Ознака: Регион
Балкан 17.07.20 | 14:57

Нови 218 случаи на коронавирус во БиХ, три лица починаа

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина забележани се три нови жртви на коронавирус, од кои две во Федерацијата БиХ, а една во Република Српска. Вкупниот број жртви...

Кошарка 29.06.20 | 19:52

Кошаркарската АБА лига сезоната ќе ја започне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот...

Македонија 03.06.20 | 11:55

Филипче: Смртноста не е најголема во регионот, професионално ја водиме работата

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека смртноста во Македонија од ковид-19 не е најголема во регионот и тие професионално ја водат работата. На прашањето дали...

Свет 29.05.20 | 13:58

Светска банка: Можно е училиштата во регионот да не се отворат до следната учебна година

Пандемијата на Ковид-19 веќе имаше длабоко влијание врз образованието и ќе ги влоши веќе постоечките проблеми и нееднаквости во образованието во регионот. Минимизирањето...

Македонија 25.05.20 | 21:14

Мицкоски: Немаме успешно справување со корона кога сме рекордери по бројот на загубени животи

Едно е што мисли власта, а друго е што говорат бројките. Ние немаме успешно справување со кризата кога сме рекордери во регионот по починати лица на милион жители, рече...

Калеидоскоп 04.05.20 | 18:38

„Соседите се простуваат од легендата“: Регионалните медиуми за Вучиќ

Денеска јавноста буквално се шокираше од веста за смртта на познатиот македонски водител, пејач, музичар и композитор Драган Вучиќ на 65 годишна возраст. Според официјалните...

Калеидоскоп 18.02.20 | 15:51

Швајцарија е најскапа земја за живеење, Македонија на 113 место

Анализата на деловниот магазин „Ceoworld“ рангира 132 земји во светот кои се најскапи за живеење, како и оние каде се најприфатливи условите за живот. Швајцарија и Норвешка...

Македонија 09.10.19 | 21:20

Добредојдена е секоја иницијатива за зајакнување на регионалната соработка

Добредојдена е секоја иницијатива што оди во насока на зајакнување на регионалната соработка, како критериум и во ЕУ агендата и што ја забрзува евроинтеграцијата на...

Балкан 09.08.19 | 10:14

Регионалните медиуми за снимките за „Рекет“: Се тресе владата во Скопје

Целиот регион веќе со денови пишува за скандалозниот Рекет на Бојан Јовановски познат како Боки 13. Утрово речиси повеќето српски медиуми бурно следејќи ја ситуацијата...

Сервиси 14.05.19 | 21:11

Вонредна состојба поради невремето во регионот: Што ја очекува Македонија?

Вонредна ситуација е прогласена во земјите во регионот, каде невремето направи хаос низ градовите. Искршени стебла, повредени лица, откорнати крово, поплавени улици...

Свет 05.05.19 | 09:20

3,6% е невработеноста во Унгарија, регионот, далеку од развиените земји на Европската унија

Стапката на невработеност во САД во април падна на најниско ниво во изминатите 49 години, покажуваат податоците на американското Министерство за труд. Стапката на невработеност...