Ознака: референдум
Македонија 02.10.19 | 08:40

Шекеринска: Една година по референдумот направивме тектонски промени

За една година по референдумот направивме тектонски промени, смета вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Успеавме да го заземеме нашето место...

Македонија 01.10.19 | 18:01

Зеколи: Aко им беше лесно да прогласат пропаднат Рeферeндум за успешен, колку ќе им треба украдени избори да прогласат за фeр и дeмократски?

Место да цупка у место и чека спac од такви како Веруш, опозицијата и јавноста би требало да се запраша: ако на Заев, Али, САД и ЕУ им беше така лесно да прогласат пропаднат...

Македонија 30.09.19 | 21:37

Заев и денес тврди дека референдумот успеал

Пред една година 610.000 граѓани гласаа „ЗА“ нашите најголеми стратешки цели: членството во НАТО и ЕУ, напиша премиерот Зоран Заев на „Твитер“ по повод една година од...

Македонија 29.09.19 | 22:02

Дурловски: 30 септември е мојот датум за препорака

Во пресрет на годишнината од пропаднатиот референдум за Преспански договор поради масовниот бојкот, оперскиот пејач Игор Дурловски со пригодна порака на Фејсбук со...

Македонија 29.09.19 | 19:40

Силјановска: 30 септември е Ден на победата на граѓанската тишина над авторитарната и тоталитарна врева

Професорката Гордана Силјановска Давкова во колумна пишува за ланскиот референдум, за промена на уставното име на државата. Силјановска, која беше претседателски кандидат...

Свет 10.09.19 | 15:59

Блер: Само нов референдум може да ја надмине кризата со Брегзит

Само втор референдум за членството на Велика Британија во ЕУ, а не предвремени парламентарни избори, може да ја решат кризата околу Брегзит, изјави поранешниот британски...

Македонија 13.07.19 | 18:14

Референдумот за името се одржа на 8 септември 1991 година

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Алсат М телевизија посочи дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на прашањето за името е кристално...

Балкан 28.04.19 | 14:55

Во Хрватска собираат потписи за референдум за намалување на возраста за пензионирање

  Хрватски синдикати почнаа да собираат потписи за референдум за намалување на старосната граница за пензионирање од 67 на 65 години. Во декември Парламентот на Хрватска...

Македонија 16.04.19 | 22:50

Мицкоски: Дојде човек кој ми призна дека се полнеле кутии за време на референдумот, ОЈО знае за ова, а не реагира

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 објави скандал поврзан со гласањето на референдумот на 30-ти септември...

Македонија 08.04.19 | 19:45

По неуспешен референдум државници се извинуваат и си заминуваат, ама нашиов остана…

Професорката Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат поддржан од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на осмиот ден од предизборната кампања се претстави...

Македонија 14.02.19 | 21:41

Шеесет и шест медиуми поделиле 900.000 евра за пропагирање на референдумот

Балканска истражувачка известувачка мрежа (БИРН) објави дека 66 медиуми во Македонија добиле дел од колачот од 900.000 евра што Парламентот ги распределил за пропагирање...

Балкан 12.02.19 | 15:16

Вучиќ: Да изгубев на референдум како Заев ќе си поднесев оставка

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за телевизијата „Хепи“ рекол дека не постои ниту едно решение за Косово и Метохија ако истото не биде прифатено...

Балкан 05.02.19 | 18:48

Вучиќ: Нема да си играм како во Македонија со референдум на кој народот вели дека е ‘против’, а вие во Собранието гласате ‘за’

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за телевизијата „Хепи“ рекол дека не постои ниту едно решение за Косово и Метохија ако истото не биде прифатено...

Балкан 05.02.19 | 09:32

Вучиќ: Никогаш не би си играл со референдуми како во Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, порача дека ниту едно решение за Косово нема да постои ако не го прифати мнозинството од народот, во тој контекст посочувајќи...

Македонија 31.01.19 | 12:08

Заев: Преспанскиот договор го поддржуваат 70 отсто од граѓаните иако на референдумот излегоа 37%

Иако референдумот пропадна, граѓаните го поддржуваат Преспанскиот договор, сметаа премиерот Зоран Заев, кој во интервју за босанската телевизија Н1 откри дека според...

Вести 28.01.19 | 13:53

Тодор Петров ја повлече иницијативата за потписи за нов референдум за името

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров ја повлече иницијативата за собирање на 150.000 потписи за нов референдум за името. Претседателот на Собранието...

Македонија 14.01.19 | 16:34

Ако се соберат 150.000 потписи, ќе следува нов референдум за името

Ќе се собираат 150 илјади потписи за распишување на нов референдум за името. Матичните собраниски комисии оценија дека е уредна инцијативата на Тодор Петров за распишување...

Балкан 13.01.19 | 14:16

Каменос бара референдум за Преспанскиот договор

Лидерот на „Независни Грци“ на денешната средба со грчкиот премиер побарал да се одржи референдум за Преспанскиот договор. На средба со новинарите тој го повтори барањето...

Македонија 28.12.18 | 11:31

Тодор Петров ќе собира 150.000 потписи за референдум против Македонија

Претседателот на Светскиот македонски конгрес (СМК), Тодор Петров, вчера до претседателот на Собранието Талат Џафери поднел предлог за покренување граѓанска иницијатива...