Ознака: работа
Калеидоскоп 08.11.22 | 15:16

Зголемен бројот на Европејци кои работат од дома

Повеќе луѓе почнаа да работат од дома откако беа воведени мерки за социјално дистанцирање како одговор на пандемијата со Ковид 19. Околу 1 од 20 лица (5,5 проценти) од вработените...

Свет 05.10.22 | 11:30

Директорот на нуклеарната централа Запорожје не се враќа на работа

Директорот на нуклеарната централа Запорожје во Украина, Игор Мурашов, кој неодамна беше уапсен во, како што оцени Украина, терористички чин од Русија, а потоа беше ослободен,...

Свет 27.09.22 | 18:16

Најплатените професии во Германија за 2021 година

Просечната годишна бруто-плата во Германија изнесува 51.000 евра, но во некои професии може да се заработи тројно повеќе, пишува медиумот „Феникс магазин“ повикувајќи...

Калеидоскоп 11.09.22 | 12:24

По 34 години двојничката на кралицата Елизабета се откажува од досегашната работа

Двојничката на кралицата Елизабета Втора, изјави дека „од почит“ кон најдоловечната британска владетелка, која почина во четвртокот, одлучила да се откаже од досегашната...

Кариера 26.08.22 | 12:58

Животот не е Инстаграм, имам 34 години, имав потреба од плус финансии и мијам садови во кафеана – од работа нема срамота

Соња Николовска од Скопје, која зад себе има низа работни искуства од администрација до осигурување, моментално за приход плус работи во една скопска кафеана како садомијач...

Свет 24.08.22 | 16:24

Штедливи Германци: Греењето на работа најмногу до 19 степени

Германската влада усвои пакет мерки за заштеда на енергија, вклучително и ограничување на греењето на работните места на максимални 19 степени. Мерките, кои треба да...

Кариера 12.08.22 | 21:23

Во која европска земја луѓето работат најмалку, а најмногу отсуствуваат од работа?

Во земјите на ЕУ, бројот на работни часови неделно е поголем кај вработените мажи, додека жените во поголема мера отсуствуваат од работа. Ова е заклучокот до кој дојдоа...

Здравје 02.06.22 | 11:27

Работа пред компјутер е тешка физичка работа

Стресот предизвикан од современиот начин на работа пред компјутер e предизвик за сечие тело. Главата и вратот често страдаат од положбата во којашто се наоѓаат со часови,...

Свет 27.02.22 | 20:02

ЕУ ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“

Европската унија ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“, изјави денеска шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел. Говорејќи на прес-конференција...

Економија 11.02.22 | 17:27

Фирма отпушти 150 работници поради недела неработен ден

Почнаа отпуштањата од работа поради недела неработен ден. Фирма отпушти 150 работници, занаетчиите најавуваат по најмалку еден вработен дека ќе добие отказно решение,...

Економија 28.01.22 | 12:26

Над 16.000 македонски граѓани останале без работата поради ковид-кризата

Директорот на Агенцијата за вработување, Беким Мурати на вчерашната прес-конференција информираше дека вкупно 16.073 граѓани добиле отказ од работното место поради пандемијата...

Балкан 26.01.22 | 14:12

Онлајн настава за учениците и работа од дома за државните службеници и утре во Атина

Градинките, основните и средните училиштата во областа Атика, поширокиот регион на Атина и во следните два дена ќе останат затворени, учениците ќе следат онлајн настава,...

Здравје 11.01.22 | 13:22

Д-р Лазаров: Заразени со омикрон ги гледам по ресторани, одат на работа, шетаат најнормално

Во моментов имам ист или поголем број на ковид пациенти без пцр отколку такви кои имаат, повеќето прават тест сами дома и сами си одредуваат колку и дали ќе бидат во изолација! Со...

Балкан 04.01.22 | 12:26

Од денеска само со потврда за вакцинација на работа во Албанија

Од денеска стапуваат на сила новите мерки воведени во врска со пандемијата, а поради ризикот од ширење на омикрон сојот на коронавирус во Албанија. Техничкиот комитет...

Свет 27.12.21 | 10:47

Новата работа на Себастијан Курц е во Силиконската долина- компанија чиј клиент е ЦИА

Контроверзниот технолошки гигант, американската компанија „Палантир“, е новиот работодавец на поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, пишуваат австриските...

Скопје 24.12.21 | 17:49

И утре нема да работат дел од семафорите во Скопје

Утре од 8 до 15:30 часот нема да работат семафорите во некои делови од Скопје кои ќе останат без електрична енергија. Од ЕВН информираа дека во тој период ќе има вонредно...

Економија 20.12.21 | 10:52

Подостапни, поевтини и поефикасни платежни услуги се дел од Програмата за работа на Народната банка во 2021

Понатамошно подобрување на инфраструктурата за водење на монетарната политика, активности за натамошно јакнење на стабилноста и отпорноста на банкарскиот систем,...

Свет 09.12.21 | 08:47

Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата

Само 14 отсто од Европејците сакаат да се вратат во канцеларија по пандемијата и да работат од 9 до 17 часот, а повеќе од половината анкетирани велат дека се попродуктивни...

Македонија 01.10.21 | 12:37

Граѓаните ќе го кажат последниот збор, тврди Заев во врска со предлогот администрацијата да работи 4 часа во петок

Предлог решението кое предвидува скратено работно време на јавната администрација во петок, е ставено на ЕНЕР. Допрва ќе се отвора дискусија по ова прашање, граѓаните...

Македонија 07.09.21 | 19:51

Ако помине само еден закон на шверцерски начин од страна на СДСМ-ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ следниот ден ќе го блокира работењето на Собранието

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати порака до меѓународната заедница посебно до Европската Унија да го спречат шверцерското носење на закони од страна...