Ознака: работодавачи
Економија 03.04.20 | 15:24

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Откако дел од работодавачите на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона кризата, Државниот инспекторат за труд апелира...

Економија 24.03.20 | 13:46

Се заканувале со отказ во време на корона: 500 пријави за газди кои не ги почитувале препораките

овеќе од 500 пријави од граѓани стигнале до Државниот инспекторат за труд за непочитување на владините мерки против коронавирусот од страна на работодавачи кои, наместо...

Македонија 19.03.20 | 23:43

Владата им препорачува на работодавачите да организираат работа од дома

Владата на својата 23-та седница одржана вечерва усвои серија заклучоци, меѓу кои и препорака до работодавачите да организираат работа од дома. Се препорачува на сите...

Економија 19.11.19 | 23:27

Премиерот во заминување Зоран Заев: Газдите не се криви за „плата на рака“, вината е кај работниците

Според премиерот во заминување Зоран Заев сопствениците на компаниите не се виновни за зимањето на дел од платата во плик. Како што изјави вечерва од студиото на МРТ,...

Економија 08.11.19 | 11:20

ССМ: Работодавачите од приватниот сектор да исплатат регрес за годишен одмор

Исплатата на регресот за годишен одмор воспоставена со Општиот колективен договор (ОКД) за приватниот сектор од областа на стопанството е задолжителна за работниците...

Економија 11.09.19 | 09:47

Барајте покачување на октомвриската плата, и на вашиот газда ќе му се исплати

Министерството за труд и социјална политика на Електронскиот национален регистар на прописи (ЕНЕР) го објави нацртот на законот за субвенционирање на придонесите за...