Ознака: работно време
Македонија 31.10.22 | 14:37

Жичарницата на Водно го намалува работното време за еден час

Жичарницата на Водно од утре ќе работи со намалено работно време за еден час. Како што информираат од ЈСП, новото работно време на жичарницата ќе биде од 10 до 17 часот. Жичарницата...

Македонија 05.09.22 | 13:51

Администрацијата да работи од 9 до 15 часот за да се заштеди, бара КСС

Јавниот сектор да работи два часа помалку, од 9 до 15 часот, кога има најмногу дневна светлина и кога е најтопло во текот на денот, е мерката за заштеда на електична енергија...

Кариера 15.02.22 | 18:46

Во Белгија работникот има право да не му крене на шефот после работното време

Белгиските работници ќе можат да работат четири дена во неделата, според владиниот договор чија цел е да се зголеми флексибилноста на инаку крутиот пазар на трудот. Говорејќи...

Економија 04.11.21 | 15:49

Наместо до 18, моловите во недела ќе работат до 20 часот

Моловите во недела и на празник ќе работат до 20, а не до 18 часот како што предложи Министерството за економија. Измените на Законот за трговија со кои за најголемиот дел...

Балкан 09.10.21 | 19:26

Се менува работното време на кафулињата, рестораните и продавниците во Белград

Заменик градоначалникот на Белград, Горн Весиќ, соопшти дека градскиот штаб за вонредни состоби донел одлука да се продолжи работното време на малопродажните објекти,...

Економија 01.10.21 | 12:39

Заев ќе го слушал гласот на граѓаните за тоа дали администрацијата во петок да работи само четири часа

Премиерот Заев смета дека граѓаните очекуваат администрацијата што ја плаќаат да работи поефикасно, а не помалку ефикасно. Тоа се, рече, и неговите очекувања. Според...

Економија 30.09.21 | 13:34

Администрацијата во петок ќе работела 4 часа, и во понеделник нека не работи, за да се одморат од петокот!

Предлог закон: Администрацијата во петок ќе работела 4 часа. Предлог: И во понеделник нека не работи, за да се одморат од петокот, напиша на Фејсбук, Зоран Иванов.

Економија 30.09.21 | 12:29

Административците секој петок ќе работат само 4 часа: Законот што го регулира тоа е готов

Македонската јавна администрација во петок ќе работи само 4 часа. Тоа значи дека ако работното време им почнува во 8 часот наутро, дома ќе можат да си заминат уште во 12....

Калеидоскоп 09.08.21 | 12:38

Работното време на маркетите да се ограничи до 18 часот и во недела да не работат

Хрватскиот професор по економија, поранешен декан и пратеник Иван Ловриновиќ на фејсбук објавил, како што тврди, писмо од еден угостител. Во писмото се наведува и предлог...

Свет 27.07.21 | 10:57

Пандемијата значително го намали работното време во ЕУ

Бројот на реално обработените часови во ЕУ е намален за 12 отсто во споредба со претходната година. Тоа го покажуваат податоците на статистичката агенција на ЕУ – Евростат. Според...

Скопје 31.05.21 | 15:16

„Градски паркинг“ – Скопје од утре со летно работно време

Од утре започнува летното сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје. Работното...

Здравје 21.05.21 | 09:51

СЗО: Долгото работно време ги убива луѓето

Според Светската здравствена организација (СЗО), долгото работно време убива стотици илјади луѓе годишно! Првата глобална студија од ваков вид покажа дека 745.000 луѓе...

Кариера 17.05.21 | 09:11

Од многу работа на работното место може да се умре

Долгото работно време е причина за 745.000 смртни случаи од мозочен удар и исхемично срцево заболување во 2016 година, според проценките на Светската здравствена организација...

Скопје 11.02.21 | 10:10

Утре шалтерите за даноци на Град Скопје ќе работат само до 16:30 часот

Град Скопје информира дека заради техничка поддршка и подобрување на системот за даноци на имот, на 12.02.2021 година (петок) шалтерите во бараката број 16 нема да работат...

Црна хроника 31.01.21 | 13:20

Затворен угостителски објект во Кичево поради непочитување на работното време

На 30.01.2021 во периодот од 19.00 до 22.00 часот во Кичево, полициски службеници од ОВР Кичево, во содејство со инспектори од Државниот пазарен инспекторат, извршиле акциска...

Економија 29.01.21 | 15:38

Останува работното време до 21 часот за кафулињата и кафаните

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од ковид-19, информираат од Министерството за...

Економија 29.01.21 | 15:11

Извисија: Ништо од продолжувањето на работното време на угостителските објекти

Министерството за здравство информира дека на денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита...

Македонија 20.01.21 | 20:14

Угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Владата на 40. седница по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката за работното време на рестораните и другите угостителски објекти, со која...

Економија 20.01.21 | 08:11

Бараат директна неповратна финансиска помош: Угостителите се незадоволни што им се цепка работното време

Наместо со првите одлуки од 5-тиот сет економски мерки Владата итно да помогне на најпогодените индустрии од пандемијата Ковид-19 носи одлука со која на Стопанската комора...

Македонија 19.01.21 | 17:45

Се враќаат на старо: Угостителските објекти со работа до 21 часот, објектите на бензиските пумпи и хотелите со редовно работно време

Владата на Република  Македонија на денешната 40-та седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката на работното време на рестораните...