Ознака: ребаланс
Економија 11.07.22 | 16:36

Жестока собраниска расправа за ребалансот на Буџетот: Опозицијата вели расипнички, власта дека е развоен

Денеска почна расправата за ребалансот на Буџетот на пленарна седница која може да трае најмногу до пет дена, а која предизвика жестока расправа во Соранието. Опозицијата...

Култура 08.07.22 | 14:31

Костадиновска-Стојчевска: Уметниците се известени за кратењето и тие прифатија да работат и со намалени средства од Министерството за култура

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска изјави дека и покрај тоа што со ребалансот на буџетот се кратат околу 30 отсто од средствата за културните...

Економија 01.07.22 | 15:07

На Комисијата за финансирање и буџет амандманска расправа за ребалансот на Буџетот

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа за Предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, во рамки на 38-та седница. На денешното продолжение,...

Економија 23.06.22 | 19:28

Комисијата за финансирање и буџет разгледа 20 амандмани на ребалансот, не прифати ниту еден

На денешниот седми ден од амандманската расправа за Предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година на Комисијата за финансирање и буџет, беа разгледани 20 амандмани, а не...

Економија 21.06.22 | 14:32

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ крати од развојот, предвидува 15.7% помалку во развојната компонента на буџетот

Од ВМРо-ДПМНЕ реагираат за тоа што СДСМ крати од ставките за развој, односно предвидува 15.7% помалку во развојната компонента на буџетот. Власта крати 2.2 милијарди денари...

Македонија 15.06.22 | 21:38

Здравковски: Власта со ребалансот планира да ги блокира општините за да ги обвинува градоначалниците дека не работат

Со ребалансот на буџетот нема никакви големи промени за подобрување, туку има намалување на индустријата и власта создава механизам за блокада на општините преку намалување...

Економија 13.06.22 | 14:03

Стојаноски: Граѓаните можат да си дозволат само еден оброк дневно, а Владата троши народни пари за небитни работи

Ние сме држава во која голем дел од домаќинствата можат да си дозволат само еден оброк дневно, а владата не престанува да троши народни пари за работи кои се се, освен...

Економија 01.06.22 | 19:49

Пред ребалансот на Буџетот Владата најави нов пакет антикризни мерки

Пред претстојниот ребаланс на Буџетот, Владата најави нов пакет антикризни мерки кои ќе бидат насочени кон ранливите категории на граѓани и кон стопанството. Владата...

Економија 21.05.22 | 17:24

ВМРО ДПМНЕ: Ребалансот на Буџетот ги покажува безидејните политики на власта

Како што буџетот за 2022 не беше развоен и не обезбедуваше подобар стандард на граѓаните, така и презентираниот ребаланс нема да ги промени економските состојби. Напротив...

Економија 21.05.22 | 13:16

Со ребалансот на буџетот Владата ќе крати 200 милиони евра непродуктивни трошоци

Овој ребаланс е соодветен и навремен финансиски план на политики кои би се преземале за годинава да го завршиме циклусот на заздравување на економијата и стандардот...

Економија 06.05.22 | 14:19

Ковачевски: Ребалансот до крајот на мај во Собранието, пресметките на расходната страна готови, се прават на приходната

Ребалансот е во фаза на подготовка. Направени се калкулациите на расходната страна и сега се прават на приходната страна, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски,...

Економија 21.04.22 | 22:42

Бесими: Со ребалансот на Буџетот нула средства за мебел и возила, а повеќе за енергенси

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, најави дека со ребалансот на Буџетот ќе се кратат средства за мебел и возила, а ќе се додаваат за електрична енергија и енергенси. Во...

Економија 14.03.22 | 22:32

Повторно тие на удар: Со ребаланс на буџетот ќе се крати од капиталните инвестиции

Фатмир Бесими, министер за финансии во интервју во емисијата Анализа на телевизија 24 вели дека со ребаланс на буџетот кој го планираат ќе кратат од капиталните инвестиции,...

Економија 27.02.22 | 20:36

Кадиевска: Итно е потребен ребаланс и власта да ги прифати мерките за да се неутрализира високата инфлација

Државата мора да се прилагоди на новонастаната ситуација, веќе сме влезени во стагфлација, тоа е состојба на стагнација на економија и инфлација. Власта требаше да го...

Скопје 30.07.21 | 19:08

Во Општина Гази Баба градоначалникот се обидува на сила да донесе ребаланс на буџетот

За прв пат во историјата на општина Гази Баба се носи ребаланс кој не е поминат на комисија, и без можност за поднесување на амандмани. Се кршат закони, процедури и деловник...

Економија 28.07.21 | 14:13

Фајнанс Тинк: Наместо дување на капиталните расходи, потребен е фокус на ефикасноста на трошењето

Фајнанс Тинк во својот коментар за ребалансот на Буџетот за 2021 година порачува дека тој претставува „најгломазниот план од постоењето на државата кој треба да овозможи...

Економија 26.07.21 | 18:07

Пренџов: Ребаланс треба да има за вистински работи, а не за поткуп пред избори

Љупчо Пренџов од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ „За обнова на Македонија“ на денешната дебатата на собраниската седница се осврна на тоа дека парите од ребалансот...

Економија 19.07.21 | 21:41

Ребалансот дополнет, се враќа во Собранието на усвојување

По завршената амандманска расправа во комисиите на Собранието, Владата го дополни предлогот за ребалансот на Буџетот за 2021 година. Дополнетиот ребаланс ќе биде вратен...

Економија 17.07.21 | 19:15

Вкупните расходи на Буџетот се зголемуваат за 11,3 проценти: Заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот

Собраниската Комисија за финансирање и буџет ја заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот. Прифатени се осум амандамни на ребалансот на Буџетот, од вкупно...

Економија 12.07.21 | 18:14

Заврши првиот ден од амандманската расправа за ребалансот на Буџетот

Заврши првиот ден од амандманската расправа за ребалансот на Буџетот во собраниската Комисија за финансирање и буџет. Продолжението е закажано за утре во 11 часот. Пред...