Ознака: рејтинг
Економија 19.02.22 | 13:34

МФ: „Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава

Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава, ББ-со стабилен изглед. Стабилниот изглед, како што се наведува во извештајот...

Скопје 09.12.21 | 10:46

Дали Агенцијата „Рејтинг“ незаконски испитувала јавно мислење финансирано и нарачано од Град Скопје за лични потреби на Шилегов во изборната кампања?

Агенцијата за испитување на јавното мислење „Рејтинг“ во два наврати, на 25.09.2021 година и 11.10.2021 година објавила резултати од испитување на јавното мислење за рејтинзите...

Економија 06.11.21 | 10:48

„Фич“: Денарот останува стабилен, банкарскиот систем ја потврди отпорноста на пандемичниот шок

Денарот останува стабилен – фиксниот курс е клучно сидро на стабилноста на македонската економија. Девизните резерви достигнаа 3,7 милијарди евра во септември и со...

Македонија 10.10.21 | 12:39

Курц падна, но Заев само така се држи на власт: Фали ме, „Рејтинг“, оти ќе ти ги секнам милионите

Доцна синоќа светските медиуми објавија дека австрискиот канцелар Себастијан Курц поднел оставка во услови на истрага за тоа дали користел државни средства за да плати...

Економија 24.08.21 | 10:45

„Стандард и Пурс“ посочува дека долгот ќе урива нови плафони

Долгот на државата е брзорастечки. Кредитната агенција „Стандард и Пурс“ во својот извештај наведува дека државниот долг ќе продолжи да расте и во 2024 година и ќе достигне...

Македонија 14.08.21 | 09:44

Американскиот институт НДИ потврди дека рејтингот на СДСМ драматично паѓа, никој не им верува на криминалците

Црвен картон од граѓаните за катастрофалните политики на дезертерот Зоран Заев и СДСМ. Американскиот институт НДИ потврди дека рејтингот на СДСМ драматично паѓа,...

Македонија 05.08.21 | 14:40

Стоилковски: Над 150.000 евра добил „Рејтинг” на Спасов за „консултации” и за „анкети” за три години, а 400.000 евра било скапо за одржување на авионите

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на својот фејсбук профил објави коментар на Никола Спасов. Ова е Никола Спасов, сопственик на агенција “Рејтинг”,...

Македонија 31.07.21 | 11:04

Зошто се случува операција за спасување на владата на Заев, ако СДСМ е толку многу силна на анкетите

На добро информираната јавност не и е јасно зошто се случува операција за спасување на владата на Заев ако СДСМ е толку многу силна на Анкетите како што тврди оваа партија. Откако...

Македонија 12.06.21 | 20:49

Лагите на СДСМ за црните листи се поради рејтингот на Заев кој вртоглаво паѓа

Наводите околу црните листи на САД се последица на вештачкиот лажен амбиент создаден од лажните кујни на власта за да се спаси рејтингот на Заев кој е во паѓа поради...

Македонија 24.04.21 | 12:32

Милошоски: Среде пандемија, власта плаќа 102.000 евра од буџет за мерење на рејтингот

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на фејсбук објави документ од системот за јавни набавки, според кој, владеачките партии ќе го мерат рејтингот на владините...

Македонија 09.03.21 | 10:47

Рејтингот удолу – лудоста угоре: Заев бара спас од уценетиот Тодоров и од Јанчев

Само неколку дена откако со само 62 пратеници Заев доби доверба на влада, лидерот на СДСМ посегна по нови „шибицарски“ финти. Сосема неочекувано тој даде понуда до ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 30.12.20 | 10:02

Урнисаниот рејтинг на Заев, Филипче и Димитров ја принуди власта да си нарачува анкети против Мицкоски

Оркестрираниот напад кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој доаѓа од владината Телма воопшто не е случаен.Тој доаѓа во период кога рејтингот на Зоран Заев...

Македонија 03.11.20 | 16:22

Во ек на пандемија Филипче се грижи за сопствениот рејтинг наместо за здравјето на граѓаните

Дали Македонија има министер за здравство или само функционер кој во ек на пандемија повеќе е загрижен за сопствениот рејтинг, отколку за здравјето и животите на граѓаните?...

Свет 04.07.20 | 21:15

Рекорден број на земји со намалени кредитни рејтинзи

Во првата половина на 2020 година, рејтинг агенцијата Fitch Ratings го намали кредитниот рејтинг на рекорден број земји, дури на 33, а работата сè уште не е завршена, бидејќи пандемијата...

Македонија 26.05.20 | 16:18

Јаневски: Филипче бе, рејтинг бате, рејтинг, е*еш вирус, нели?

Филипче бе, а да не е ова со меркиве зашто на Муртино и на пајакот од Куманово им требаат избори? прашува колумнистот Дарко Јаневски, коментирајќи ги одлуките на комисијата...

Македонија 23.12.19 | 19:00

Идејата за моќно ВМРО-ДПМНЕ реална цел: Христијан Мицкоски – од успешен професор до перспективен европски лидер

Поминаа точно две години од Валандовскиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, на кој со поддршката од 376 делегати Христијан Мицкоски стана третиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во време...

Македонија 30.09.19 | 11:37

Мицкоски со најголем раст на рејтингот, ВМРО-ДПМНЕ убедливо пред СДСМ

Како ново лице на главната политичка сцена во Македонија, кое се појави пред нешто повеќе од две години кога го наследи Никола Груевски на лидерското место во ВМРО-ДПМНЕ...

Балкан 18.09.19 | 10:01

Нова демократија со водство од 14,5 отсто пред СИРИЗА

Владејачката партија во Грција, Нова демократија, има предност од 14,5 отсто во однос на СИРИЗА, според последното истражување на јавното мислење од 14 до 16 септември, спроведено...

Македонија 29.06.19 | 14:41

Фрустрациите од падот на рејтингот, СДСМ и Заев ги лекуваат со монтирани апсења и дефокусирање со Парада на гордоста

Свесни се во СДСМ, а свесен е и Заев дека и покрај сиот ветар од меѓународната заедница, но и од моќта што ја овозможува власта, ВМРО-ДПМНЕ предводено од Христијан Мицкоски...

Македонија 28.06.19 | 12:59

Рејтинзите зборуваат: Додека на ВМРО-ДПМНЕ континуирано расте, на СДСМ вртоглаво опаѓа

Доколку утре се одржат парламентарни избори секој четврти граѓанин (25%) би гласал за ВМРО-ДПМНЕ, а пак за СДСМ би гласале 23.1%, покажуваат резултатите од најновата анкета...