Ознака: ракомет
Ракомет 06.03.23 | 13:22

Пуштени се во продажба билетите за ракометниот дуел Македонија-Португалија

Ракометната федерација на Македонија денеска ја започна продажбата на влезните билети за квалификацискиот натпревар меѓу сениорските селекции на Македонија и Португалија. Македонија...

Црна хроника 15.02.23 | 08:04

Тренер по ракомет претепал дете во спортска сала во Свети Николе

СВР Штип поднесе кривична пријава против М.П. (30) од Свети Николе, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз дете”. На 31.01.2023 во спортска...

Ракомет 29.01.23 | 22:37

Данска е новиот светски шампион во ракомет

Вечерва се одигра големото финале на Светското првенство во ракомет, а силите ги одмерија двете најголеми светски сили, Франција и Данска. По спектакуларен натпревар,...

Ракомет 29.01.23 | 20:15

Николов и Начевски ќе го судат финалето на СП 2023

Македонија ќе биде дел од финалето на СП 2023 година. Таа чест ја имаат најдобрите судии Славе Николов и Ѓорѓи Начевски кои се делегирани да бидат дел од завршната манифестација...

Ракомет 29.01.23 | 17:28

Германија ја совлада Норвешка и го освои петтото место на ракометното СП

Ракометарите на Германија го освоија петтото место на Светското првенство во, откако го добија дербито со Норвешка со 28-24 (16-13). Средбата која се одигра во „Теле2 Арената“...

Ракомет 27.01.23 | 21:00

Данска прв финалист на Светското првенство во ракомет

Данска ја совлада вечерва Шпанија со 26-23 во првото полуфинале на 28. Светско првенство во ракомет и во финалето в недела ќе ја брани титулата освоена на Мундијалот пред...

Останати спортови 19.01.23 | 11:19

Зверев доживеа пораз за најрана елиминација на еден Грен слем во последните четири години

Поранешниот светски рекет број 2, Александар Зверев, е елиминиран во второто коло на Австралија Опен. Тој загуби од Мајкл Ммо со 31 во сетови (7:6, 4:6, 3:6, 3:6). За Германецот...

Ракомет 15.01.23 | 18:42

Македонија губи со 7 разлика од Холандија по првите 30 минути

Машката ракометна репрезентацијата на Македонија губи 7 гола разлика (11-18) по првите 30 минути од натпреварот против Холандија, во второто коло од Светското првенство...

Ракомет 15.01.23 | 18:04

СП РАКОМЕТ ВО ЖИВО: Македонија – Холандија

Машката ракометна репрезентација на Македонија денес ќе го одигра вториот натпревар на Светското првенство 2023. Втор ривал на избраниците на Кире Лазаров е репрезентацијата...

Ракомет 15.01.23 | 17:48

Ракометарите Савревски и Павле Атанасијевиќ се двете измени за Македонија за мечот со Холандија

Македонската репрезентација со двајца нови ракометари ќе влезе во вториот натпревар од Светското првенство, против Холандија денеска во 18 часот. Нови имиња се Давид...

Ракомет 13.01.23 | 20:54

Грмна македонската химна во Краков

На трибините во „Таурон Арена“ доминира црвено-жолтата боја, а околу 1.000 навивачи на Македонија ги бодрат ракометарите против фаворитот, а салата особено грмна при...

Ракомет 06.01.23 | 09:58

Македонските ракометари во полна сала ѝ гостуваат на Хрватска

Македонската машка ракометна репрезентација вечерва со дуел против домаќинот Хрватска го почнува настапот на меѓународниот турнир „Кроација куп 2023“ во рамки на подготовките...

Ракомет 03.01.23 | 21:17

Стани Ванчо, нек те види сала: Младите ракометари ги испратија великаните во заслужена пензија

Со резултат 25:21 вечерва заврши ревијалниот хуманитарен ракометен натпревар помеѓу актуелната ракометна репрезентација и екипата формирана од најзвучните ракометни...

Ракомет 03.01.23 | 20:27

Мечот на сите ѕвезди на македонскиот ракомет: 22 врамени дреса за 22 македонски легенди

Мечот на сите ѕвезди на македонскиот ракомет е главниот настан на почетокот од 2023 година, а раководството на РФМ подготви пригодни подароци за сите играчи кои настапуваат...

Ракомет 03.01.23 | 09:25

Билетите за хуманитарно ракометно музичкиот настан се распродадени

Пред полни трибини во СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје на 3 јануари (19.00 часот) ќе се организира „Мечот на деценијата“. Како што информира Ракометната федерација на Македонија...

Ракомет 19.11.22 | 15:54

Ракометарките на Македонија против Украина во баражот за СП 2023

Женската ракометна репрезентација на Македонија ја доби Украина како противник во баражот за пласман на Светското првенство во 2023 година. Украинките немаат настап...

Ракомет 08.11.22 | 20:49

Ракометар почина по срцев удар среде меч во Јордан

Репрезентативецот на Јордан, Адел Бакр Атари почина утрово откако доживеа срцев удар среде натпревар меѓу Кафрања и Ал-Салт во домашниот шампионат. Медицинските лица...

Ракомет 05.11.22 | 18:37

Почна ЕП: Ракометарките низ солзи ја испеаа македонската химна!

Многу емоции ги преплавија македонските ракометни репрезентативки, кои денеска во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје ги почнаа настапите на Европското првенство (ЕП)...

Ракомет 12.10.22 | 11:06

Селекторот Лазаров го објави конечниот список за вечерашниот дуел со Луксембург

Кирил Лазаров, селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија денеска го состави финалниот тим од 16 ракометари кои ќе настапат на вечерашниот дуел со...

Ракомет 03.09.22 | 10:18

Стартува новата ракометна сезона

Со четири натпревари во рамки на првото коло денеска официјално почнува новата сезона во македонската ракометна Суперлига. Актуелниот шампион Вардар 1961 ја почнува...