Ознака: разговор
Балкан 16.06.21 | 18:00

Европската интеграција на Македонија не била тема на средбата меѓу Радев и Бајден

Прашањето за европска интеграција на Македонија не било разгледано за време на краткиот разговор помеѓу претседателот Румен Радев и претседателот на САД Џо Бајден,...

Македонија 22.10.20 | 17:30

Заев: Нема да дозволиме причини за нови одлагања, членството во ЕУ е наша свечена обврска

Во разговорите со европските членици изразивме надеж дека подготвеноста на Македонија ќе се формализира и со усвојување на рамката за преговори на почетокот на идниот...

Македонија 26.06.20 | 18:21

Мицкоски: СДСМ во страв и нервоза од изборен пораз, преминува кон насилство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска преку видео-врска оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која. На средбата се разговарало...

Македонија 20.06.20 | 12:04

Гајзер: Заев е минато во политичката арена, случајот „Рекет“ е само почеток

Се надевам, како и поголемиот број Македонци, дека пресудата за случајот „Рекет“ е само почеток. Мислам дека јасно докажав дека врвот на криминалната пирамида бил политички,...

Црна хроника 14.05.20 | 15:32

Нинџа од затворот во Штип, донесен во Скопје на разговор со Рускоска

Од затворот во Штип, кај Обвинителката Вилма Рускоска. Александар Василевски Нинџа обвинет за собраниските настани од 27 април, денеска имаше средба во обвинителството...

Култура 12.02.20 | 10:28

„Ум за медиум; медиумите на крстопат“-промоција и разговор во „Јавна соба“

На 13 февруари (четврток) во 19 часот во Јавна соба (во Конференциската сала) ќе се одржи промоција и разговор насловен „Ум за медиум; медиумите на крстопат“. Во разговорот...

Свет 10.11.19 | 08:35

За да се спаси импичмент, Трамп најави обелоденување на транскрипт од неговиот втор разговор со Зеленски

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека Белата куќа утре ќе обелодени транскрипт од вториот разговор со претседателот на Украина, Володомир Зеленски. Трамп...

Култура 16.10.19 | 13:29

Рубенс Корубин: Во атељето заборавам на се, таму станувам друг човек

Академскиот сликар Рубенс Корубин, кој 27 години беше професор на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, денеска имаше средба со студенти на која зборуваше за своето...

Македонија 20.09.19 | 18:35

Вековна демократија како Шведска порача дека Македонија не е правна држава

Алфа телевизија имаше ексклузивна можност да зборува со Дејан Давидовски, првостепено осуден за настаните на 27 април. Тој во моментот е во Шведска, држава членка на...

Македонија 14.07.19 | 14:02

Заев потврди дека нема капацитет да ја води државата и е срам за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ никогаш не било против договор со Грција, но договорот што го постигна Зоран Заев мораше да биде подобар. Доколку и Грција покаже спремност за тоа, не гледаме...

Македонија 09.07.19 | 15:40

Заев се слушал до доцна во ноќта, но не успеал да најде причина за да понесе одговорност

Ако сум издал државна тајна која што нанесува штета на мојата земја и те како сум спремен да поднесам одговорност. Синоќа до касно, како и вие веројатно, така и јас, слушав...

Македонија 28.06.19 | 21:44

,,Генсекот” на Заев договара спорен тендер вреден 7 милиони евра

Експрес.мк објави разговор меѓу тројца високи државни функционери за тендер финансиран од Европската Банка за Обнова и Развој (EBRD). Според порталот транскриптот и аудио...

Македонија 04.04.19 | 16:50

Телефонски разговор Заев-Меркел

Премиерот Зоран Заев во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел побарал поддршка во врска со одлуката за почеток на преговорите со Македонија...

Македонија 21.01.19 | 15:54

Вознемирен функционер на СДСМ му се јавува на уредник: Снимај, Македонија да слушне!

Претседателот на СДСМ Кичево, Игор Лазаревски, незадоволен од напис за него му се јавува на уредник на порталот „Охридскај“ на телефон и го тера да го снима разговорот...

Македонија 06.01.19 | 21:04

Разговор со Груевски, ексклузивно за „Инфомакс“: Заев да може би ме удавил во капка вода, а не пак да ми помогнат да ја напуштам земјата!

Новинар на „Инфомакс“ имаше подолг разговор со лице блиско до Никола Груевски, кое неодамна беше во Будимпешта каде неколку дена се дружеше со човекот кому Унгарија...