Ознака: ребаланс
Економија 14.10.20 | 10:07

Со ребалансот се планира повеќе пари за невладините, за мебел, за привремени вработувања

Државата ќе плати двојно повеќе пари на извршители по извршни исправи. Повеќе пари ќе се потрошат за привремени вработувања, купување мебел, трансфери кон невладини...

Економија 05.10.20 | 13:17

Владата го усвои ребалансот на буџетот

Владата вчера на седница го усвои ребалансот на буџетот за 2020 година. Ова е втор ребаланс што се прави годинава, а произлегува од потребата за имплеметација на четвртиот...

Економија 28.09.20 | 21:06

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат каде што ќе дадат резултати

Буџетираните средства не се за на хартија, тие треба да се реализираат, за да може да се поттикне економската активност, изјави вечерва министерот за финансии, Фатмир...

Економија 15.05.20 | 20:38

Славески: Ребалансот на Буџетот е доказ дека економската ситуација не е приоритет на оваа влада, туку грабежот и делењето на тендери

Конечно владата предложи ребаланс на Буџетот на Република Македонија за 2020 година, како што разбравме од пресот на министерката за финансии Нина Ангеловска. Најпрво...

Економија 08.05.20 | 20:08

Гордана Димитриеска-Кочоска: Ангеловска се води од месец април за тоа како ќе ги предвидат приходите до крајот на годината

Гордана Димитриеска-Кочоска, дополнителна заменичка министерка за фининасии во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за ребалнсoт на буџетот и посочи дека за...

Економија 19.09.19 | 13:46

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот на Буџетот ја покажува неефикасноста на институциите

Денеска на Комисијата за финансирање и буџет ни беше презентиран Ребалансот на буџетот на Република Македонија за 2019 година очигледно направен од човекот кој што толку...

Економија 19.09.19 | 09:29

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот е точка на дневен ред во матичанта...

Економија 03.09.19 | 09:14

Ребалансот на Буџетот на владина седница

Ребалансот на Буџетот за 2019 година подготвен од Министерството за финансии, а во чија крајна фаза се вклучи и новата министерка Нина Ангеловска, денеска треба да биде...