Ознака: работнички
Македонија 03.03.23 | 18:49

Погледнете ги овие жени – срамниот суд, срамните газди и срамната држава се откажаа од нив

Каква дрска и безобразна неправда, какво силување на немоќниот, на искористениот, на уморениот, на веќе обесправениот, коментира Ивор Мицковски за пресудата против...

Економија 03.03.23 | 18:15

Наместо да си ги добијат неисплатените плати, 20.000 евра треба да платат работнички од Кавадарци

Седумдесетина конфекциски работници денеска протестираа пред судот во Кавадарци, незадоволни од судска пресуда. Во изјава за медиумите, тие рекоа дека биле вработени...

Фудбал 15.10.22 | 17:36

ПМФЛ: Шкендија со триумф над Работнички

Фудбалерите на тетовска Шкендија забележаа попладнево гостински триумф над Работнички во Скопје (4-2), постигнувајќи два гола во финишот на натпреварот со два играчи...

Кошарка 12.02.22 | 23:16

ТФТ убедлив против Работнички, ФМП Академија му нанесе нов пораз на Куманово

Кошаркарскиот клуб на Академија ФМП експресно се врати на победнички патеки на домашната сцена, триумфирајќи над составот на Куманово со убедливи 86-68. Ова беше четврти...

Фудбал 05.01.22 | 15:02

Младиот репрезентативец, Лука Станковски, потпиша за турскиот прволигаш Газиантеп

Македонскиот младински фудбалски репрезентативец Лука Станковски од редовите на скопски Работнички премина во турскиот прволигаш Газиантеп. Станковски (19), потпиша...

Фудбал 04.12.21 | 17:40

ПМФЛ: Работнички и Ренова ремизираа без голови

Без голови попладнево на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје заврши воведниот натпревар од 16. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) меѓу Работнички...

Фудбал 10.11.21 | 15:12

Борче Христов e нов тренер на Работнички

Македонскиот фудбалски прволигаш Работнички го именуваше Борче Христов за нов шеф на стручниот штаб. Христов потпиша договор до јануари 2023 година и веќе го одржа првиот...

Кошарка 03.11.21 | 21:10

МЗТ Скопје убедлив во дербито со Работнички

Актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва забележа убедлива победа над Работнички со 87:66 во натпревар од 6. коло во македонската Прва лига. Вечното дерби, прво во...

Скопје 13.09.21 | 12:37

Шанса за Центар: Предизборно се планира приватизација на службените лаптопи, ексклузивитет за Работнички и вработувања во Општината

Предизборно се планира приватизација на службените лаптопи, ексклузивитет за кошаркарскиот клуб Работнички и вработувања во Општината, реагираат од граѓанската иницијатива...

Фудбал 29.08.21 | 09:49

И македонскиот фудбал има фер-плеј: Работнички и се заблагодарува на Ренова за спортското џентлменство

Фудбалскиот клуб Работнички изразува јавна благодарност до ФК Ренова за помошта пред вчерашниот натпревар од 4.коло во Првата македонска лига. Изразуваме благодарност...

Фудбал 19.08.21 | 16:00

Бразилска самба во Работнички

Бразилскиот фудбалер Рафаел Гоес да Силва е нов фудбалер на Работнички. Тој стави потпис на договор со клубот од „Градски парк“ и треба да ја засили конкуренцијата...

Фудбал 16.02.21 | 23:40

Лука Станковски од лето во Монца

Македонскиот младински фудбалски репрезентативец и член на прволигашот Работнички, Лука Станковски (18), од следната сезона ќе му се приклучи на италијанскиот клуб Монца,...

Фудбал 26.09.20 | 20:06

Работнички одигра нерешено на гостувањето кај Борец

Нерешено без голови (0:0) заврши денешниот натпревар во Велес меѓу Борец и Работнички на отворањето на 7. коло од Првата македонска фудбалска лига. Во пресрет на другите...

Ракомет 23.09.20 | 17:57

Суперлигата во ракомет пред колапс: Цел тим на Работнички е позитивен на корона

Ракометната Суперлига е пред колапс, откако денеска е соопштено дека во скопскиот суперлигаш Работнички цел тим, сите 16 членови на клубот се заразени со ковид-19. Ова...

Кошарка 22.09.20 | 12:01

Кошаркарот на Работнички, Американецот Питс е позитивен на ковид-19

Американскиот кошаркар на КК Работнички, Демиер Питс е позитивен на ковид-19 покажал тестот кој му бил направен откако откако овој играч се пожалил на симптоми на коронавирус....

Фудбал 29.08.20 | 19:15

Без победник на дербито меѓу Работнички и Вардар

Градското дерби меѓу Работнички и Вардар одиграно попладнево во Скопје заврши нерешено 1:1. Пред овој натпревар на Вардар му беше врачен шампионскиот пехар за сезоната...

Кошарка 29.06.20 | 19:52

Кошаркарската АБА лига сезоната ќе ја започне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот...

Здравје 27.05.20 | 11:32

Четири новозаразени текстилни работнички во Штип

Бројот на заразени текстилни работнички во Штип се зголеми, откако денеска се регистрираат четири нови случаи на вработени во конфекцијата, која од вчера е затворена....

Економија 02.11.19 | 19:26

Текстилна работничка: Нѐ заклучуваат однадвор и не нѐ пуштаат ни до тoaлeт, како да сме во затвop

Рајбери на вратите однадвор и забрана за одење до тoaлет. Вратите се отвораат само на пауза, а тоа ужacно ги пpoвоцира работничките и прави да се чувствуваат како во затвop,...

Фудбал 19.05.19 | 19:42

Работнички ја испрати Беласица во Втора лига

Фудбалерите на Шкендија кои од поодамна го имаа обезбедено шампионскиот трофеј, попладнево со убедлива победа над Академија Пандев го прославија успехот заедно со...