Ознака: ракомет
Ракомет 03.09.22 | 10:18

Стартува новата ракометна сезона

Со четири натпревари во рамки на првото коло денеска официјално почнува новата сезона во македонската ракометна Суперлига. Актуелниот шампион Вардар 1961 ја почнува...

Ракомет 14.08.22 | 18:13

Кадетите го освоија ЕХФ-шампионатот и обезбедија пласман на ЕП и СП

Младите македонски ракометни со пет победи во исто толку одиграни средби го освоја првото место на ЕХФ шампионатот за играчи до 18 години што се одржа во Рига, Летонија. Избраниците...

Ракомет 16.07.22 | 20:19

Ракометарите ремизираа со Украина на младинскиот ЕХФ шампионат во Варна

Ракометната репрезентација на Македонија до 20 години ремизираше против Украина 23:23 на стартот на младинскиот ЕХФ шампионат што се одржува во Варна, Бугарија. Младите...

Ракомет 28.06.22 | 22:20

Македонските ракометари промашија пенал за победа над домаќинот Алжир на Медитеранските Игри

Македонската машка ракометна репрезентација одигра нерешено 24:24 со Алжир, домаќин на Медитеранските игри 2022. Избраниците на селекторот Кирил Лазаров добро го почнаа...

Ракомет 18.06.22 | 18:12

Кјелце во финалето на ракометната Лига на шампиони

Кјелце е првиот финалист во ракометната Лига на шампиони откако со 37-35 го победи унгарски Веспрем во првото полуфинале на фајнл-фор турнирот во Келн. Двете екипи имаа...

Ракомет 31.05.22 | 11:10

Ракометарките и ракометарите ги дознаа противниците на Медитеранските игри

Македонската машка и женска ракометна репрезентација денес ги дознаа противниците за групната фаза на Медитеранските игри кои ќе се одржат во Алжир. Машката сениорска...

Ракомет 06.05.22 | 19:23

ЕХФ ги одреди саатниците, Македонија на ЕУРО ќе игра во ист термин во Скопје три меча

Најдобрата сениорска  женска македонската ракометна репрезентација кон крајот на годината ќе настапи на Европското првенство, на кое нашата држава е еден од домаќините. ЕХФ...

Ракомет 19.04.22 | 21:48

Посебна благодарница за Миркуловски од Агенција за млади и спорт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт и поранешен ракометен репрезентативец  Наумче Мојсовски, денеска му додели посебна благодарница како признание за посебен...

Ракомет 11.04.22 | 14:58

Ракометарите ќе поделат премија од 50 илјади евра ако се пласираат на СП

Македонската машка ракометна репрезентација ги одработува мини подготовки за престојниот мундијалски бараж двомеч против Чешка. Откако во првата рунда од плејофот,...

Ракомет 11.04.22 | 12:08

Од денеска се пуштени во продажба билетите за ракометниот меч Македонија – Чешка

Како што информираат од Ракометната федерација на Македонија, денеска на пладне ќе бидат пуштени во продажба билетите за реванш мечот од баражот со Чешка за пласман...

Ракомет 08.03.22 | 13:45

Секоја година ново правило во ракометот: Од следната сезона при пасивен напад максимум четири додавања

Ракометот е спорт во кој најчесто се менуваат правилата.Па така од следната сезона почнува ново правило а се однесува на пасивниот напад кој често ги излудува гледачите...

Ракомет 01.03.22 | 14:44

Извлечени групите од ракометниот Куп

Денеска во просториите на РФМ се одржа жрепката за четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка конкуренција. Четвртфиналните групи ќе се играат на 12 и 13 март....

Ракомет 27.02.22 | 22:12

Откажан мечот Мешков – Вардар од ракометната ЛШ

Натпреварот од 13 коло од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите меѓу Мешков Брест и Вардар планиран за 2 март 2022 година нема да се одигра. Вардар1961 требаше во вторник...

Ракомет 29.01.22 | 16:20

Ракометарите против Романија и Чешка во баражот за пласман на СП 2023

Романија и Чешка се противниците на македонската машка ракометната репрезентацијата во бараж-натпреварите за пласман на Светското првенство (СП) кое ќе се игра идната...

Ракомет 17.01.22 | 22:13

Македонија поразена и од Данска на ЕП

Машката ракометна репрезентација на Македонија со три порази на три меча го заврши Европското првенство (ЕП). По поразите од Словенија и Црна Гора, нашиот национален...

Ракомет 16.01.22 | 15:52

Талески: Игравме срамно против Црна Гора, но верувам дека ќе се издигнеме против Данска

Кај ракометна Македонија владее разочараност по поразот од Црна Гора и математичка елиминација од Европското првенство во Словачка и Унгарија. Лазаров и стручниот...

Ракомет 15.01.22 | 21:38

Скандалозно однесување на црногорски репрезентативец: Ласица ги плукна македонските навивачи!

Црногорскиот ракометен репрезентативец Марко Ласица вечерва наместо да биде голем во победата на својот тим, тој го покажа своето непочитување и домашно воспитување. Откако...

Ракомет 15.01.22 | 15:34

Се вие македонско оро среде Дебрецин, ечи „Ја излези Ѓурѓо“!

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18 часот го игра вториот натпревар на Европското првенство (ЕП) против Црна Гора, а фалангата е расположена и очекува...

Ракомет 14.01.22 | 20:52

Нови проблеми за Хрватска, уште двајца ракометари се позитивни

Давид Мандиќ е суспендиран на еден натпревар додека Леон Шушња и Ловре Михиќ отпаднаа поради позитивни тестови на Ковид-19 во хрватската ракометна репрезентација. Хрватската...

Ракомет 01.01.22 | 19:54

Познати протоколите за навивачите кои ќе ги следат натпреварите на ЕП во ракомет и групата во Дебрецин

Европската куќа на ракометот за сите фанови кои ќе сакаат да бидат дел од ракометното Европското првенство кое во јануари ќе се игра во Унгарија и Словечка за нашите...