Ознака: раст
Свет 16.09.21 | 15:16

Цената на храната вртоглаво расте

За владите ширум светот, поскапувањето на храната во нивната земја може да има висока политичка цена. Прашањето е дали можат да сторат доволно за да спречат нејзино...

Економија 09.09.21 | 15:43

Се поскапува: Цените на мало за една година се зголемија за 4,9 отсто

Трошоците на животот во август годинава се за 0,6 отсто повисоки во однос на јули 2021, а цените на мало пораснале за 0,4 отсто. Во однос на август 2020 година, пак, трошоците...

Економија 06.09.21 | 14:05

Раст од 13,1 на БДП во вториот квартал од годинава

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за второто тримесечје од 2021 година е 13,1, при што извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 62,2 отсто, а увозот...

Македонија 26.07.21 | 10:48

ВМРО ДПМНЕ: Платите растат единствено во главата на Заев

Платите растат единствено во главата на Заев, велат од ВМРО ДПМНЕ. Реалноста во Македонија е дека над 65 проценти од вработените работат за месечна плата помала од 25 илјади...

Свет 15.07.21 | 08:46

Кинеската економија со раст од 12,7 во првата половина од годинава

Кинеската стапка на економски раст во првата половина на оваа година беше 12,7 проценти, се вели во извештајот на Централното биро за статистика на Народна Република...

Економија 29.06.21 | 12:21

ЕБОР ја зголеми прогнозата за економски раст на Македонија на четири проценти

ЕБОР ја зголеми прогнозата за економски раст на Република  Македонија за оваа година на четири проценти. Тоа е за еден отсто повеќе од проценката во септември 2020. За...

Економија 02.06.21 | 13:25

Славески: Срамота во период на криза власта да зголемува даноци на граѓаните, од ветените 5% БДП секоја година добивме 0.7% за четири години

На панел дискусијата организирана од ВМРО-ДПМНЕ „Четири години Заев, четири години украден живот. Доста е!“, свое обраќање имаше Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија 24.05.21 | 09:34

Граѓаните од економските политики на СДСМ добија само раст на даноците

Граѓаните од економските политики на СДСМ добија само раст на даноците. Поради економските политики на СДСМ над 60.000 граѓани ги изгубија своите работни места. СДСМ не...

Економија 12.05.21 | 14:35

ЕК очекува раст на македонската економија за 3,7 отсто оваа година

Економското опоравување на Македонија, кое нагло запре во 2020 година, бидејќи пандемијата ја погоди домашната и странската побарувачка, во текот на 2021 и 2022 година, се...

Економија 06.05.21 | 14:07

Извозот со раст од 29 отсто во првиот квартал

Извозот на стоки од земјава во првиот квартал годинава бележи раст од 29 отсто во однос на тој период лани, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци...

Свет 16.03.21 | 10:37

Трет бран, во Германија експоненцијално расте бројот на заразени со Ковид-19

Епидемиологот Дирк Брокман од германскиот Институт за заразни болести „Роберт Кох“ денеска изјави дека Ковид-19 експоненцијално се шири во Германија. Во моментот сме...

Свет 09.03.21 | 12:50

ОЕЦД ја зголемува прогнозата за глобалниот економски раст на 5,6 отсто за 2021 година

Глобалната економска перспектива значително се подобри во последните месеци, според ОЦДЕ, која смета на комбинираните ефекти од планот на Бајден и вакцинацијата. Имено,...

Економија 25.01.21 | 20:48

Димитриеска-Кочоска: Граѓаните и фирмите немаат доверба во државата, повеќе бруто инвестиции имало за време на воениот конфликт, отколку денес

Членката на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска-Кочоска, во вечерашното издание на „24 Анализа“ на ТВ 24изрази сомнеж дека економијата ќе закрепне и дека оди во нагорна...

Економија 23.01.21 | 15:09

Димитриевска – Кочоска: Растот проектиран од владата од 4,1% за 2021 година нема да се случи и е нереално проектиран

Членот на извршниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ Гордана Димитриевска Кочоска истакна дека приходите се нереално проектирани за 2021 година а тие се засноваат на предвидувањата...

Економија 14.01.21 | 11:03

Бесими: Оваа година економијата ќе се врати на патеката на економски раст

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, на Форумот на Централна и Источна Европа, што го организира „Еуромани“ и е еден од водечките традиционални настани од областа...

Здравје 10.10.20 | 16:45

Холанѓаните регистрираа дневен рекорд со 6.500 нови случаи на корона вирус

Холандија достигна нов рекорд во секојдневните случаи на корона вирус со речиси 6.500 инфекции за 24 часа, покажаа податоците објавени во саботата. Владата предупреди...

Македонија 07.10.20 | 22:05

Д-р Пановски: Денешниот рекорд брзо ќе биде соборен, бројките може да одат и над 1.000 случаи дневно

Доктор Никола Пановски вечерва за Канал 5 напомена дека воопшто не би требало да не чуди ако бројките на новозаразени се искачат и над 1.000 случаи на дневно ниво. Тој додаде...

Свет 22.09.20 | 12:14

СЗО: Бројот на заразени со корона во светот зголемен за два милиони за една недела

Бројот на луѓе кои се заразиле со коронавирус ширум светот се зголеми за скоро два милиони во неделата од 14-20 септември, додека бројот на смртни случаи порасна за 37.700...

Свет 21.09.20 | 10:08

Дојче банка: Економското закрепнување ќе биде побрзо отколку што се очекуваше

Дојче банк во понеделникот информираше дека глобалното економско закрепнување од шокот предизвикан од корона вирусот е побрзо отколку што првично се очекуваше и додаде...

Калеидоскоп 18.09.20 | 11:30

Француската влада апелира да се работи од дома

Француската министерка за труд, вработување и интеграција, Елизабет Борн, во петокот рече дека владата сè уште препорачува да се работи од дома во услови кога земјата...