Ознака: работа
Македонија 23.09.20 | 13:50

На работа се вратија хронично болните и родителите кои беа ослободени со мерките

Со одлука на Владата, од денеска дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со корона вирусот, се враќаат на своите работни места. Меѓу нив...

Црна хроника 16.09.20 | 18:43

Почина 22-годишно момче во фабрика во Куманово

Маж (22) починал во фабрика во Куманово, потврди денеска СВР Куманово. Во 14:40, лекар од итна помош Куманово пријавила во СВР Куманово дека има починато лице во фабрика „11...

Македонија 11.09.20 | 16:44

Владата некоординрана: Филипче вели мајките на породилно остануваат дома до крај на годината, Шахпаска ќе ги враќа на работа

Владата како што изгледа е во паника и не знае како да се справи со здравствената и економска криза предизвикана од коронавирусот. Или владата едно најавува, друго одлучува,...

Економија 10.09.20 | 15:05

Угостителите бараат нови протоколи за работа, постоечките им носат загуба

Угостителите бараат преку дијалог заеднички да се носат одлуки за начинот на кој ќе функционираат за да бидат применливи и да се намалат загубите кои ќе доведат до тоа...

Македонија 10.09.20 | 11:12

Пролонгиран рокот за враќање на работа на хронично болните

Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари средба со здруженијата на пациенти Борка, Живот со предизвици, Национално здружение за МС, Здружение за ХМЛ, Сојуз...

Македонија 09.09.20 | 08:35

Градинките почнуваат со работа: Ова се протоколите за нивното функционирање

Установите за згрижување и воспитување на децата од денеска почнуваат со работа согласно здравствените протоколи. Kако што изјави министерката за труд и социјална...

Здравје 07.09.20 | 16:31

Здружението „Љубов сме“ бара да се преиспита одлуката за враќање на работа на хроничните болни: Болните од рак се како темпирана бомба

Преиспитување на одлуката за враќање на работа на хронично болните лица. Ова денеска од надлежните преку писмена реакција го побараа пациентите со карцином и нивните...

Македонија 03.09.20 | 21:08

Следната недела одлука дали сите родители на деца до 10 години и хронично болните ќе се вратат на работа

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва најави дека на почетокот на следната недела ќе биде донесена одлука дали ќе продолжи да важи мерката за родителите на...

Македонија 03.09.20 | 16:55

Градинките се отвораат на 9 септември, но надлежните апелираат: Родителите да не ги носат децата, ако има кој да ги чува

Mинистерот за здравство Венко Филипче и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска одржаа заедничка прес-конференција, на која информираа дека...

Економија 25.08.20 | 10:47

Игротеки, установи за едукација, објекти за веселби бараат итно донесување протоколи и финансиска помош

Игротеките, приватните установи за едукација и грижа на деца, објектите за свадби, родендени, крштевки, како и други семејни веселби, кои се затворени со владина Уредба...

Сервиси 21.08.20 | 18:46

Пренасочен сообраќајот на патот Прилеп – Ресен

Поради сообраќајна несреќа, од 17.30 часот се пренасочува сообраќајот на патот Прилеп – Ресен, од бензинската пумпа „Лукоил“ до клучка Братиндол. Автомотосојузот на...

Свет 04.08.20 | 10:54

Германски работодавци со повик до Владата: Ни требаат работници од Западен Балкан

Германските работодавци ја предупредуваа владата на таа земја дека без поголема имиграција на работници од Западен Балкан, компаниите во таа земја нема да можат да...

Економија 24.07.20 | 10:42

Извршителите од денеска продолжуваат со присилна наплата на долговите

По вонредната состојба во земјата и пролонгирањето на присилната наплата за уште 30 дена, од денеска извршителите се враќаат на работа. Почнува присилната наплата на...

Македонија 23.07.20 | 15:33

Антикорупциска: Го утнала датумот за аплицирање, но Владата сепак ја избрала сестрата на Катица Јанева да работи во КХВ

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе достави иницијатива до новата Влада со која ќе бара повторно преоценување на комплетната постапка за избор...

Економија 22.07.20 | 13:08

Подрачните единици на МЗШВ ќе работат и викендов за поднесување барања за субвенции

За да им се излезе во пресерет на сите земјоделци кои сакаат да поднесат барања за субвенции, подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Свет 16.07.20 | 23:15

Сименс: Работата надвор од канцеларијата, два или три пати неделно, ќе стане постојана практика

Индустрискиот конгломерат „Сименс“ планира трајно да им овозможи на повеќе од 140.000 вработени да работат надвор од канцеларијата два или три дена во неделата. Компанијата...

Македонија 07.07.20 | 19:05

Родителите на основци се враќаат на работа

Владата на денешната 74-та седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести, со кој од категориите на лица кои се ослободени од работа и работни активности...

Економија 16.06.20 | 18:15

Од 22 јуни хотелите почнуваат со работа, Владата го донела Протоколот

Хотелите почнуваат со работа од 22 јуни годинава. Ова на фејсбук го објави министерот за економија Крешник Бектеши. Тој напиша дека Владата на денешната седница го донела...

Балкан 04.06.20 | 09:25

Во Хрватска речиси 50.000 луѓе останаа без работа поради коронавирусот

И покрај мерките на владата на Андреј Пленковиќ за зачувување работните места, речиси 50.000 луѓе ги загубија своите работни места во Хрватска во првите два и пол месеци...

Економија 01.06.20 | 17:09

Државната администрација се врати на работа

Вработените во јавната администрација од денеска, работните задачи ги извршуваат од своите работни места, соопшти министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски....