Ознака: рачна бомба
Балкан 23.01.20 | 09:07

Марина менувала работни места за да избега од полицаецот Павле

Ден по трагедијата што се случи на Воениот пат кај аеродромот Батајница, каде што полицаецот Павле Р. активирајќи рачна бомба си пресуди себеси, но и на Марина П., голем...

Црна хроника 30.12.19 | 18:57

Радовишанец дома чувал рачна бомба и пушка без документи

Полицијата поднесе кривична пријава против 69-годишно лице од Радовиш. Од МВР информираат дека на 20 септември во домот на пријавениот на улицата Пере Тошев во Радовиш...

Црна хроника 11.11.19 | 11:03

Во Куманово пронајдена рачна бомба од Втора светска војна

Вработен во приватна фирма од Куманово вчера пријавил дека на улица „11 Октомври“ во Куманово, при изведување градежни работи – вршење на ископ, пронашле стара неексплодирана...

Црна хроника 21.10.19 | 10:37

Арачиновец во плакар чувал рачна бомба, заврши во притвор

Основното јавно обвинителство Скопје отвори постапка против едно лице осомничено дека сторило кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување...

Црна хроника 17.07.19 | 12:49

Бомбата која беше фрлена во прилепското кафуле е „кашикара“, била активирана, но не експлодирала

Рачната бoмбa што беше пронајдена пред кафе-бар во центарот на Прилеп на 10 јули околу пладне, била „кашикapa“ и била активиpaна, но се изгаснала и не екcплодиpaше, информираат...

Црна хроника 13.07.19 | 22:48

Неексплодирана рачна бомба вечерва пронајдена во село Брусник

На 13.7.2019 (сабота), во 20ч, пиротехничар од Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување , од с.Брусник, општина Битола подигна неексплодирана рачна...