Суводол во РЕК Битола, синоќа при работа со градежна машина, животот го загуби работник В.К. 60 години, информираат од РЕК Битола. Во моментот...

Економија 23.06.20 | 18:06

РЕК Битола за една година ги дуплирала испуштениот сулфур диоксид и прашина

Емисиите на прашина во РЕК Битола се 2,5 пати повисоки од дозволеното, но најголем проблем стануваат емисиите на сулфур диоксид од електраната – тие се дуплирани за...

Македонија 22.06.20 | 11:15

ЈО молчи за рекетот од 240.000 евра на Ковачевски во РЕК Битола, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Власта со денови молчи, а ЈО не презема ништо за рекетот од 240.000 евра кој го правел Васко Ковачевски во РЕК Битола, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение испратено...