Ознака: реал мадрид
Останати спортови 04.06.23 | 12:57

Бензема и официјално го напушта Реал Мадрид

Реал Мадрид ја објави одлуката на Карим Бензема да го напушти клубот ова лето. Претходно се дозна дека 35-годишниот напаѓач добил понуда од Ал-Итихад од Саудиска Арабија....

Кошарка 21.05.23 | 22:37

Во крајно драматичен финиш Реал Мадрид по 11. пат стана европски кошаркарски шампион

Екипата на Реал Мадрид во Каунас го победи Олимпијакос со 79:78 и по 11. пат се искачи на европскиот кошаркарски трон. Финалето на Евролигата беше неизвесно до самиот крај....

Кошарка 19.05.23 | 22:30

Реал Мадрид ја сруши Барселона и против Олимпијакос ќе игра за 11. европска титула

Реал Мадрид го доби евролигашкото „Ел класико“, победувајќи ја Барселона со 73:66 (18:18, 18:24, 22:13, 15:11) во полуфиналето на Фајнл фор турнирот на Евролигата во Каунас, Литванија. Со...

Фудбал 17.05.23 | 11:38

Зошто играчите на Реал Мадрид си ги мирискаат испотените дресови?

Непосредно пред судијата да означи почеток на натпреварот, играчите на Реал одат на клупата за физиотерапевтите да им ги намачкаат градите со чудотворна маст. Со тоа...

Фудбал 10.05.23 | 08:46

Реал Мадрид оштетен, топката ја мина гол линијата при голот на Де Брујне

Реал Мадрид вечерва ремизираше на домашен терен со Манчестер сити во првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите – 1:1. Стрелец на голот за Реал беше Винисиус...

Фудбал 07.05.23 | 10:08

Реал по 20. пат го освои Купот на Кралот

Реал Мадрид синоќа ја победи Осасуна со 2:1 во финалето на Купот на Кралот. Головите за Реал ги постигна Бразилецот Родриго (2. и 70. минута), додека Торо во 58. минута погоди...

Кошарка 01.05.23 | 18:23

Пред утрешниот меч во Белград: Кошаркарите на Реал бараат никој да не им се приближува

Шпанскиот кошаркарски клуб Реал побара да има дополнително обезбедување за утрешното гостување во Белград во рамки на третиот четвртфинален натпревар во Евролигата...

Фудбал 23.04.23 | 09:05

Анчелоти го критикува квалитетот на теренот на стадионот на Реал Мадрид

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, по победата над Селта со 2:0 во 30. коло на Ла Лига, ја критикуваше состојбата на теренот на стадионот Сантјаго Бернабеу во Мадрид. „Кралскиот...

Фудбал 16.04.23 | 18:44

Крос останува во Мадрид, се чека и Модриќ да го продолжи договорот

Тони Крос потпиша нов едногодишен договор со Реал Мадрид и на „Сантијаго Бернабеу“ и заедно со овој договор ќе остане цела деценија во клубот, објави весникот „Марка“. Германецот...

Кошарка 08.04.23 | 19:43

Скариоло во сериозни разговори за да биде иден тренер на на Реал Мадрид

Италијанскиот кошаркарски тренер, Серџо Скариоло, е главниот претендент од идната сезона да биде нов тренер на Реал Мадрид. Според новинарот на „СДНА“, Георге Закас,...

Фудбал 12.03.23 | 11:18

Винисиус: Кога постојано ме фаулираат судиите не обрнуваат внимание, а кога јас ќе направам и најмал фаул веднаш жолт картон

Фудбалерот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор изрази критики за судењето во шампионатот на Шпанија. Бразилецот смета дека не е заштитен од грубите стартови врз него, а...

Фудбал 22.02.23 | 07:56

Кој не го гледаше мечот многу пропушти: Kaква ноќ за Реал на “Енфлилд“

Екипите на Реал Мадрид и на Наполи се пред пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите, откако вечерва во првите натпревари од осминафиналето забележаа гостински...

Фудбал 09.02.23 | 09:27

Реал на чекор да стане најдобар на светот

 Реал Мадрид постави рекорд на Светското клупско првенство во Мароко со пласманот во финалето по петти пат. Избраниците на Карло Анчелоти синоќа го совладаа „Ал-Ахли“...

Фудбал 31.01.23 | 22:06

Почнува Светското клупско првенство, Реал Мадрид главен фаворит

Мароко од утре до 11 февруари првпат во својата историја ќе биде домаќин на Светското клупско првенство, на кое ќе настапат седум екипи, победници на најсилните континентални...

Кошарка 10.01.23 | 23:25

Црвена звезда капитулира во последната четвртина

Шпанскиот Реал Мадрид се искачи на првото место во кошаркарската Евролига со скор 12-6, откако вечева го совлада во Белград тимот на Црвена звезда 79:59 (25:16, 13:18, 19:17, 22:8). Српскиот...

Фудбал 31.12.22 | 16:54

Кристијано Роналдо го запишал синот во академијата на Реал Мадрид каде ќе игра со детето на Марсело

Кристијано Роналдо го однел својот син, Кристијано јуниор, во младинските категории на Реал Мадрид. Со таквиот потег на португалската фудбалска ѕвезда, неговиот 12-годишен...

Фудбал 14.12.22 | 17:07

Роналдо почна да тренира во базата на Реал Мадрид

Кристијано Роналдо е забележан во базата на Реал Мадрид, пренесува „Relevo“. Фудбалерот доби дозвола од мадридскиот клуб да ја одржува формата во тренинг комплексот Валдебебас. Роналдо...

Фудбал 26.10.22 | 08:23

Прв пораз на Реал во ЛШ

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти се осврна на поразот од Лајпциг (2:3) синоќа во натпреварот од 5. коло од групната фаза на Лигата на шампионите. – Штом го примивме...

Фудбал 23.10.22 | 17:55

За Анчелоти овој Реал е најдобрата екипа што ја тренирал

Тренерот на актуелниот европски и шпански првак Реал Мадрид, Карло Анчелоти, во суперлативи зборуваше за своите фудбалери, кои сè уште немаат пораз во новата сезона...

Фудбал 12.10.22 | 09:24

Крваво заслужен гол: Рудигер доби 20 конци на главата

Фудбалерот на Реал Мадрид, Антонио Рудигер, се здоби со голема рана по судир со голманот на Шахтјор на синоќешниот дуел од 4.коло во Лигата на шампионите. Дефанзивецот...