Ознака: рамиз мерко
Македонија 13.09.21 | 11:18

Мерко и Џафери договараат судии за во струшкиот суд во новата снимка објавена од Ел Чека

Снимка на која се слушаат гласови за кои објавувачот тврди дека се на поранешниот министер за правда Муса Џафери и актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко, е...

Македонија 09.08.21 | 14:05

Груби по кандидатурата на Мерко: Ќе бидеме апсолутни победници на локалните избори

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, изјави дека е правилна одлуката Рамиз Мерко повторно да биде кандидат на ДУИ...

Македонија 06.08.21 | 13:48

Рамиз Мерко повторно ќе биде кандадат на ДУИ за градоначалник на Струга

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, денеска потврди дека Рамиз Мерко повторно ќе биде кандадат на ДУИ за градоначалник...

Македонија 22.07.21 | 23:04

Усеини куртули: Антикорупциска бара Мерко да одговара кривично

Државната комисија за спречување на корупцијата бара струшкиот градоначалник Рамиз Мерко да одговара кривично поради сомнителни јавни набавки, нерационални трошењa...

Македонија 22.07.21 | 12:54

Мерко треба кривично да одговара, смета Антикорупциска

Антикорупционерите бараат струшкиот градоначалник Рамиз Мерко да одговара кривично поради финансиски малверзации потврдени во нивната истрага но и од државните ревизори....

Македонија 10.07.21 | 11:22

ЗНМ го повикува градоначалникот Мерко да се извини на новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) повторно ги осудува јавните дисквалификации како и непримерниот однос на градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко...

Македонија 06.07.21 | 22:23

Села: Мерко гради викендички во Ливадиште на земјиште на ЕСМ

Споделувајќи фотографии, за кои вели дека се нови дивoградби на брегот на Охридското Езеро, лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села преку „Фејсбук“ обвини дека...

Македонија 15.06.21 | 20:33

Мерко: Иако концесиите се истечени, платформите се единствената туристичка „понуда“ во Струга

Градбите се легални, но концесиите им се истечени, вака градоначалникот Рамиз Мерко вечерва го објасни случајот со платформите на струшкото крајбрежје кои, според него,...

Македонија 15.06.21 | 14:48

ЗНМ ги осуди грубите дисквалификации на градоначалникот Мерко кон новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува грубите дисквалификации и најостро го осудува недоличниот однос на градоначалникот на општина Струга Рамиз...

Македонија 14.06.21 | 20:08

Мерко ја навреди новинарката на „Алфа ТВ“: Не си писмена!

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, денеска на прес конференција, информациите дека во Струга има дивоградби ги оцени како шпекулација, а новинарката од Алфа телевизија...

Македонија 14.06.21 | 16:19

Алијанса за Албанците: Главен проблем не се платформите во Струга, туку целосното бетонирање на крајбрежјето

Од Алијанса за Албанците реагираат на денешните активности за уривање на шест постојни платформи лоцирани на брегот на Охридското Езеро во Струга. Тие ги обвинија локалните...

Македонија 08.06.21 | 09:40

Рамиз Мерко: Не знам што се запнале за две-три платформи

Не знам што се запнале за две-три платформи. Нека дојдат од УНЕСКО, ќе зборуваме, но никако паушално, изјави за Утрински брифинг градоначалникот на Струга Рамиз Мерко. Според...

Македонија 07.06.21 | 09:57

Законот дозволувал да нема увид во дивоградбите во Струга

Државата со стариот Закон за дивоградби немала увид во тоа како општините постапувале во случаите со дивоградбите, кои проблеми се јавувале и какви мерки и активности...

Македонија 24.05.21 | 18:40

А и АA: Бочварски да му ги одземе надлежностите на Мерко за дa се спасат граѓаните и статусот на езерото во УНЕСКО

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива го повикува министерот за транспорт и врски Благој Бочварски да не ја потценува интелигенцијата на јавноста воопшто...

Македонија 12.05.21 | 14:05

Не само што нема да ги руши дивоградбите, Мерко вели треба уште да се градат уште плажи во Струга

На охридското крајбрежје се уриваат плажите на струшкото се чекаат гости. Во изјава за „Сител“ струшкиот градоначалник Рамиз Мерко е дециден дека плажите нема да се...

Македонија 23.03.21 | 12:58

Мерко: Во Струга нема градби во заштитената зона

Општина Струга нема никаков проблем со заштита на природното и културното наследство и нема градби во заштитената зона, повтори градоначалникот Рамиз Мерко, по најавите...

Македонија 23.03.21 | 12:32

Мерко: Во Струга нема градби во заштитената зона

Општина Струга нема никаков проблем со заштита на природното и културното наследство и нема градби во заштитената зона, повтори градоначалникот Рамиз Мерко, по најавите...

Македонија 17.03.21 | 17:32

Мерко потроши 27.000 евра по кафани, Николовски ќе испитува

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко од општинскиот буџет на Струга потрошил 27.500 евра во 2020 година за репрезентации, односно за јадење по ресторани. Во изминатите три...

Двоглед 17.03.21 | 10:09

Мерко објасни како успал да потроши 27.000 евра по кафани: Јадев често и на сила за да им помогнам

„Јадев, често и на сила, само и само да ги помогнам струшките угостители.“ – се правда струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, по информациите дека за време на пандемија...

Македонија 16.03.21 | 18:57

Стружани вие морони ли сте? Мерко спичкал 28 илјади евра у кафана за време на пандемија

Стружани вие морони ли сте, мислам вака општо без етнички предзнак?! Очигледно сте или оставате партиските морони кои лапаат кеш за слугување да ви одлучуваат за вашиот...